Вижте всички решения на МС от днес 06.11 | 16:00
Облекчава се процедурата за регистрация за посредническа дейност по наемане на работа
Актуализирана е Картата на регионалните помощи на Република България
Със свое решение Министерският съвет одобри техническо изменение в Картата на регионалните помощи на Република България за периода 2022-2027 година.
В края на 2023 година Европейската комисия (ЕК) одобри нова версия на Програма "Развитие на регионите" за периода 2021-2027 г. с включени приоритети и финансиране от Фонда за справедлив преход (ФСП). Приложения към програмата са и 3-те Териториални плана за справедлив преход на областите Перник, Кюстендил и Стара Загора. На 3 юни 2024 година Комисията прие допълнение на Насоките си за регионална държавна помощ, касаещо периода 2022-2027 г. Настоящата актуализирана Карта на регионалните помощи на Република България транспонира промените в двата документа у нас.
Разпоредбите позволяват максималните интензитети на помощ, да бъдат увеличени с 10 процентни пункта за териториите, определени за подпомагане по линия на ФСП в териториален план за справедлив преход на държава членка. "Интензитет на помощта" означава размерът на помощта, изразен като процент от приемливите разходи. На практика това позволява предприятията в област Стара Загора и общините Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа да ползват по-висок интензитет (с до 10%) от досегашния. Областите Перник и Кюстендил са региони по чл. 107, параграф 3, буква в) от ДФЕС и за тях нормативната възможност за бонус по линия на справедливия преход в Насоките на ЕК не се прилага.
Второто изменение, произтичащо от допълнението на Насоките за регионална държавна помощ за периода 2022-2027 г., позволява бонус към максималния интензитет на помощ при подпомагане на технологии от критично значение и нововъзникващите стратегически технологии и съответните им вериги за създаване на стойност. Съгласно Регламент (ЕС) 2024/795 изменението на практика обхваща цифровите технологии, включително тези, които допринасят за постигането на целите и задачите на "Политическата програма Цифрово десетилетие" до 2030 г., многонационалните проекти, определени в член 2, точка 2 от Решение (ЕС) 2022/2481, иновациите в областта на дълбоките технологии, чистите и ресурсно ефективни технологии, включително технологии за нулеви нетни емисии съгласно определението в Акта за промишленост с нулеви нетни емисии, както и биотехнологии, включително лекарствени продукти, включени в списъка на Съюза на критично важните лекарствени продукти и техните компоненти.
За инвестиции, попадащи в приложното поле на Регламент (ЕС) 2024/795, максималният интензитет на помощта в съответния регион може да бъде увеличен с до 10 процентни пункта в региони от тип "а" и до 5 процентни пункта в региони от тип "в".
Промяната на Картата е предварително нотифицирана и одобрена от ЕК с решение относно държавна помощ SA.114536 (2024/N) № С(2024) 5147 final от 25.7.2024 г. Съобразно решението на Комисията изменението за бонусите, свързани с Фонда за справедлив преход, влиза в сила със задна дата - от 1 януари 2024 г. Изменението, което касае стратегическите технологии по Регламент (ЕС) 2024/795, също влиза със задна дата - от 1 март 2024 г. Измененията не засягат вече предоставени помощи. В този случай по-благоприятните проценти на интензитета се прилагат при натрупване на помощи.
България ще предостави хуманитарна помощ за Украйна, Сирия, Ливан, Афганистан, Ирак и Армения под формата доброволни вноски към международни организации
Правителството одобри предоставянето на хуманитарна помощ за Украйна, Сирия, Ливан, Афганистан, Ирак и Армения под формата на доброволни вноски към международни организации на обща стойност 929 019 лв. Средствата ще бъдат насочени за изпълнение към Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси, Детския фонд на ООН, Международния комитет на Червения кръст, Международната организация по миграцията, Върховния комисариат на ООН за бежанците, Световната продоволствена програма. Необходимото финансирането ще бъде осигурено от средства по бюджета на Министерството на външните работи, предназначени за помощ за развитие и хуманитарна помощ.
Одобрената помощ под формата на доброволни вноски към международни организации съответства на приоритетите, заложени в Средносрочната програма за помощ за развитие и за хуманитарна помощ на Република България за периода 2020-2024 г. В съответствие с основните хуманитарни принципи, приоритетно се разглеждат извънредни хуманитарни ситуации, предизвикани от въоръжени конфликти и природни бедствия.
Република България ще продължи да бъде част от усилията на ЕС и на международната общност за адресиране на глобалните хуманитарни предизвикателства. Със своя принос страната ни утвърждава положителния си образ като предвидим нов донор на помощ за развитие и хуманитарна помощ.
Правителството реши да освободи по негова молба почетното (нещатно) консулско длъжностно лице на Република България в Огъста, щата Джорджия
Министерският съвет прие решение за освобождаване на г-н Джеймс Ригсби от функциите му на почетно (нещатно) консулско лице на Република България в САЩ със седалище в гр. Огъста и с консулски окръг, обхващащ територията на щата Джорджия, по негова молба, и да закрие консулството на Република България в САЩ, ръководено от почетно (нещатно) консулско длъжностно лице, със седалище в гр. Огъста, с консулски окръг, обхващащ територията на щата Джорждия.
