Вижте всички решения на МС от днес 20.11 | 20:00

Одобрен е проект за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата

От iNews

Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на външните работи за 2024г., свързани с участието на България в Европейския механизъм за подкрепа намира

Със свое Постановление Министерският съвет на Република България одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на външните работи за 2024 г. в размер на 9 001 606 лева, които ведомството е изплатило от своя бюджет във връзка с мерките за помощ по линия на ангажиментите на страната ни и участието ни в Европейския механизъм за подкрепа на мира и представителството на страната в Комитета на механизма.
Европейският механизъм за подкрепа на мира е учреден с Решение (ОВППС) 2021/509 на Съвета от 22 март 2021 г. като извънбюджетен фонд на ЕС, чрез който да бъдат финансирани всички инициативи в рамките на Общата външна политика и политика на сигурност (ОВППС) на Съюза, които имат военни или отбранителни последици. Финансовият инструмент е част от цялостния подход на ЕС за финансиране на външни дейности и инициативи, чиято цел е да се формира интегрирана, всеобхватна и последователна политика за сигурност на ЕС. Чрез Европейския механизъм за подкрепа на мира се финансират военните мисии и операции на ЕС по линия на Общата политика за сигурност и отбрана, както и мерки за помощ, каквито са например доставка на военно оборудване за увеличаване на отбранителните способности на партньорите, необходима инфраструктура или техническо съдействие по искане на трети държави или регионални или международни организации и други мащабни дейности в рамките на ОВППС на ЕС за партньорите на ЕС и неговите държави членки навсякъде по света. Средствата се събират на годишна основа чрез вноски от държавите членки на ЕС.
Със свое Решение № 704 от 7 октомври 2021 г Правителството определи Министерството на отбраната и Министерството на външните работи за отговорни институции в Република България за осигуряване изплащането на ежегодната национална вноска в бюджета на новия финансов инструмент на ЕС - Европейския механизъм за подкрепа на мира. Двете министерства са определени за отговорни институции и за представителството на страната ни в Комитета на механизма, като МВнР осигурява участието на България по отношение на мерките за помощ, състоящи се от действия на ЕС съгласно член 28 от Договора за ЕС.

Правителството се разпореди с имоти

Със свое решение правителството възложи на Националната агенция за приходите да осъществи съответните правни и фактически действия по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и да продаде имущество, отнето в полза на държавата. Решението се приема по предложение на Междуведомствения съвет за управление на отнетото имущество. То обхваща 13 случая с влезли в сила съдебни актове и издадени изпълнителни листове за имущество, представляващо недвижими имоти - земя и сгради, леки и товарни автомобили, дружествени дялове и акции, златни бижута.
Правителството взе решение да прехвърли безвъзмездно правото на собственост върху имоти - частна държавна собственост на Община Благоевград. Те са с обща площ от 16 046 кв. м. Общината ще ги използва за реализирането на общински обект от първостепенно значение: "Съоръжение за укрепване на свлачищно-срутищен участък над път BLG 2061 /1-1/ Благоевград - Бистрица - летовище "Бодрост" - местност "Картала", при съобразяване на законодателството и правилата в областта на държавните помощи. При нереализиране на предвидения обект в срок до 5 години от придобиването на имотите, общината е длъжна да прехвърли собствеността върху тях на държавата. Съгласно правителственото решение областният управител на област Благоевград трябва да упражнява контрол и да осъществява периодични проверки за изпълнението на решението.
Правителството учреди възмездно безсрочно сервитутно право на прокарване на отклонение от общи мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура върху части от имоти - публична държавна собственост, в полза на "ШАЛАМАНОВ -79" ЕООД - Петрич. Предвижда се в сервитутната зона да се изгради външно ел.-захранване до имота, собственост на дружеството.
След заплащане на цената на сервитутното право в размер на 149 лева без ДДС от титуляря, областният управител на Благоевград трябва да издаде заповед за неговото учредяване и да отрази промяната в актовете за публична държавна собственост за имотите, които е необходимо да състави.
Кабинетът даде разрешение за промяна на статута на част от имот, представляващ сграда, като я обяви за частна държавна собственост и даде съгласието си тя да бъде премахната от активите на НК "Железопътна инфраструктура". Имотът се намира на територията на гр. Плиска. Това ще позволи реализацията на проект: "Възстановяване на проектните параметри в гара Плиска от км 129+040 до км 130+190, с дължина 1 150 метра по IX-та жп линия".
Правителството даде съгласие за отдаване под наем на обекти, собственост на "БДЖ- Пътнически превози” ЕООД. Те представляват открити площи и се намират на територията на гр. Горна Оряховица. Отдаването под наем ще се извърши чрез пряко договаряне с "БДЖ-Товарни превози" ЕООД.
Министерският съвет даде съгласие за отдаване под наем на обект, собственост на "БДЖ-Товарни превози” ЕООД. Обектът представлява открита площ и се намира на територията на гр. Бургас. Отдаването под наем ще се извърши чрез пряко договаряне с "БДЖ-Пътнически превози" ЕООД.
Правителството прие решение за учредяване на безвъзмездно право на ползване на поземлени имоти в горски територии в землището на село Трънак, община Руен. Имотите попадат в района на дейност на Териториално поделение "Държавно горско стопанство Айтос” към Държавно предприятие "Югоизточно държавно предприятие” - гр. Сливен. За срок от 3 години там ще се извършват теренни археологически проучвания и консервация на археологически ценности, които са необходими за реализацията на "Лупинг от Рупча до Ветрино”, обявен за национален обект. Решението е в съответствие със Закона за горите, с който се допуска извършване на теренни проучвания и консервация в поземлени имоти в горски територии - частна държавна собственост.
Министерският съвет прие решение за учредяване на възмездно безсрочно ограничено вещно право - сервитут, върху част от поземлен имот - публична държавна собственост. Сервитутът се учредява за изграждане на кабелна линия за захранване в землището на гр. Стрелча, община Стрелча. Решението е в съответствие със Закона за държавната собственост, който позволява да се учредяват ограничени вещни права, когато това е необходимо за изграждане на линейни обекти на техническата инфраструктура, или когато друго техническо решение е икономически нецелесъобразно.

