ВСС ще излезе със становище по скандалните промени в НПК и ГПК 02.04 | 13:10

Извънредно законодателство с нови функции на прокуратурата изисква много сериозна обосновка, заяви правосъдният министър Христо Иванов

От iNews.bg

Членовете на Висшия съдебен съвет гласуваха правната комисия на ВСС да изготви становище по промените в ГПК и НПК за правомощията на прокуратурата, които вчера бяха одобрени на първо четене от правната комисия в парламента. От ВСС няколко пъти подчертаха, че не са били поканени на вчерашното заседание на комисията. За резултатите от заседанието на правната комисия на НС разбрали от медиите.

Прокуратурата напуска работната група, която пише промени в Закона за съдебната власт. Това стана съобщи главният прокурор Сотир Цацаров. Той оповести пред членовете на ВСС, че колегите му изразили становище, според което този формат на групата от близо 40 човека не е подходящ. Освен това те цитирали думи на заместник-министъра на правосъдието Петко Петков, според когото целта била да се напишат само мотиви.

Проектът на текстовете, който бил представен, бил асоцииран със съсловна организация.

Членът на ВСС Каролина Неделчева също заяви, че напуска работната група, защото имала усещане за недиалогичност. Освен това нямало и конструктивност. Имам усещането, че не съм полезна, допълни тя.

Правосъдният министър Христо Иванов заяви, че разбира повишената чувствителност. Според него е важен дебатът. Всяка институцията има суверенно право как да подхожда, посочи Иванов.

Не съм доволен, че се концентрира толкова много власт на едно място, особено що се отнася до прокуратурат, каза Христо Иванов преди заседанието на ВСС днес.

"Разбира се , че съм разговарял с премиера по тези въпроси, но моят коментар е, че извънредно законодателство и придаване на нови функции на прокуратурата изисква много сериозна обосновка. Не мога предварително да отрека наличието на такива основания в тази конкретна ситуация, но ми се иска вносителите в парламента наистина да обяснят как тези правомощия ще ни помогнат да се справим с казуса КТБ", обясни министърът на правосъдието.

Той поясни, че са необходими повече мотиви, за да се води дебат. "От тук нататък очаквам повече мотиви и конкретика какво очакваме да се случи с подобни правомощия и тогава вече да разговаряме малко по-информирано, защото сега говорим само принципно и не произвеждаме никакъв ефект", каза още Иванов.

Водещи

Най-четени