На 16 октомври 2024 г. посолството на Република България във Вашингтон информира за заявеното от г-н Ригсби желание да бъде освободен от длъжността по лични причини във връзка с напредване на възрастта му, като изразява признателност за съвместната работа през годините.
Г-н Ригсби е назначен за почетно (нещатно) консулско длъжностно лице с РМС № 38 от 23 януари 2015 г. и през последните години работи активно в полза на двустранното сътрудничество между България и САЩ.
Одобрен е докладът за българското участие в заседанието на Съвет "Общи въпроси"
Правителството одобри доклада от заседанието на Съвет "Общи въпроси", проведено на 15 октомври 2024 г.в Люксембург. Българската страна бе представена от посланик Румен Александров, постоянен представител на Република България към ЕС.
Съвет "Общи въпроси" протече при следния дневен ред: подготовка на заседанието на Европейския съвет (17-18.10.2024 г.); Европейски семестър 2024 - интегрирани специфични препоръки по държави; отношения ЕС-Швейцария; отношения EC-Обединеното кралство; одобряване на Декларация за насърчаване на еврейския живот и за борба с антисемитизма и т. Разни.
Състоя се дискусия по проекта на заключения на Европейския съвет с фокус върху Украйна, Близък изток, миграция, и конкурентоспособност.
ЕК информира относно актуалното състояние на преговорите за сключване на всеобхватно споразумение между ЕС и Швейцария.
ЕК представи актуална информация относно отношенията ЕС-Обединеното кралство.
Съветът одобри Декларация за подкрепата на еврейския живот и за борбата с антисемитизма.
Одобрени са допълнителни разходи по бюджетите на МВР и МО
Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджетите на Министерството на вътрешните работи (МВР) и Министерството на отбраната (МО) за 2024 г.
С проекта на Постановление се одобряват допълнителни разходи общо в размер на 20 000 000 лв. за финансово обезпечаване на дейностите на МВР и МО в условията на засилен миграционен натиск за периода 01.06-31.10.2024 г.
Одобрени са резултатите от българското участие в заседанието на Съвет "Правосъдие и вътрешни работи", формат "Вътрешни работи"
Министерският съвет одобри резултатите от участие в заседание на Съвета "Правосъдие и вътрешни работи", формат "Вътрешни работи", проведено на 10 октомври 2024 г" в гр. Люксембург, Люксембург.
В доклада са представени резултатите от дискусиите относно: Общо състояние на Шенгенското пространство; Пълно прилагане на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген в България и Румъния; Повишаване на ефективността на политиката на връщане на ЕС - тема на работния обяд; Регламент за предотвратяване и борба срещу сексуалното насилие над деца; Последствията от външните конфликти и отражението им върху ЕС.
Одобрени са резултатите от участието на България в заседанието на Съвета на Европейския съюз "Правосъдие и вътрешни работи”
Министерският съвет одобри днес резултатите от участието на България в заседанието на Съвета на Европейския съюз "Правосъдие и вътрешни работи”, част "Правосъдие", което се проведе на 11 октомври 2024 г. в Люксембург.
По време на заседанието беше обсъдена борбата с трафика на наркотици и организираната престъпност. Сред темите бяха и агресивната война на Русия срещу Украйна, борбата срещу расизма и доклада за изпълнението на плана за действие срещу расизма, както и насърчаването на достъпа до правосъдие в контекста на върховенството на правото и конкурентоспособността.
На министрите беше предоставена актуална информация за предприетите действия в област "Правосъдие", касаещи борбата с трафика на наркотици и организираната престъпност - създаването на мрежа от прокурори за борба с организираната престъпност към Евроюст и сътрудничеството с трети държави в борбата с организираната престъпност.
По темата относно борбата срещу расизма и доклада за изпълнението на плана за действие срещу расизма България представи информация относно измененията и допълненията на вътрешното законодателство (Наказателния кодекс) и включването на расистките подбуди като квалифициращи обстоятелства в Особената част на кодекс, което води и до по-голям размер на наказанието. Информирахме и за националната стратегия за периода до 2030 г. за противодействие на антиромските нагласи.
ДП "Пристанищна инфраструктура" предоставя 360 300 лева от пристанищни такси на ИА "Морска администрация"
Правителството определи размера на сумата, която ДП "Пристанищна инфраструктура" ще предостави на ИА "Морска администрация" за 2024 г. Мярката е в изпълнение на чл. 106в, ал. 2 от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България.
Средствата са в размер на 360 300 лева и с тях ще се финансира дейността на ИА "Морска администрация" с оглед ефективното осъществяване на функциите на компетентен орган по смисъла на Регламент (ЕС) 2017/352. Паричната вноска е част от пристанищните такси, които ДППИ събира от корабите за използване на пристанищната инфраструктура в портовете в Бургас и Варна.