Правителството одобри Меморандум за разбирателство между НАП и Агенция "Зекят, данъци и митници" на Кралство Саудитска Арабия

Със свое решение Министерският съвет одобри проект на Меморандум за разбирателство в сферата на данъчната администрация между Националната агенция за приходите (НАП) на Република България и Агенция "Зекят, данъци и митници" на Кралство Саудитска Арабия.
Чрез документа ще се засили ефективността на механизмите за сътрудничеството и обмен на информация между двете администрации, ще се повиши и експертният потенциал.

България открива консулство в Мавритания

Министерският съвет прие решение за откриване на консулство на Република България в Ислямска република Мавритания, ръководено от почетно (нещатно) консулско длъжностно лице със седалище в град Нуакшот и с консулски окръг, обхващащ територията на Ислямска република Мавритания и за назначаването на Юсеф Исмаил Абейдна, мавритански гражданин, за почетно (нещатно) консулско длъжностно лице.
Г-н Юсеф Абейдна е изявен мавритански бизнесмен и в качеството си на почетно (нещатно) консулско длъжностни лице на България се очаква да съдейства за цялостното развитие на двустранните отношения, ангажирайки се да подпомага заинтересовани български компании да представят своите продукти и услуги на мавританския пазар, да участват в изложения и др., както и да оказва съдействие на български граждани в Мавритания, насърчавайки културния, образователния и научния обмен между двете страни.
Икономическият профил на мавританската столица включва индустрия за добив на газ, търговия и услуги, риболов, селско стопанство и др., като в Нуакшот са разположени и водещите университети и изследователски центрове.

Правителството утвърди споразумението за премахване на визите за граждани на Султаната Оман - притежатели на дипломатически, специални и служебни паспорти

Министерският съвет утвърди, подписаното на 23 септември 2024 г. Споразумение между Правителството на Република България и Правителството на Султаната Оман за взаимно освобождаване от изискванията за притежаване на визи за краткосрочно пребиваване на притежателите на дипломатически, специални и служебни паспорти.
Споразумението бе подписано в Ню Йорк от министъра на външните работи на Република България Иван Кондов по време на Седмицата на високо равнище и Общия дебат на 79-та сесия на ОС на ООН.
Султанатът Оман е стабилен търговско-икономически партньор на България в Близкия изток, като съществува огромен потенциал за бъдещо разширяване на контактите между двете държави. Страната има бързо развиваща се икономика и модернизиращ се енергиен сектор.
С премахването на визовите изисквания за притежателите на дипломатически, специални и служебни паспорти ще бъде даден тласък за активизиране на политическия диалог и бизнес контактите между Република България и Султаната Оман.
Споразумението ще започне да се изпълнява на 30-тия ден от датата на получаване на последното писмено уведомление по дипломатически път, с което двете държави се информират взаимно за изпълнение на националните си изисквания за влизането му в сила.

България ще предостави помощ за цивилното население на Газа чрез подкрепа за дейността на Световната здравна организация

Правителството одобри проект на Споразумение за дарителство между Световната здравна организация и Република България за предоставянето на доброволна вноска в подкрепа на дейността на СЗО в Ивицата Газа в размер на 100 000 евро (195 583 лв.). Решението е в изпълнение на заявения от страната ни хуманитарен принос в рамките на Международната конференция "Призив за действие: Спешен хуманитарен отговор за Газа", проведена на 11 юни 2024 г. в Йордания. Необходимото финансиране ще бъде осигурено от средства по бюджета на Министерството на външните работи, предназначени за помощ за развитие и хуманитарна помощ.
Изборът на международна организация, към която да бъде насочен българският принос, е мотивиран от тежката ситуация в здравния сектор в Газа. 84% от здравните заведения са разрушени и здравната система е в колапс, поради критичния недостиг на лекарства, гориво, медицински персонал и оборудване и нарастващия брой на ранените. Силно ограниченият брой функциониращи здравни заведения и значителният брой на ранените и нуждаещите се от постоянна медицинска грижа лица доведоха до засилено присъствие на СЗО на терен. Приоритет на оперативния отговор на организацията е увеличаване на капацитета за реагиране при извънредни ситуации; подобряване на достъпа до основни здравни услуги; подкрепа за съществуващите здравни заведения и др. СЗО допринася и за оценката на нуждите от незабавно възстановяване на инфраструктурата в Ивицата Газа и подкрепя проекти с тази цел.
В рамките на възможностите си България е последователна в предоставяната подкрепа за преодоляване на тежката хуманитарна ситуация в Ивицата Газа след началото на кризата в резултата на терористичната атака на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври 2023 г. Подкрепяме всички международни усилия, насочени към облекчаване положението на цивилното население в Газа и към увеличаване на хуманитарните доставки.

