Видин вече не е "най-западналият град" 06.02 | 14:05
Градът вече може да се похвали с редица хубави неща, видя Борисов

От най-западнал град в Северозападна България, Видин вече може да се похвали с редица хубави неща. Това заяви премиерът Бойко Борисов пред събралите се жители на Видин при откриването на реновираната сграда на музея "Кръстата казарма”, предаде агенция "Фокус".
Музеят не е ремонтиран от 30 години. Новият ремонт включва заздравяване на конструкцията на сградата, възстановяване на първоначалното положение на разцепените крила и отводняване на терена около четирите крила на сградата.
Изградени са траншеи, с които е понижено нивото на подпочвените води. С ремонта се е подобрила енергийната ефективност на сградата, подменени са цялата дограма и всички инсталации. По проект са оформени експозиционни площи и зала за презентации.
"Сега видяхте, че ние успяхме да защитим проект по програма "Регионално развитие” и с 1.6 млн. лева, които вложихме, ремонтирахме сградата", заяви Борисов.
Премиерът се похвали пред жителите на града: "Мисля, че ви харесва инфраструктура към Дунав мост 2 и моста, който предстои да открием. Обещахме ви да ремонтираме булеварда и вече го сторихме”.
Министърът на културата Вежди Рашидов заяви, че е спасена една уникална сграда.
"Няма такава сграда в целия свят, която да е изградена във формата на кръст”, каза Рашидов. Той допълни, че политиката на ведомството е да продължи да работи за ремонтиране на сградите на театрите в страната.
Архитектурният паметник на Видин "Кръстата казарма” е построен през 1801 г. Сградата е масивна, двуетажна във формата на равнораменен кръст със застроена площ от над 1200 кв. метра. Използвана е както преди Освобождението, така и след това за казарма. През 1965 г. е превърната в етнографски музей.
Водещи
-
Започва смяната на автомобилни гуми - има ли наплив заради застудяването
По думите му организацията е добра, като клиентите носят автомобилите си още сутринта и ги...
10.10 | 14:00
-
Шест лева да стане таксата при личния лекар от 2026 г.?
От НСОПЛБ предлагат при децата таксата, която биха заплащали родителите, да бъде по механизма...
10.10 | 13:30
-
Трима българи са осъдени на затвор във Франция за източване на банкови карти, чрез скимиращи устройства
Тримата български граждани са създали схема за измама, която е можела да им донесе много пари,...
10.10 | 12:59
Най-четени
-
Сиромахов публикува остър коментар във Facebook, насочен директно срещу депутата от ИТН Тошко Йорданов
"Тошко, пиша ти тук, за да наруша публично закона ви за личната информация и да имате...
10.10 | 11:15
-
Ще се увеличи ли стойността на ваучерите за храна до 300 лв.? 2
„Проучването ни се провежда след дигитализацията на ваучерите за храна. 96% от хората...
10.10 | 12:00
-
Жени влязоха в болница след прием на добавки за сваляне на килограми
. В социалната мрежа TikTok може да откриете множество позитивни коментари
10.10 | 11:00
-
Борисов за спорното предложение на ИТН: Говорих със Слави Трифонов, ще го изтеглят
Това коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по отношение на спорните промени, предложени от...
10.10 | 12:30