Правителството се разпореди с имоти
Агенцията за държавна финансова инспекция получава безвъзмездно за управление три имота - публична държавна собственост, които представляват самостоятелни обекти, разположени на четвъртия етаж в сграда на бул. "Витоша" № 6 в гр. София. Поради отпаднала необходимост управлението им се отнема от Областната администрация на Софийска област.
С решение на правителството община Варна получава собствеността върху имоти - частна държавна собственост за изграждане на нова учебна база за Математическа гимназия "Д-р Петър Берон". Терените с обща площ 21 924 кв. м се намират на ул. "Андрей Сахаров" № 16 и ул. "Върба" № 24 в гр. Варна. По правителственото решение при нереализиране на предвидения обект до пет години от придобиването на имотите община Варна ще трябва да ги прехвърли на държавата. Предвиден е ангажимент на областния управител на Варна да разработи механизъм за контрол, чрез който да осъществява периодични проверки за изпълнение на условията, при които имотите са прехвърлени на община Варна.
За срок от 10 години правителството предоставя на Община Видин управлението върху архитектурно-строителни недвижими културни ценности в гр. Видин, които са имоти - публична държавна собственост. Община Видин ще реализира дейности по реставрация, консервация и представяне при спазване изискванията на Закона за културното наследство.
Имотите представляват терен на ул. "Княз Борис I" № 34 с музей "Кръстата казарма" в него, два терена, които са части от "Крепостни стени на турско кале” и оформят ровове на ул. "Цар Михаил III Шишман", едноетажна сграда на ул. "Бдин", представляваща недвижима културна ценност "Пазар капия", както и терен в ж. к. "Кале", предназначен за исторически паметник.
С решенението на Министерския съвет поради отпаднала необходимост управлението им се отнема от Министерството на културата.
Министерският съвет прие Решение за учредяване безвъзмездно право на ползване за срок от 3 години за извършване на теренни археологически проучвания и консервация върху три поземлени имота в горски· територии - частна държавна собственост, в село Върбовка, община Павликени, област Велико Търново. Имотите попадат в района на дейност на Териториално поделение "Държавно горско стопанство Болярка" към Държавно предприятие "Северноценtрално държавно предприятие" - гр. Габрово. Правото на ползване се учредява в съответствие със Закона за горите в полза на "Пътинженеринг" АД за срок от 3 години. По този начин се обезпечава извършването на теренни археологически проучвания и консервация на археологически ценности.
Министерският съвет прие Решение за учредяване на безвъзмездно право на ползване за срок от 3 години за извършване на теренни археологически проучвания и консервация върху поземлен имот в горска територия- публична държавна собственост, в град Враца. Имотът попада в района на дейност на Териториално поделение "Държавно .горско стопанство Враца" към Държавно предприятие "Северозападно държавно предприятие" - гр. Враца. Правото на ползване се учредява в съответствие със Закона за горите в полза на Регионален исторически музей - Враца за срок от 3 години. По този начин се обезпечава извършването на теренни археологически проучвания и консервация на археологически ценности.
Министерският съвет прие решение за даване на съгласие за сключване на предварителен договор за замяна на обособени части от лечебно заведение -недвижими имоти собственост на УМБАЛ "Свети Георги" ЕАД срещу имоти -собственост на ,,Булфарма" ООД. Целта на уреждането на имотните отношения между двете страни е във връзка с разрешаването на проблем с липсата на пряк достъп до поземлен имот с идентификатор 56784.510.550 по кадастралната карта на гр. Пловдив, в който е изграден трафопост с идентификатор 56784.510.550.1, собственост на УМБАЛ "Свети Георги" ЕАД, гр. Пловдив. Към момента обслужването на трафопоста се осъществява чрез преминаване през чужд имот, който е частна собственост. Това от своя страна създава усложнения за обслужването на трафопоста. За уреждане на имотните отношения между страните се предлага изработването на проект за изменение на подробен устройствен план - план за регулация, променящ границите на поземлени имоти с идентификатори 56784.510.247 и 56784.510.248, като от тях се образуват нови имоти/обекти в кадастралната карта, част от които да бъдат предмет на разпореждането между страните. За новообразуваните имоти/обекти са представени пазарни оценки, изготвени от независим лицензиран оценител.
Споразумението между Министерството на енергетиката и ЕБВР за предоставяне на техническа помощ по проекта RESTORE ще бъде променено
Споразумението между Министерството на енергетиката и Европейската банка за възстановяване и развитие за предоставяне на техническа помощ по проекта за национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници (RESTORE) ще бъде променено. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание.