Одобрени са промени в Наредбата за администриране на нередности по Европейските фондове при споделено управление

Правителството прие проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Наредбата за администриране на нередности по Европейските фондове при споделено управление, приета с Постановление № 111 на Министерския съвет от 2023 г. (обн., ДВ, бр. 70 от 2023г.).
Проектът на ПМС предвижда промени в чл. 25 от раздел III "Регистриране и докладване на нередности. Използване на информационни системи за докладване на нередности" на глава втора на НАНЕФСУ. Предвижданите промени са във връзка с извършен одит от Сметната палата на Република България и направени констатации в одитен доклад № 0300201720 за извършен одит на изпълнението "Администриране на нередности" за периода от 01.01.2017 г. до 31.12.2020 г. за съществуващи проблеми, касаещи администрирането на нередности. Одитът на Сметната палата констатира, че не е постигната добра информационна и аналитична осигуреност на процеса по администриране на нередности, във връзка с което е направена следната препоръка: "2. Да се предложи за обсъждане на Съвета АФКОС и да се създаде необходимата нормативна рамка за разширяване на функциите на дирекция АФКОС в посока заемане на водеща роля при: 2.1. Определяне на изискванията и параметрите на ИСУН 2020 по отношение на данните, връзките между отделните модули и справките, свързани с процедурите по администриране на нередности; 2.2. Даване на методически указания за въвеждане на информация, свързана с администрирането на нередности в ИСУН 2020." Във връзка с цитираната по-горе препоръка са приети решения от Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз (Съвета АФКОС) да се измени и допълни НАНЕФСУ за разширяване функциите на дирекция "Защита на финансовите интереси на Европейския съюз" (АФКОС) в Министерство на вътрешните работи, в посока заемане на водеща роля при определяне на изискванията и параметрите на Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН) по отношение на данните, връзките между отделните модули и справките, свързани с процедурите по администриране на нередности; както и в посока заемане на водеща роля при даване на методически указания за въвеждане на информация, свързана с администрирането на нередности в ИСУН.
Към момента има пропуски в нормативната уредба, тъй като условията, редът и механизмът за. функциониране на ИСУН са уредени с Наредбата за определяне на условията, реда и механизма за функциониране на ИСУН и за провеждане на производства пред УО посредством ИСУН, а в посочената наредба не се съдържа необходимата нормативна рамка, която да позволява на дирекция АФКОС да има съответната роля и да участва при определяне на изискванията и параметрите на ИСУН по отношение на данните, връзките между отделните модули и справките, свързани с процедурите по администриране на нередности, както и относно даване на методически указания за въвеждане на информация, свързана с администрирането на нередности в ИСУН. В действащата нормативна уредба не са разписани специални правила, които да уреждат въвеждането на информация в модулите и подмодулите, касаещи процедурите по администриране на нередности, както и относно участието на дирекция АФКОС при определянето на изискванията и параметрите на ИСУН по отношение на данните, връзките между отделните модули и справките, свързани с процедурите по администриране на нередности.
НАНЕФСУ урежда материята в областта на администрирането на нередности за програмите, съфинансирани от ЕФСУ за програмен период 2021 - 2027 г" както и редът за осъществяване на контрола от дирекция АФКОС по прилагането на процедурите за администриране на нередности, засягащи средства от ЕФСУ. С предвижданите изменения и допълнения в НАНЕФСУ се преследва уреждането на нова функция на дирекция АФКОС, свързана със съвместно определяне от страна на дирекция ЦКЗ и дирекция АФКОС на изискванията и параметрите на ИСУН по отношение на данните, връзките между отделните модули и справките, свързани с процедурите по администриране на нередности, както и относно заемане на водеща роля при даване на методически указания за въвеждане на информация в ИСУН, свързана с администрирането на нередности. В проекта на ПМС за изменение и допълнение на НАНЕФСУ е предвидено предварително съгласуване с дирекция ЦКЗ на указанията, които ДАФКОС издава, в частта, касаеща функционалностите на ИСУН. Съвместната дейност на дирекция АФКОС и дирекция ЦКЗ в тази насока ще позволи извършването на специфични подобрения и оптимизация на техническите процеси, свързани с администрирането на нередности, да бъде съгласувано с наличието на необходимите ресурси за тяхното разработване и внедряване. В тази връзка дирекция АФКОС следва да вземе участие за извършване на промени при разработването на модул "Проверки", подмодул "Сигнали за нередности" и подмодул "База данни нередности" в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕФСУ и въвеждането на нови функционалности в системата по отношение на процедурите по администриране на нередности, както и за извършването на промени в съществуващите функционалности. Дейностите по администриране на нередности включват и попълването на определен набор от данни за сигналите за нередности и за нередностите в ИСУН, а функционалностите на системата позволяват извършване на различни видове справки, които могат да бъдат използвани с различни цели, включително и за целите на анализа на дейностите по администриране на нередности, както и за проследимост на процесите по администриране на нередности в ИСУН.
С приемането на проекта за изменение и допълнение на НАНЕФСУ ще се създаде необходимата подзаконова нормативна уредба за подобряване на информационната и аналитична осигуреност на процеса по администриране на нередности чрез определяне от дирекция АФКОС на изискванията и параметрите на ИСУН по отношение на данните, връзките между отделните модули и справките, свързани с процедурите по администриране на нередности. Ще се въведе нормативно основание дирекция АФКОС да издава методически указания за попълването на информация в ИСУН, касаеща администрирането на нередности, което ще доведе до възможност за ефективно изпълнение от управляващите органи на програмите на изискванията за въвеждане на информация в ИСУН. С нормативната промяна ще се осигури проследимост на процесите по администриране на нередности в ИСУН, както и ефективност на изготвяните анализи на дейностите, представляващи администриране на нередности.
С измененията и допълненията в НАНЕФСУ, чрез съвместното извършване на периодичен преглед на параметрите на ИСУН от дирекция АФКОС и дирекция ЦКЗ, ще се разширят функциите на дирекция АФКОС в посока заемане на водеща роля при определяне на изискванията и параметрите на ИСУН по отношение на данните, връзките между отделните модули и справките, свързани с процедурите по администриране на нередности, както и в посока заемане на водеща роля при даване на методически указания за въвеждане на информация в ИСУН, което ще доведе до оптимизиране на функционалностите на ИСУН по отношение на модул "Проверки", подмодул "Сигнали за нередности" и подмодул "База данни нередности" в ИСУН. Това от своя страна ще доведе до създаването на гаранции за коректност и унифицираност на въведените в системата данни, като по този начин ще се създадат условия управляващите органи да изпълняват нормативните изисквания за въвеждане на достоверна информация в системата, което пряко ще рефлектира върху надеждността на данните в системата и на извличаните справки.
С въвеждането на новата функция на ДАФКОС, свързана с участието на дирекция АФКОС при определяне на изискванията и параметрите на ИСУН по отношение на данните, връзките между отделните модули и справките, касаещи процедурите по администриране на нередности се цели да се създаде необходимата нормативна рамка за извършване на посочените по-горе технически промени в ИСУН, както и за уреждане на правно основание относно издаваните от ДАФКОС методически указания за попълване на информация в посочения модул и цитираните по-горе подмодули.
С издаваните от дирекция АФКОС методически указания за попълване на информация в ИСУН в голяма степен ще се отстрани липсата на данни и наличието на некоректни данни относно администрираните от управляващите органи сигнали за нередности и нередности. Оптимизирането на функционалностите на системата, въвеждането на структурирани данни за хода на наказателните или административните процедури, въвеждането на допълнителни филтри, както и връзки между отделните модули, ще позволи да се извличат обобщени данни за процеса по администриране на нередности с различни нива на синтезиране и по широк кръг от показатели. В крайна сметка всичко това ще създаде предпоставки за постигане на по-добра информационна и аналитична осигуреност на процеса по администриране на нередности, а в резултат от това в голяма степен ще се преодолее риска да не се идентифицират значими слабости и грешки в системата за защита на финансовите интереси на Съюза и респективно ще се подпомогне предприемането на своевременни и адекватни коригиращи действия.
С приемане на проекта за изменения и допълнения на посочения нормативен акт ще се извършат необходимите нормативни промени за подобряване на дейността по мониторинг и анализ на националната система за защита на финансовите интереси на ЕС и ще се осигури ефективност на тази дейност, тъй като ще се отстранят и преодолеят констатираните проблеми, свързани с липсата на добра информационна и аналитична осигуреност на процеса по администриране на нередности. С приемането на разглежданите промени в НАНЕФСУ ще се гарантира правилното и ефективно осъществяване на мониторинг и извършването на детайлни и качествени анализи, които да обхващат всички елементи на системата за защита на финансовите интереси на Съюза.

