Вижте каква е ефикасността на ваксините срещу новопоявилите се варианти на COVID-19 01.09 | 15:50
При незавършен ваксинационен цикъл (с поставена една доза от ваксините с двудозов прием) ефикасността на ваксините срещу Делта варианта значително намалява – около 35% за двете ваксини по отношение тежкото протичане

При хората, получили първа доза от ваксината срещу COVID-19, имунизационният цикъл трябва да бъде завършен, за да се предизвика силен имунен отговор. Целта е да се сведе до минимум вероятността да не бъде реализиран имунен отговор. По този начин ще се избегне появата на нови мутации на вирусните варианти, които имат нови способности (по-голяма заразност, по-тежко протичане). Навременното прилагане на втора доза от ваксините с двудозов прием значително намалява вероятността да не бъде предизвикан имунен отговор.
Актуални проучвания показват, че наличните ваксини са ефективни срещу различните варианти на вируса.
През последните седмици Делта вариантът (B. 1. 617. 2) на SARS-CoV-2 стана доминиращ в Европа, измествайки досега известните варианти на вируса. Проучвания от Обединеното кралство на ваксините Vaxzevria, с производител AstraZeneca, и Comirnaty, BioNTech/Pfizer, показват, че двете ваксини имат сравнително висок защитен ефект срещу вирусния вариант Делта в сравнение с Aлфа по отношение тежкото протичане на заболяването, вкл. хоспитализация.
При незавършен ваксинационен цикъл (с поставена една доза от ваксините с двудозов прием) ефикасността на ваксините срещу Делта варианта значително намалява – около 35% за двете ваксини по отношение тежкото протичане на заболяването.
Завършената ваксинация е от съществено значение за постигане на добър защитен ефект!
"Ваксините срещу COVID-19 предизвикват създаването на неутрализиращи антитела, както и на Т-клетъчен имунитет срещу различни дялове на spike-протеина на вируса. По този начин се предизвиква адекватен имунен отговор. В резултат на това различните мутации не оказват голямо влияние върху ефективността на ваксините. Тъй като всички одобрени в ЕС ваксини срещу COVID-19 са кодирани за spike-протеина на базовия вирус, може да се предположи, че въздействието на мутациите върху ефикасността на ваксините е сходно", посочват учените от института "Роберт Кох" в Германия.
Информацията е публикувана на фейсбук страницата на Министерството на здравеопазването.
Водещи
-
Най-малко 24 загинали и над 20 изчезнали при внезапни наводнения в Тексас (ВИДЕО)
Някои от загиналите са деца
05.07 | 09:45
-
Жълт код за опасно горещо време е обявен за цялата страна
Очаква се температурите да достигнат до 34° - 36°
05.07 | 09:00
Най-четени
-
Жълт код за опасно горещо време е обявен за цялата страна
Очаква се температурите да достигнат до 34° - 36°
05.07 | 09:00
-
Ванга: 2025 ще отбележи началото на събития, които в крайна сметка ще доведат до гибелта на човечеството
Оказва се, че 2026 г. ще бъде началото на края. В частност Баба Ванга е предсказала, че в...
04.07 | 12:15
-
Мара Отварачката: Готова съм да даря Теодор с дете!
В началото тя ще сключи брак с новата си любов Теодор в България, а самото тържество ще бъде...
04.07 | 17:45