Споразумението за техническа помощ е подписано на 30 март 2023 г. поради сложността на дейностите и пилотния характер на част от проектите по компонент 4 "Нисковъглеродна икономика" на Националния план за възстановяване и устойчивост. Впоследствие Народното събрание задължи правителството да предоговори инвестицията в грантова схема за физически и юридически лица с интензитет на помощта 50% за закупуване, инсталиране и въвеждане в експлоатация на съоръжения за съхранение на електроенергия. Това налага актуализиране на бюджета на инвестицията и отпадане на част от дейностите, които иначе трябваше да извърши ЕБВР. След промяната стойността по споразумението ще бъде намалена до 2 025 172 евро. Променят се също графикът на плащанията, изпълняваните дейности и ключовите резултати от тях.
Правителството одобри увеличаване на акционерното участие на държавата в капитала на "София Тех Парк"
Министерският съвет даде съгласие акционерното участие на държавата в капитала на 11София Тех Парк" АД да бъде увеличено с парична вноска в размер на 3 939 900 лв. за покриване на оперативните разходи на "Суперкомпютър с производителност от порядъка на петафлопс" за 2024 г. Увеличението на капитала ще се извърши с решение на Общото събрание на акционерите на "София Тех Парк" АД.
Средствата са предоставени от бюджета на Министерство на иновациите и растежа за 2024 г. за придобиване на дялови акции за увеличение на капитала и капиталовите резерви. С Разпореждане на Министерския съвет министърът на иновациите и растежа е определен да упражнява правата на държавата в капитала на "София Тех Парк" АД.
Българският суперкомпютър Discoverer е първият по рода си суперкомпютър в Източна Европа с производителност от порядъка на петафлопс. Изграден е по проект от 2019 г. на EuroHPC JU - съвместно предприятие, структурирано от Европейския съюз, за изпълнение на инициативата за европейски високопроизводителни изчислителни технологии съгласно Регламент ЕС 2018/1488 на Съвета от 28 септември 2018 г. Изпълнител на българския проект е хостващото предприятие - Консорциум Суперкомпютър - Петаскейл България" (Petascale Supercomputer Bulgaria). Водещ партньор е "София Тех Парк" АД, а членове - Национален център за суперкомпютърни приложения и Стратегически център за изкуствен интелект.
Средствата ще осигурят необходимата поддръжка и ползване в цялост на потенциала на Суперкомпютъра. Главната му цел е да насърчи научната дейност в страната с приложение в индустрията и повишаване на конкурентоспособността на българската икономика. Открит е за потребители от публичния и от частния сектор и е насочен изключително към граждански приложения, при спазване на приложимите правила относно държавните помощи.
Одобрен е проект на Меморандум за разбирателство с Министерството на търговията на Китайската народна република
Министерският съвет одобри проект на Меморандум за разбирателство между Министерството на иновациите и растежа на Република България и Министерството на търговията на Китайската народна република за създаване на съвместна работна група за инвестиционно сътрудничество.
В меморандума се предвижда да се създаде съвместна работна група за инвестиционно сътрудничество между Българската агенция за инвестиции и Департамента за инвестиции в чужбина и икономическо сътрудничество на Министерството на търговията на Китайската народна република. Документът предвижда да се създаде механизъм за комуникация, обмен на информация за закони, регулации и политики, платформа за сътрудничество, участие в семинари, изложения и други.
Очаква се работната група да съдейства за обмяна на информация за инвестиционните възможности в двете страни и за обсъждане на въпроси от взаимен интерес при спазване на европейската и национална правна рамка.
Одобрена е национална позиция във връзка с предстоящ преглед на присъединяването на България по правните инструменти от обхвата на Комитета на ОИСР по цифрова политика
Министерският съвет одобри национална позиция във връзка с предстоящ преглед на присъединяването на Република България по правните инструменти от обхвата на Комитета на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) по цифрова политика.
Правителството определи и състава на българската делегация за участие в 94-та сесия на Комитет на ОИСР по цифрова политика, която ще се проведе в периода 19-21 ноември 2024 г. в Париж, Франция, и упълномощи министъра на иновациите и растежа да представи позицията на Република България.
Присъединяването към Комитета на ОИСР по цифрова политика е част от пътя към пълноправно членство на страната ни в организацията, което е значим външнополитически приоритет на българското правителство.
Одобрен е проект на Меморандум за разбирателство между Българската агенция за инвестиции и Агенцията за развитие на малкия и средния бизнес на Азербайджан
Министерският съвет прие Решение за одобряване на проект на Меморандум за разбирателство между Българската агенция за инвестиции (БАИ) и Агенцията за развитие на малкия и средния бизнес (АРМСБ), Република Азербайджан.
Меморандумът ще подпомогне развитието на двустранното икономическо сътрудничество между Република България и Република Азербайджан. Като признават стратегическото значение на развитието за засилено сътрудничество в областта на насърчаването на инвестициите и търговията за повишаване на заетостта, икономическата и социалната стабилност, страните се договарят да подпомагат инвеститорите от съответните държави да установят и поддържат различни форми на сътрудничество.