На Института по отбрана "Професор Цветан Лазаров" се възлага да изпълнява дейности като Военен орган по летателна годност

Министерският съвет прие Постановление за изменение и допълнение на Постановление № 54 на Министерския съвет от 2010 г. за приемане на Устройствен правилник на Министерството на отбраната и за определяне на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.
С настоящия проект на Постановление за изменение и допълнение на ПМС № 54 се възлага на Института по отбрана "Професор Цветан Лазаров" да изпълнява дейности като Военен орган по летателна годност (National Military Airworthiness Authority - NMAA) и се увеличава щатната им численост с 3 щатни бройки.
За осигуряване на необходимите щатни бройки, съответно се намалява числеността на Министерство на отбраната с 3 щатни бройки по Устройствен правилник на Министерството на отбраната.
Измененията ще влязат в сила от 01.12.2024 г.

Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на МТС

Одобрени са 4,45 млн. лв. допълнителни разходи по бюджета на Министерството на транспорта и съобщенията за 2024 г., за да бъдат компенсирани разходи, направени от "Български пощи" ЕАД за услуги от общ икономически интерес през 2022 г. и 2023 г. Сумата е в рамките на нормативно определения размер за компенсиране на нетните разходи на дружеството.
Осигуряването на средствата ще балансира паричните потоци на "Български пощи" ЕАД и ще обезпечи своевременното изплащане на възнагражденията на служителите, инвестиционните проекти на дружеството, както и ще подобри ликвидността му.

"Гее 20" ЕООД, ще проучва скалнооблицовъчни материали в площ "Рибине"

"Гее 20" ЕООД, гр. Мездра, ще проучва скалнооблицовъчни материали в площ "Рибине", разположена в землището на с. Лесура, област Враца. Това е регламентирано в решение на Министерския съвет, взето на днешното му заседание. Разрешението за проучване се предоставя за срок от две години. През този период "Гее 20" ЕООД ще вложи близо 95 хил. лв. в проучвателните дейности.

Правителството одобри вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по бюджета на МОСВ за 2024 г.

Със свое постановление правителството одобри вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по области на политики/бюджетни програми по бюджета на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за 2024 г.
С вътрешнокомпенсираната промяна между утвърдените разходи по области на политики и бюджетна програма се извършва основно поради формирана икономия в резултат на нереализирани обществени поръчки, като разходите се насочват към такива с незабавна реализация, както и преразпределение на разходите за персонал без да се променя общо утвърдената им стойност.
Промените няма да доведат до допълнителни разходи по бюджета на МОСВ, тъй като промяната се извършва в рамките на утвърдените разходи по бюджета на министерството.

