Вартоломей: България да върне църковни ценности, които принадлежат на Гърция 09.11 | 17:22
Това поиска вселенският патриарх, след като бе удостоен от президента Плевнелиев с най-весокото ни държавно отличие
Вселенският патриарх Вартоломей поиска от българската държава да върне църковни ценности, които, според него, принадлежали на гърците. Той заяви това, след като бе удостоен от българския президент Росен Плевнелиев с най-весокото ни държавно отличие - орден "Стара планина" I степен.
В словото си президентът Плевнелиев отбеляза, че Вселенският патриарх Вартоломей е забележителна личност с огромно влияние както в православния свят, така и в глобален аспект и високо ценим неговата многостранна дейност за благото на православната църква, за укрепването и обогатяването на разбирателството и толерантността между всички християни, както и между различните световни вероизповедания
На това патриарх Вартоломей постави въпроса за връщането на "заграбеното" от гърците. "Особено би допринесло по посока, както на напредъка и развитието на отечеството ви в ЕС, така и на единството на църквата и народа му с останалия православен свят и преди всичко с Вселенската патриаршия, връщането на отнетите по времето на войни и "неразбории" на Балканския полуостров свещени богослужебнни ценности на естествените им правоимащи свети митрополии и свети обители на Северна Гърция", заяви Вартоломей.
"Особено молим за светините от нашите свети патриаршески и ставропадиални обители – Св. Богородица Икосифиниса в планината Пангей и Честния предтеча край Сяр и други, които за съжаление са били ограбени и не са в богослужебна употреба у естествените си правоимащи места, което безспорно е грях пред Бога и хората", посочи негово Всесветейшество
"Вярваме, че при съвместната грижа на българската държава и на църквата й окончателното изцеляване на тази тежка рана, която въпреки положените досега усилия остава все още отворена, би станало исторически момент във вашия президентски мандат и би отворило една нова златна страница в отношенията на България със съседните й православни народи и с обединена Европа, като ще свидетелства красноречиво за придържането им към онези принципи, които са международно установени и действат, каза Вартоломей. По думите му "едно такова действие като похвалния аналог с връщането преди години на Историята на Паисий на Зографския манастир в Света гора би потвърдило на дело общия съвместен път в лоното на ЕС и на православната вселена", заяви още вселенският партиарх.
По време на войните на национално обединение от 1912 до 1918 г. в посочените по-горе територии живее основно българско, турско и гръцко население /предимно по крайбрежието на Македония и Тракия/. Българите в Сяр, Ксанти и Драма имаха свои училища и църкви, построени със средствата на техните църковни общини. След като България загуби последователно Междусъюзническата /1913 г./ а след това и Първата световна война/1914-1918/ българското население в днешна Северна Гърция беше прокудено от родните си домове. Техните църкви и училища бяха отнети насилствено от Екзархията и предадени на Константинополската патриаршия, чийто глава днес е Вартоломей. Бруталните сцени на насилия – масовото изтребление на българите от Драма и Сяр - са описани в Карнегиевата анкета, отбелязва БГНЕС.
Водещи
-
БСП са бесни на доайена на парламента Силви Кирилов
Силви Кирилов обяви 30 минути почивка и свика консултации на партийните лидери. Развръзката...
28.11 | 11:59
-
Седми опит за избор на председател на Народното събрание
Съпредседателят на „Продължаваме промяната–Демократична България“ Кирил Петков изрази надежда...
28.11 | 11:30
-
Циклон може да блокира половин България
Една от причините за тези значителни снеговалежи е очакваните конвективни валежи над Гърция....
28.11 | 11:15
Най-четени
-
КЕВР обсъжда ново поскъпване на водата от 2025 година
28.11 | 08:45
-
Денков: От наша страна направихме всичко възможно
Депутатът от „Продължаваме Промяната – Демократична България” акад. Николай Денков коментира...
28.11 | 09:30