В Меморандума се предвижда Българската агенция за инвестиции и Агенцията за развитие на малкия и средния бизнес на Азербайджан да бъдат партньори в областта на привличането на инвестиции и реализация на нови инвестиционни проекти, като предоставят реални възможности за разширяване на бизнес контактите между потенциални инвеститори от България и Азербайджан. Двете страни ще обменят информация, свързана с възможностите за инвестиране, като взаимно си я предоставят с цел реализацията на различни инициативи в двете държави, които насърчават взаимното привличане на инвестиции.
Българската и азербайджанската страна ще си сътрудничат при осъществяването на дейности за насърчаване на инвестициите, всяка в съответствие с правомощията си, включващи размяна на покани за бизнес форуми, търговски и инвестиционни изложения и други промоционални дейности.
Създава се национален регистър по дейностите и операциите в орбита, МИР става национална контактна точка
Министерският съвет прие решение за одобряване на създаването на национален регистър по дейностите и операциите в орбита и определя за национална контактна точка Министерството на иновациите и растежа.
Съгласно задълженията по Конвенцията на ООН за регистрирането на изстрелвани в космоса обекти държавите-членки следва да определят национална контактна точка по въпросите на космическите обекти. Тя ще води национален регистър по дейностите и операциите в орбита като обменя информация с международните организации и другите държави по въпроси, свързани с операциите и дейностите в орбита, особено при обработката на данните за инциденти, както и при предприемането на превантивни мерки.
Определената контактна точка следва да предоставя информация на Службата по въпросите на Космоса към ООН, като съответно прилага изискванията на Насоките за дългосрочна устойчивост към дейностите в Космоса.
Създаването на национален регистър по дейностите и операциите в орбита ще спомогне за развитието на космическата индустрия в страната, както и ще допринесе за повишаване на международния имидж в сферата на космическите технологии.
Одобрени са вътрешнокомпенсирани промени по бюджета на Министерството на иновациите и растежа
Министерският съвет одобри проект на Постановление за вътрешнокомпенсирани на утвърдените разходи по области на политики/бюджетни програми по бюджета на Министерството на иновациите и растежа за 2024 г.
След анализ в Министерството на иновациите и растежа на изпълнението на бюджета, беше установено, че се очаква недостиг на разходи за издръжка, платени данъци и такси по бюджетна програма "Администрация". За това е необходимо да бъдат осигурени допълнително разходи в размер на общо на 210 000 лв. над предвидените за 2024 г. Средствата ще бъдат осигурени за сметка на намаление на планираните разходи по бюджетна програма "Насърчаване на иновациите".
Министерският съвет одобри резултатите от участието на България в заседанието на Съвета на Европейския съюз по околна среда
Правителството одобри доклада за резултатите от участието на Република България в заседанието на Съвета на Европейския съюз по околна среда, проведено на 14 октомври 2024 г. в Люксембург.
Съветът прие Заключения относно подготовката за 29-ата Конференция на страните (СОР 29) по РКООНИК (Баку, Азербайджан, 11 - 22 ноември 2024 г.). Съветът призова за амбициозен и балансиран резултат от СОР29, който да запази постижима целта за ограничаване на затоплянето до 1,5 °С в унисон с най-добрите налични научни данни; да гарантира устойчивост в дългосрочен план, както и да включва споразумение за ефективна, постижима и амбициозна нова колективна количествена цел.
Съветът одобри също Заключения относно Конвенцията за биологичното разнообразие, които служат като преговорна позиция на ЕС за Конференцията на Страните по Конвенцията относно биоразнообразието (Кали, Колумбия, 21 октомври - 1 наем.ври 2024 г.). В текста е потвърден ангажиментът на ЕС за прилагане на Глобалната рамка за биологичното разнообразие и се подчертава важността на мобилизирането на ресурси.
Министрите проведоха дискусия във връзка с подготовката за Петата сесия на Междуправителствения преговорен комитет за разработване на международен правно обвързващ инструмент относно замърсяването с пластмаси. (Бусан, Република Корея, 25 ноември - 1 декември 2024 г.). Сред основните акценти бяха връзката между производството на пластмаси и замърсяването и прилагането на принципите "разширена отговорност на производителя" и "замърсителят плаща". Специален фокус е поставен върху обхващането на пълния жизнен цикъл на пластмасите.
Правителството одобри резултатите от участие на България в заседанието на Съвет "Външни работи (Търговия)" на ЕС
Правителството одобри резултатите от участие на България в заседанието на Съвет "Външни работи (Търговия)", което бе проведено на 18 октомври 2024 г. · в гр. Будапеща, Унгария.
В рамките на Съвета бяха обсъдени актуалните търговските отношения с Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН). Мнозинството държави членки, включително и България, подчертаха нарастващото геополитическо и икономическо значение на региона на Югоизточна Азия и. подкрепиха задълбочаването на икономическото сътрудничество със страните от АСЕАН, като отбелязаха огромните възможности за търговия и инвестиции, които регионът предоставя.