Правителството одобри резултатите от участието на българската делегация в редовното заседание на Съвета на ЕС по конкурентоспособност

Министерският съвет одобри резултатите от участието на българската делегация в редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по конкурентоспособност (вътрешен пазар и индустрия), което се проведе на 26 септември 2024 г. в Брюксел. Ръководител на българската делегация беше заместник-постоянният представител на Република България към Европейския съюз г-жа Петя Василева.
Съветът проведе ориентационен дебат по темата "Бъдещето на европейската конкурентоспособност, справяне с предизвикателствата, пред които са изправени индустрията и предприятията на единния пазар". Министрите отбелязаха значението на предложенията в доклада на Марио Драги за "Бъдещето на европейската конкурентоспособност" и подкрепиха непрекъснато подобряване на конкурентоспособността като стратегически и водещ приоритет за следващия институционален цикъл при постигане на баланс между декарбонизацията и конкурентоспособността. Подкрепата за иновациите и тяхното успешно комерсиализиране, задържането на таланти в ЕС и подобряването на квалификациите, свързани с двойния екологичен и цифров преход, бяха посочени като важни области за развитие.
В рамките на дискусията за "Рамката за държавната помощ и нейният принос за целите на политиката на ЕС" министрите се обединиха около необходимостта от опростяване и рационализиране на правилата за държавна помощ и процедурите, свързани с Важните проекти от общоевропейски интерес, от ускорени процедури за държавна помощ за стратегически политики, както и привличане на частни инвестиции.

Правителството одобри позицията на българската страна за участие в заседание на Съвет "Външни работи (Търговия)" на ЕС

Правителството прие Решение за позицията на българската страна за участие във формално заседание на Съвет "Външни работи (Търговия)" на Европейския съюз, което ще се проведе на 21 ноември 2024 г. в Брюксел, Белгия.
По време на заседанието ще бъдат дискутирани въпроси свързани с търговската политика на ЕС, предизвикателствата и бъдещите действия по отношение на водените от Съюза търговски преговори, както и търговските отношения между ЕС и САЩ. 

Правителството одобри Меморандум за разбирателство между Българската агенция за инвестиции и Агенцията за чуждестранни инвестиции на Социалистическа република Виетнам

Министерският съвет прие Решение за одобряване на проект на Меморандум за разбирателство между Българската агенция за инвестиции и Агенцията за чуждестранни инвестиции на Социалистическа република Виетнам.
Меморандумът ще подпомогне развитието на двустранното икономическо сътрудничество между Република България и Социалистическа република Виетнам.
Целта на документа е двете държави да установят и поддържат различни форми на сътрудничество в областта на насърчаването на инвестициите и търговията за повишаване на заетостта, икономическата и социалната стабилност.
В Меморандума се предвижда Българската агенция за инвестиции и Агенцията за чуждестранни инвестиции на Социалистическа република Виетнам да бъдат партньори в областта на привличането на инвестиции и реализация на нови инвестиционни проекти. Двете агенции ще предоставят реални възможности за разширяване на бизнес контактите между потенциални инвеститори от България и Виетнам. Двете страни ще обменят информация с цел реализацията на различни инициативи, които насърчават взаимното привличане на инвестиции.

Определен е концесионер на морски плаж "Атанасовска коса" - част 1, община Бургас, област Бургас

Определен е концесионер на морски плаж "Атанасовска коса" - част 1, община Бургас, област Бургас. След проведена открита процедура, Министерският съвет упълномощава Министъра на туризма да сключи договор за концесия с "Еспи Агро" ООД, в едномесечен срок от влизане в сила на Решението на Министерския съвет за определяне на концесионер на морския плаж.
Концесионерът се задължава за целия срок на договора за концесия от 15 г. да предоставя цена за 1 бр. чадър в размер до 1 лв. с ДДС и цена за 1 бр. шезлонг в размер до 1 лв. с ДДС в зоната за платени плажни принадлежности на морския плаж.
Размерът на концесионното възнаграждение за всяка календарна година от срока на концесията е определен съгласно приетата от Министерския съвет Методика за определяне на минималния размер на концесионното възнаграждение за морските плажове и предложения от концесионера размер на роялти от 10,50 на сто без ДДС. Годишното концесионно възнаграждение за първата година от срока на концесията е в размер на 127 762,73 лв. без ДДС. Предложението за инвестиции, свързани с популяризирането на природните дадености на морския плаж като естествен природен ресурс за рекреация и отдих и за подобряване на облика му за срока на концесията, е в размер на 387 811,20 лв. с ДДС.
Размерът на концесионното възнаграждение се променя е акт на министъра на туризма, считано от влизане в сила на изменения в нормативната уредба, уреждаща реда за неговото определяне.
Началната дата на концесията е датата на влизане в сила на концесионния договор.

Европейската диплома е сред темите на заседанието на Съвета по образование, младеж , култура и спорт на ЕС

Европейската диплома ще бъде част от темите, по които ще се дебатира по време на редовното заседание на Съвета по образование, младеж, култура и спорт на ЕС на 25 и 26 ноември 2024 г. в Брюксел.
Министрите, отговорни за младежта, ще приемат Заключения на Съвета относно предоставянето на глокални възможности за младите хора, живеещи в селските и отдалечените райони; Резолюция на Съвета относно резултатите от 10-ия цикъл на Диалога на ЕС по въпросите на младежта и Резолюция на Съвета относно Работния план на Стратегията на ЕС за младежта 2025-2027.
Предвижда се министрите на образованието да приемат Заключения на Съвета относно стратегическите партньорства в образованието и обучението и Препоръка на Съвета относно привлекателни и устойчиви кариери във висшето образование. Министрите на образованието ще дискутират по темата: "Насърчаване на ориентирани към бъдещето умения и конкурентоспособност чрез висшето образование".
Очаква се министрите с ресор спорт да одобрят Заключения на Съвета относно насърчаването на трайното наследство от големи спортни събития. Ще обсъдят и ролята на основните характеристики на Европейския спортен модел.
Съветът на министрите, отговорни за културата и аудиовизията, ще приеме Заключения относно подобряване и насърчаване на достъпа до култура и ще дискутира темата за ролята на библиотеките за развитието на медийната грамотност. 

