Вече са факт новите приети правила по Закона за движение по пътищата 30.09 | 11:15
По отношение на пешеходците законът вече изисква те да бъдат особено внимателни и концентрирани при пресичане

Вече са факт новите приети правила по Закона за движение по пътищата. За превишена скорост в населено място с над 50 км – глобата е 700 лева и 3 месеца без книжка. Извънградско, ако превишим с над 50 км – санкцията е 600 лв. и 2 месеца без книжка. А при наличие на алкохол над половин промил - наказанието е 500 лева и 6 месеца без книжка.
"Опитваме се със всички сили да следим дали хората спазват правилата", заяви главен комисар Мария Ботева, зам.-началник на отдел "Пътна полиция" към ГДНП. Тя подчерта, че от 7 септември насам е отчетено увеличение на извършените проверки, включително и спрямо велосипедисти, пешеходци и водачи на индивидуални електрически превозни средства.
По отношение на пешеходците законът вече изисква те да бъдат особено внимателни и концентрирани при пресичане. Забранено е използването на мобилни устройства на пешеходни пътеки. Освен това сигнализирането с вдигната ръка не отменя задължението им да се оглеждат преди преминаване през платното. Това обясни главен комисар Ботева.
Водачите на електрически тротинетки и други индивидуални електрически превозни средства са длъжни да носят каска и да не ги управляват в тъмната част на денонощието. При липса на светлоотразителни елементи глобата е 100 лв., а в някои случаи може да достигне 200 лв. Родителите, които позволяват на децата си да управляват електрически тротинетки, ще бъдат санкционирани с 500 лв. За каране в тъмната част на деня глобата е 100 лв, добави експертът от "Пътна полиция" към ГДНП.
Главен комисар Ботева съобщи още, че тол камерите вече следят и за средна скорост, което показва положителен ефект върху поведението на шофьорите. Увеличен е броят на техническите средства за контрол, а нововъведение е и възможността чрез фиш не само да се налага парична санкция, но и да се отнемат контролни точки.
За чуждестранните граждани законът предвижда незабавно заплащане на наложената глоба. Ако това не бъде направено, превозното средство може да бъде временно спряно от движение, докато не се погаси задължението, каза Ботева.
Водещи
-
Агресия в детската градина: Възпитателка посягала физически, психически и сексуално на 4-годишно дете
Близо 9 месеца след подаването на първия сигнал за насилие над детето в детската градина са...
02.10 | 16:59
-
Започва пазарно проучване за българска разработка на дронове
Дончев каза това по време на петото издание форума за иновации и технологии в Югоизточна...
02.10 | 16:20
-
Зрелостниците в Русе получават безплатни билети за театър и опера
Насърчаване на културното развитие
02.10 | 15:59
-
Оранжев код в 20 области - валежи от дъжд и мокър сняг ще заливат страната утре
Температурите ще паднат до 4 градуса в западните райони, силен вятър ще духа по Черноморието
02.10 | 15:20
Най-четени
-
Тежък трафик и километрични задръствания на автомагистрала "Тракия"
Причината - нов ремонт на три отсечки
02.10 | 10:45
-
Пеевски към президента: Румене, излез!
"Румене, излез", завърши краткото си изявление пред журналисти Пеевски.
02.10 | 15:00
-
Желязков: България успешно пази европейските граници
Нашите усилия са да бъдат връщани нелегалните мигранти в страните по произход, посочи...
02.10 | 14:15