Министрите обсъдиха и развитието на търговските отношения с Китай. Мнозинството държави членки, включително и България, отбелязаха, че сътрудничеството и конструктивният диалог между ЕС и Китай трябва да продължат да се развиват, като се отчитат всички рискове и предизвикателства в новите геополитически условия. Те посочиха, че търговските отношения трябва да бъдат ребалансирани, за да се гарантират равни условия за търговия и честна конкуренция.
Близо 1,4 млн. лева за компенсиране на неприети деца в детските градини
Кабинетът одобри 1 388 864 лева лева за компенсации на семействата, чиито деца не са приети в държавни или общински детски градини поради липса на свободни места. Средствата се предоставят за 1282 деца от Столична община и за 3 от община Пловдив.
Компенсациите се изплащат за периода 1 юли - 14 септември и ще бъдат преведени по бюджетите на съответните общини.
По тази мярка се компенсират семейства на деца от 3-годишна възраст до постъпването им в първи клас, които не са приети в държавна или общинска детска градина или училище поради липса на места.
Допълнителни възнаграждения за директори в образованието
Допълнителни възнаграждения за постигнати образователни резултати ще получат 3 778 директори на общински детски градини, училища, центрове за подкрепа за личностно развитие и за специална образователна подкрепа, реши Министерският съвет.
Средствата ще бъдат изплатени в зависимост от получения брой точки при оценяването от комисиите в регионалните управления на образованието и общините съгласно Наредбата за нормиране и заплащане на труда.
За изплащането на допълнителните възнаграждения правителството одобри общо 6 233 618 лева, които са за сметка на намаление на утвърдени разходи по програма "Училищно образование" по бюджета на Министерството на образованието и науката за 2024 г.
Средства ще получат 1681 директори на детски градини, 1963 директори на училища, 126 директори на центрове за подкрепа за личностно развитие и 8 директори на центрове за специална образователна подкрепа.
Близо 2,5 млн. лева за подготовка на талантливи ученици и оборудване на съвременни кабинети
Министерският съвет отпусна 2 407 973 лв. за осигуряване на дейности по три национални програми за развитие на образованието.
По Национална програма "Ученически олимпиади и състезания" се предоставят 1 356 712 лв. на 599 общински училища. Средствата са за осигуряване на допълнителна работа и подготовка на талантливи ученици за участие в национални кръгове на ученически олимпиади и състезания, както и в международни олимпиади и балканиади.
Обучението, което се провежда по отделните учебни предмети, е от изключително значение за по-високите постижения и за успешното представяне на националните ни отбори на тези състезания.
По Национална програма "Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда" се предоставят 970 320 лв. за оборудване и обзавеждане на съвременни кабинети и кътове за занимания на открито. Предвидено е предоставянето на кариерно консултиране за учениците, както и разработването на специализирани дидактически и информационни материали - учебна литература, адаптирани учебни помагала и ресурси.
Финансирането ще бъде разпределено между 48 Центъра за подкрепа на личностното развитие. Тези образователни институции имат различни специфични функции, като кариерно ориентиране на учениците, развиване на интересите им в областта на науките и технологиите, изкуствата и спорта. Към тях са включени и общински астрономически обсерватории и планетариуми.
Модернизирането на новите пространства ще стимулира и мотивира учениците да продължат да развиват техническите и спортните си заложби и да открият силните си страни.
По Национална програма "Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия" средствата са 80 941 лв. Финансиране получават 42 общински училища за разработване на училищни проекти, свързани с изследване на историческото минало на българската армия и възпитанието на младите българи в патриотизъм и родолюбие. Одобрените днес средства се предоставят по бюджетите на общините.
Над 22 млн. лв. за спорт и изкуства в училищата
Министерският съвет отпусна 22 889 515 лв. за спорт и изкуства в училищата по Национална програма "Заедно в изкуствата и в спорта" на МОН. Подкрепа получават държавни и общински училища и Националният дворец на децата. Частни училища също участват, чрез договор за партньорство със съответното държавно или общинско училище. Финансират се разходи за изпълнени и отчетени дейности през учебната 2023/2024 г. и авансово за учебната 2024/2025 г.
Националната програма има за цел да осигури условия за личностно развитие на учениците чрез екипно взаимодействие при участието и изявата им в колективни спортове и изкуства, насочени към стимулиране на техните интереси, способности и компетентности. Програмата ще се изпълнява за трета поредна година, като броят на участниците расте постоянно. Над 62 000 ученици бяха включени в занимания по юкуства и/или спорт през учебната 2023/2024 година.
По модул "Изкуства" се финансира сформирането на групи за занимания по музикално, танцово, театрално, филмово и изобразително изкуство, занимания с групите по разработени програми за направление, категория и възрастова група, творчески изяви на групите и посещения. През миналата учебна година в занимания, свързани с изкуства се включиха 1235 училища.
По модул "Спорт" се отпускат средства за сформиране на отбори в сферата на колективните спортове баскетбол, волейбол, хандбал и футбол; подготовка на отборите по разработени програми за вида спорт; участие на отборите във вътрешноучилищни и/или междуучилищни състезания и посещения. 1224 бяха училищата, които участваха в спортни занимания през учебната 2023/2024г.