Одобрена е позиция на страната за заседание на Съвета на управителите на Черноморската банка за търговия и развитие

Правителството одобри позиция на България за заседанието на Съвета на управителя на Черноморската банка за търговия и развитие (ЧБТР) на 6 декември 2024 г.
С решението си Министерският съвет упълномощава управителя за Република България да гласува съгласно одобрената позиция.
Черноморската банка за търговия и развитие е международна финансова институция на страните участнички в Черноморското икономическо сътрудничество. Дейността й е насочена към финансиране и насърчаване на регионални проекти от публичния и частния сектор, както и към поощряване на търговската активност между страните акционери.

Одобрени са допълнителни средства по бюджета на Министерството на здравеопазването

Министерският съвет на Република България прие проект на Постановление, с което се одобряват допълнителни средства по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2024 г.
Средствата в размер на 27 731 200 лв. по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2024 г. са за предоставяне на допълнителен трансфер на Националната здравноосигурителна каса за финансиране на дейности във връзка с лечението на лица до/над 18-годишна възраст по чл. 82, ал. 1 а, 3 и 6 от Закона за здравето.
С допълнителните средства ще се осигури адекватно, ритмично и своевременно финансиране на дейностите, които по закон са определени като държавна отговорност и ще се предотврати създаването на социално напрежение и натиск.

Одобрени са 5 384 660 лв. за капиталови разходи за 2024 г. по бюджета на Националната служба за охрана

Със свое постановление правителството одобри средства в размер на 5 384 660 лв. по бюджета на Националната служба за охрана (НСО) за 2024 г., предназначени за обезпечаването на предстоящи плащания по сключени договори за изпълнение на Инвестиционната програма за национални проекти, както и за реализиране на капиталови разходи, подпомагащи административната дейност на Службата.
Необходимите средства се осигуряват за сметка на капиталовите разходи по централния бюджет за тази година. Със Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. капиталовите разходи на първостепенните разпоредители с бюджет за периода 2024 - 2026 г. са изведени в обособен ресурс в централния бюджет. Приоритетните проекти са по Инвестиционната програма за национални проекти с прогнозен план на разходите за 2024 година. Предложеният подход дава възможност за проектите, които са с готовност за незабавна реализация, да получават своевременно необходимите средства от централния бюджет. Целта е постигане на по-добро планиране и разходване на капиталовите разходи, както и по-висока ефективност и прозрачност при изпълнението на инвестиционните програми.

Правителството утвърди датите на религиозните празници през 2025 г. на вероизповеданията, различни от източноправославното

По предложение на ръководствата на религиозните общности в България правителството определи дните на религиозните празници през 2025 г. на вероизповеданията, различни от източноправославното. Съгласно Кодекса на труда и Закона за държавния служител, служителите и работниците, които изповядват тези вероизповедания, могат да ползват, по свой избор, част от платения си годишен или неплатен отпуск за религиозните празници.
Празниците на Католическата църква у нас са: 21 април - вторият ден от Възкресение, 29 юни - "Св. Св. Апостоли Петър и Павел", 1 ноември - "Всички Светии" и 8 декември - Непорочното зачатие на Света Богородица.
Мюсюлманското вероизповедание ще празнува, Рамазан байрам - на 31 март и 1 април, Курбан байрам на 5, 6 и 9 юни, Рождението на Мухаммед на 3 септември.
За религиозната общност на евреите празниците са: 14 април - Песах, 2 юни - Шавуот, 23 септември - Рош Ашана, 1 октомври - Йом Кипур и 7 октомври - Сукот.
Арменската апостолическа православна света църква ще празнува Рождество Христово на 6 януари, 20 април - Възкресение Христово, 29 май - Възнесение Господне, 8 юни - Петдесетница, 20 юли - Преображение Господне и 18 август - Успение Богородично.
Празничните дни за обществото "Бяло братство” са: 22 март - Ден на пролетното равноденствие, раждането на Учителя Петър Дънов - 12 юли, Съборните дни - 19, 20 и 21 август, и Денят на Учителя - 27 декември.
Църквите на адвентистите от Седмия ден ще празнуват шест съботни дни, ако според трудовия им или служебен договор са задължени да работят в тези дни.
Последователите на Будистка общност "Карма Кагю" - България ще празнуват на 11 юни - Весак (ден на раждането, просветлението и паранирваната на Буда Шакямуни).
Свидетелите на Йехова в България отбелязват Възпоменанието на смъртта на Исус Христос на 12 април и Конгресни дни на 4, 5, 6, 11 и 12 юли.
Евангелските църкви ще празнуват 31 октомври деня на Реформацията.
Бахайска общност в България - 20 март - Ноу Руз, 20 април - Резван, 28 май - Възнесението на Бахаулла, 9 юли - Мъченическата смърт на Баб, 22 октомври - Рождение на Баб, Рождение на Бахаулла - 23 октомври.
Будистка общност в България - 14 януари - Махаянска Нова година, 15 февруари - Паранирвана - Преминаване в Нирвана, 28 февруари и 2 март - Лосар - Тибетска Нова година, 12 май - Весак - Раждането и Просветлението на Буда, 8 декември - Денят Бодхи -- Ден на Свещеното дърво.
Общество за Кришна съзнание - 14 март - Гаура Пурнима, 6 април - Рама Навами, 11 май - Нрисимха Чатурдаши и 16 август - Кришна Джанмащами.

