Вигенин прогнозира: Напрежението в Украйна ще стихне 24.01 | 14:30
Следим внимателно събитията от Киев, увери външният министър

Мисля, че в следващите дни ще видим по-скоро успокояване на ситуацията в Украйна, каза министърът на външните работи Кристиан Вигенин по повод на безредиците в страната.
Той увери, че външното ни министерство следи внимателно всичко, което се случва в Украйна, още от миналата година и редовно излиза с позиции.
"Призоваваме правителството на Украйна към диалог, към сдържаност", уточни той.
Министърът сподели надеждите си, че всичко лошо е приключило и до по-сериозни, кръвопролитни сблъсъци няма да се стигне. "Масовото недоволство би могло да дестабилизира страната и региона", категоричен бе Вигенин.
"Ние няма и не бива да се намесваме пряко в тези процеси. Украйна не за първи път е в подобна ситуация. Мисля си, че ще излезе, без да се случи най-лошото, за което предупреждават някои опозиционни лидери – тръгване на ситуацията в посока гражданска война", коментира външният министър.
Според него събитията няма да доведат страната до гражданска война, защото Украйна има традиции, има утвърдена, макар и не дотам добре работеща демокрация, и вътрешни съпротивителни сили в обществото.
"Ние сме част от Европейския съюз и всичко, което официално излезе като заключение от ЕС, е и наша позиция", коментира Вигенин.
Той припомни, че нееднократно е заявявал желанието си Украйна не само да бъде в европейската орбита, а и да получи европейска перспектива за членство, което ще има още по-силен мобилизиращ ефект на проевропейските сили в Киев.
"Не всичко е загубено. Може да считаме това за един период на известно отстъпление от реформите, от гражданските свободи. Европейският съюз е с отворена врата към Украйна", подчерта Вигенин.
Водещи
-
И когато стане най-страшно и нетърпимо, ще се появи ТЯ
И когато стане най-страшно, когато стане най-трудно, когато стане нетърпимо, когато имаш...
08.03 | 18:00
-
Германското разузнаване предупреди за заплаха от Москва
Русия планира да изпита единството на Запада, твърди директорът на германското разузнаване...
08.03 | 17:40
-
КС забрани на ЦИК да публикува протоколите от над 2 000 секции
Съдът дава указания и кои данни да се въведат от 11 секции с двойни експертизи
08.03 | 17:21
-
Зеленски призова за още санкции срещу Русия
При руски удари през нощта загинаха най-малко 14 украинци, сред които и деца, а десетки други...
08.03 | 17:00
Най-четени
-
Румен Радев: Европа няма 800 млрд. за инвестиции в отбраната
Войната в Украйна влече Европа към дъното, смята президентът
08.03 | 16:40
-
Надежда Йорданова: Поведението на "Възраждане" е меко казано безотговорно
По думите й Христо Иванов няма да се кандидатира да бъде отново начело на "Да,България"
08.03 | 14:59