Министерският съвет одобри проект на Меморандум за разбирателство в областта на енергийната сигурност между България и Молдова
Да се създаде рамка за задълбочаване на сътрудничеството в областта на енергийната сигурност въз основа на принципа на взаимна изгода и отчитайки общите интереси на двете държави. Това е една от основните цели на проекта на Меморандум за разбирателство в областта на енергийната сигурност между България и Молдова, който одобри Министерският съвет на днешното си заседание. Очаква се документът да бъде подписан в Баку, Азербайджан, в рамките на Конференцията на страните към Рамковата конвенция на Организацията на обединените нации по изменението на климата.
С подписването на меморандума страните се съгласяват да работят за установяване на рамка и принципи за съвместни действия за оценка на рисковете, предотвратяване и управление на кризисни ситуации при доставката на електроенергия и/или природен газ на пазарите на Република България и Република Молдова. Те ще координират действията си за осигуряване на непрекъснатост на доставките за своите потребители, без това да засяга изпълнението на техните задължения в рамките на Енергийната общност и Европейския съюз.
Документът предвижда също двете страни да се информират взаимно при обявяване на някое от кризисните нива, установени в законодателството им, както и при задействане на превантивни или извънредни мерки, които създават риск от дисбаланси в непрекъснатостта на доставките на природен газ и/или електроенергия.
В срок от шест месеца след подписването на Меморандума страните ще разработят план за съвместни действия и мерки за солидарност, който да се задейства в случай на енергийна криза в една от двете държави. Ще бъде създадена и съвместна работна група по енергетика в рамките на Българо-молдовската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество.
Одобрена е позицията на България за неформална среща на министрите, отговарящи за демографската политика
Правителството одобри позицията на България за неформална среща на министрите, отговарящи за демографската политика, която ще се състои на 18-19 ноември 2024 г. в град Будапеща, Унгария.
По време на форума, който е в рамките на Унгарското председателство на Съвета на ЕС, ще бъдат проведени две пленарни сесии по темата за демографията. Първата сесия ще се фокусира върху солидарността между поколенията и участието на възрастните граждани в насърчаването на здравословното дълголетие. По време на втората дискусия министрите ще обменят информация за политиките за подкрепа на заетостта, жилищното настаняване и благосъстоянието на младите хора в началото на техния самостоятелен живот.
Правителството одобри позицията на Република България за заседанието на Европейския съвет
Министерският съвет одобри позицията на България за участие в неформалното заседание на Европейския съвет, което ще се проведе в периода 7-8 ноември 2024 г. в гр. Будапеща, Унгария.
На заседанието на Европейския съвет се предвижда лидерите на държавите-членки на ЕС да обсъдят докладите на Енрико Лета "Много повече от пазар" и на Марио Драги "Бъдещето на европейската конкурентоспособност, както и да обменят мнения по темите "Ситуацията в Грузия" и "Отношенията ЕС-САЩ".
България подкрепя всички усилия, насочени към подобряване на конкурентоспособността на европейската икономика. Във връзка с предложенията в докладите на Енрико Лета и Марио Драги България се придържа към неутрален и балансиран подход, основаващ се на цялостен анализ и оценка на въздействието от тяхното прилагане, при отчитане на спецификите на всяка държава-членка на ЕС.
По време на заседанието се предвижда да бъде приета заключителна декларация, отнасяща се до новата европейска сделка за конкурентоспособност.
Одобрени са допълнителни трансфери по общински бюджети за 2024 г.
Със свое протоколно решение правителството одобри финансиране в размер на 46,6 млн. лв. за общини, които ще имат възможност да планират изпълнението на редица значими инфраструктурни проекти в сферата на социалната и техническата инфраструктура.
Правителството прие промени в Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация
Правителството прие постановление за изменение и допълнение на Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация.
С проекта се предлага промяна във функциите на Главния инспекторат, като той става секретариат на Националния съвет по антикорупционни политики. Също така настоящата дирекция "Административно и правно обслужване и управление на собствеността" се разделя на две дирекции, като по този начин се отделя звеното за обществени поръчки, от звената – заявители.
Продължава се процесът по централизиране на оперативната счетоводна отчетност в системата на Министерския съвет, като текущото счетоводно отчитане на Държавна агенция "Архиви", Държавната агенция за бежанците и Института по публична администрация се поемат от дирекция "Бюджет и финанси" – звеното за споделени счетоводни услуги. Към момента посоченото звено обслужва 31 второстепенни разпоредители с бюджет по бюджета на Министерския съвет.
Кабинетът одобри промени в Устройствения правилник на Агенцията за ядрено регулиране
Министерският съвет прие Постановление за допълнение на Устройствения правилник на Агенцията за ядрено регулиране и Постановление за одобряване на вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по бюджета на Агенцията за ядрено регулиране за 2024г.