Одобрени са промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица

Министерският съвет одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица. С него се усъвършенства данъчното законодателство и се улесняват данъчно задължените лица.
С промените се прецизират разпоредбите за ползване на данъчни облекчения за деца, включително и с увреждания, от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод или когато няма сключен брак. По този начин ще се внесе повече яснота по отношение на поредността на ползване на съответното данъчно облекчение от двамата родители. То трябва да се ползва от родителя, на когото са предоставени родителските права и само ако този родител няма достатъчно доходи облекчението да може да се ползва изцяло или частично от този, на когото не са предоставени.
Актуализират се разпоредби на закона и се синхронизират с действащите правила за внасяне на данъци в Националната агенция за приходите по сметките за приходи на Централното управление на НАП в Българска народна банка, по които данъчно задължените лица извършват плащания, считано от 01.10.2023 година.
Измененията предвиждат създаване на административнонаказателна санкция за непредставени или представени извън срока информация и данни по глава пета от Закона за Националната агенция за приходите.
Промени ще бъдат направени и във Валутния закон във връзка с препоръки на Комитета MONEYVAL по усъвършенстване на мерките срещу изпирането на пари.

Одобрени са промени в Закона за корпоративното данъчно облагане

Със свое решение правителството одобри проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното данъчно облагане.
Предложените промени са свързани с продължаване прилагането на минималната помощ чрез преотстъпване на корпоративен данък в случаите на производствена дейност в общини с безработица, по-висока от средната за страната. Помощта ще се прилага за периода от 1 януари 2024 г. до 31 декември 2030 г., включително за корпоративния данък за 2030 г., в съответствие с новия Регламент (ЕС) 2023/2831 на Комисията от 13 декември 2023 г. относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis.
Въвеждат се и уточняващи и/или допълнителни разпоредби по отношение на минималното данъчно облагане на многонационалните и големите национални предприятия, които са в съответствие с Модела на правила, Коментара към тях, административните насоки и другите документи от Рамката за прилагане на типовите глобални правила срещу свиване на данъчната основа на ОИСР, както и мерки за актуализиране и синхронизиране на текстове от ЗКПО с други актове - като отмяна на текстовете, касаещи ваучерите за храна на хартиен носител и тези, свързани с промяната в сметките на Националната агенция за приходите.
В преходните и заключителни разпоредби на проектозакона са предложени промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, свързани с изискванията на ОИСР за осигуряване на конфиденциалност на съдържанието на информационната декларация за допълнителния данък. Във връзка с предложените текстове за изменение и допълнение на ЗКПО, съдържащи парични стойности в левове, се предлага и изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото в Република България в частта на преходната разпоредба на § 36, с която е направеното изменение в ЗКПО, с което ще се постигне пълна синхронизация на ЗКПО със Закона за въвеждане на еврото в Република България.

Одобрено е изменение на Закона за данък върху добавената стойност

Със свое решение правителството прие проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност.
Промените са с цел въвеждане на изисквания, налагани от правото на Европейския съюз, както и за усъвършенстване на данъчното законодателство.
С разпоредбите на Директива (ЕС) 2020/285 са приети правила, с които се предоставя значителен стимул за стартиращите предприятия и се осигурява възможност за извършване на ефективен контрол върху по-големите данъчно задължени лица, за заделяне на повече ресурси за борба с измамите с данък върху добавената стойност и за подобряване на прилагането на настоящата система на ДДС.
В изпълнение на задължението за въвеждане в ЗДДС на Директива (ЕС) 2020/285 има разпоредби за специални режими за малки предприятия - режим за малки предприятия в страната и режим за малки предприятия в Европейския съюз. Специалните режими за малките предприятия имат за цел да намалят разходите, понасяни от малките предприятия, които са пропорционално по-високи от разходите на големите предприятия, поради по-ограничените им ресурси за справяне със сложността и разпокъсаността на системата на ДДС в ЕС.
Във връзка с предложените промени, наложени от въвеждането на разпоредбите на Директива (ЕС) 2020/285, в законопроекта има изменения и в общите правила за регистрация и дерегистрация по реда на ЗДДС.
Въведено е задължение за предоставяне на данни за наличните дълготрайни активи и материални запаси от регистрираните по закона лица. Декларирането им е заложено като мярка за намаляване дела на сивата икономика, за борба с данъчните измами, укриването на данъци и отклонението от данъчно облагане в Плана за действие за изпълнение на Стратегията за противодействие на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Република България.
Законопроектът съдържа и предложения за техническа редакция на някои разпоредби, както и допълнителни уточнения с оглед прецизиране на текстове в ЗДДС.

Одобрени са промени в Закона за акцизите и данъчните складове

Със свое решение правителството одобри законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове и предлага на Народното събрание да го приеме.
Промените са свързани с ясно дефиниране на понятията, свързани с течностите за електронни цигари, съдържащи или несъдържащи никотин. Въведени са разпоредби за ограничаване на данъчнозадължените лица от презапасяване с тютюневи изделия в случаите на влизане в сила на нови акцизни ставки. Предлага се създаването на механизъм, чрез който да се подобри взаимодействието на митническата администрация с лицата, извършващи спедиторска, логистична и транспортна дейност за да се сведе до минимум възможността за транегранични доставки на укрити акцизни стоки в държави от Западна Европа.
Измененията и допълненията ще допринесат за избягване на неясноти и възможностите за разнопосочно данъчно тълкуване, както и за отстраняване на констатирани проблемни области при прилагането на закона.