Предложените промени в Устройствения правилник на Агенцията за ядрено регулиране се налагат поради нови правомощия на председателя на агенцията, възложени му с промените в Закона за безопасно използване на ядрената енергия.
С втория проект на постановление се предлага Министерският съвет да одобри вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по бюджета на Агенцията за ядрено регулиране за 2024 г. Предвижда се средствата да бъдат използвани за еднократно определяне на нов размер на индивидуалните основни месечни заплати считано от 1 октомври въз основа на утвърдена от председателя Методика за преодоляване на дисбалансите във възнагражденията на служителите в Агенцията за ядрено регулиране. Препоръки в тази посока са отправени и от Международната агенция за атомна енергия.
Облекчава се процедурата за регистрация за посредническа дейност по наемане на работа
Регистрацията на физически и юридически лица за извършване на посредническа дейност по наемане на работа в Агенцията по заетостта (АЗ) ще става единствено по електронен път. Подаването на документи на хартия ще отпадне. Това предвиждат промени в Наредбата за условията и реда за извършване на посредническа дейност по наемане на работа, които бяха одобрени от правителството.
Електронизирането на услугата ще улесни достъпа на кандидатите да извършват посредническа дейност до единния електронен централизиран регистър на АЗ, независимо от това дали са в България или чужбина. Ще се намали и времето за обработката на техните документи.
С новите разпоредби нормативният акт се синхронизира с влезли в сила изменения в Закона за насърчаване на заетостта и Закона за електронното управление.
Правителството прие Постановление за изменение и допълнение на нормативни актове
Министерският съвет прие Постановление за изменение и допълнение на нормативни актове.
С промяната в Устройствения правилник на Министерство на здравеопазването се създава дирекция "Спешна медицинска помощ", на която ще бъдат възложени дейностите по спешна медицинска помощ, като се създава административен капацитет и нова организация на работата на цялостната система по оказване на спешна медицинска помощ на лица в страната с въздушен транспорт. Реорганизират се работните процеси в общата администрация на министерството, като същевременно се обезпечават дейности, извършвани от специализираната администрация с необходимия кадрови ресурс.
С измененията се въвежда нова дейност в Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, в изпълнение на прилагането на Регламент (ЕС) 2021/2282 на Европейския парламент и на Съвета от 15 декември 2021 г. относно оценката на здравните технологии и за изменение на Директива 2011/24/ЕС, заложен като мярка № 166 в "Плана за действие за 2023 г." с мерките, произтичащи от членството на Република България в Европейския съюз и впоследствие прехвърлен като мярка № 150 в Плана за действие за 2024 г., вкл. е добавена и мярка № 151, проект на ПМС за изменение и допълнение на Наредба за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти
Чрез промените в Устройствения правилник на Министерството на здравеопазването се извършват вътрешно компенсирани промени на щатната численост между отделните административни структури и звена, като трайно незаети щатни бройки от повече от една година, за които не са обявени конкурсни процедури, ще се приложат към звена и дейности, в които устойчиво се увеличават функциите, свързани с основни здравни приоритети.
Министерството на правосъдието предлага широк спектър от изменения и допълнения на ЗИНЗС
Министерството на правосъдието предлага широк спектър от изменения и допълнения на Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС), част от които регламентират подготовка на лишените от свобода за живот на свобода чрез въвеждането на преходни отделения - half way house. По този начин ще бъдат създадени съвременни условия за настаняване на осъдените лица в унисон с изискванията на европейските норми и стандарти в областта на пенитенциарното дело. Така ще бъдат изпълнени и препоръките на Комитета за предотвратяване на изтезанията и решенията на Европейския съд по правата на човека в тази посока.
Предвидено е и въвеждането на изискване на по-висок ценз за заемане на длъжността началник на районна служба "Изпълнение на наказанията", като с това допълнително се гарантира прилагането на европейските стандарти при третирането на осъдените лица.
В проекта е предвидена и допълнителна хипотеза при издаване на Европейска заповед за арест за лишен от свобода. Ако той е в затворническо общежитие от открит тип, той може да бъде преместен в затвор или в затворническо общежитие от закрит тип.
Водещи
-
Търсят дом за кучето на изчезналото дете от с. Конаре, майката не го иска
Животното е в окаяно състояние - видимо недохранено
23.12 | 18:00
-
Досиетата Х: НЛО кръжи над Балкана, блести като Витлеемската звезда
Странното небесно знамение е наблюдвано от Казанлък, Шейново и Ямбол
23.12 | 17:40
-
МС разпредели десетки милиони за министерства и болница
Програмата за украинските бежанци се удължава до март догодина
23.12 | 17:00
Най-четени
-
Как мъж се сдоби с глоба за нарушение в София, без колата му да е мърдала от Пловдив
Какво е обяснението на Центъра за градска мобилност?
23.12 | 12:00
-
Пеевски: ДПС напуска АЛДЕ! Имаме ценностен разлом
Решението е взето след задълбочен анализ и дебат в партията, свързан с бъдещето и базисните...
23.12 | 13:00