Одобрен е проект за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата

Правителството одобри проект за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата. Заложената основна цел е предложените изменения и допълнения, е повишаване на безопасността на движението по пътищата, ограничаване и поставяне началото на тенденция за трайно намаляване на броя на загиналите и ранените от пътнотранспортни произшествия, увеличаване на превантивния ефект, подобряване на ефективността от контролната дейност, ограничаване на усещането за безнаказаност в нарушителите на правилата за движение.
Законопроектът обхваща следните основни изменения и допълнения:
Регламентират се подробно стойностите на максимално разрешената скорост за движение в населено място, извън него, автомагистрала и скоростен път за различните категории, към които спадат управляваните ог водачите моторни превозни средства. Въвеждат се и нормативни изисквания и регламентация на нарушение на средна скорост, като за място на извършеното нарушение се счита участъка от пътя, за който то е установено;
Прецизират се някои от правилата за движение по пътищата в населените места - регламентиране на зони, в рамките на които да важи едно и съшо ограничаване на скоростта от 30 км/ч на всички превозни средства;
Въвеждат се конкретни задължения към стопаните на пътя оглед подобряване на организацията на движението след строително-ремонтни дейности своевременно отстраняване на временни пътни знаци заменяне на увредени знаци, предпазни съоръжения, почистване на пътното платно и др.;
Предлага се и въвеждането на изискването водач, навършил 1 7-годишна възраст, да шофира с придружител;
Предлага се отмяна на изискването за поставяне на стикер на знак за сключена задължителна застраховка ..Гражданска отговорност" па автомобилите и за носенето па контролен талон към знака. Въвежда се и по-детайлна законова регламентация на издаваните разрешения за провеждане на допълнително обучение за възстановяване на контролни точки;
Въвежда се допълнително изискване към оборудването на превозните средства с пожарогасители;
Предлага се отмяна на досега действащия Правилник за прилагане на ЗДвП, след като част от разпоредбите му бъдат уредени на законово ниво - например систематизиране на правилата за знаците, маркировките и светофарите, другите средства за сигнализация, опознавателни знаци, поставяни на превозните средства;
Регламентират се на законово ниво всички случаи на прекратяване на регистрацията на регистрирано ППС и се създават условия за облекчаване на административната тежест върху гражданите и бизнеса;
Предложено е улесняване на процедурите по съобщаване и връчване на издадените електронни фишове и наказателни постановления.
За нарушения, за които е предвидено наказание лишаване от право да се управлява МПС се предвиждат нови административни мерки за временно отнемане на СУМПС за всички случаи, за които законодателят е предвидил такова наказание;
Предложена е и промяна в размера на налаганите наказания, както по отношение на лишените от право на управление, така и по отношение на наказанието глоба, като се фиксират и техният размер. Предвижда се и изменение на ЗАНН. с което да бъде улеснен процесът на връчването на съответните наложени наказания, включително и възможността за връчване на отпечатан дигитален образ на издаденото наказателно постановление;
Предложена е възможност за осъществяване на контрол от органите на МВР с необозначени превозни средства-той ще се извършващ от полицейските органи, изпълняващи служителите си задължения в униформено облекло;
Предвиден е и информационен обмен между компетентните за осъществяване на контролна дейност органи. 

Одобрен е проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за храните

Министерският съвет прие Решение за одобряване на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за храните.
Законопроектът има за цел да осигури постигане на пълно съответствие с разпоредбите на Директива 2009/54/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 18 юни 2009 г. относно експлоатацията и предлагането на пазара на натурални минерални води, така че да се осигури съответствие на българското законодателство с европейското, включително да се гарантира спазването на принципа "един и същ извор - едно търговско описание”. В тази връзка се въвеждат определения за понятието "находище” и "подземно водно тяло”.
Също така се цели подобряване на законодателната уредба за ограничаване на административната тежест и подобряване на административното обслужване за бизнеса, за гражданите и за износителите на бутилирани води за трети страни.
С прецизиране на разпоредбата относно издаване на здравен сертификат за износ на бутилирани натурални минерални, изворни и трапезни води, ще се осигурят и условия за издаване на документ, съответстващ на изискванията на компетентните органи на страната, в която ще бъдат изнасяни бутилираните води. Документът ще бъде издаван от здравните власти на Република България. С цел уеднаквяване на законодателството в тази област се предлагат изменения и на Закона за здравето.

В Пловдив ще има Институт за системни иновации в храните и виното

Към Университета по хранителни технологии - Пловдив ще се създаде Институт за системни иновации в храните и виното, реши правителството.
Институтът ще разработва, усъвършенства и прилага научни и технологични подходи за постигане на трансформация на аграрния сектор в България. Новосформираното звено ще има стратегическа роля в намирането и осигуряването на иновационни и съвременни решения за предизвикателствата и проблемите към аграрния сектор в България, включващ частни фирми, държавни и научни институции и други организации. Ще се разработват експертни анализи, стратегии, научно-обосновани политики и други рамкови документи за осигуряване на трансформацията в земеделието чрез качествени продукти и услуги.
Предложението за откриване на Института е на ректора на Университета по хранителни технологии в Пловдив след решение на академичния съвет на висшето училище. 

Водещи

Най-четени