Вицепрезидентът: Делото на Светите братя Кирил и Методий ни завеща единение 19.05 | 16:55
Илияна Йотова откри в чешкото селище традиционното официално честване на Деня на славянската писменост и българската просвета и култура

"Преди 11 века Светите братя Кирил и Методий създават нова азбука, за да достигне познанието до хиляди славяни на родния им език. Делото на славянските просветители ражда третата християнска цивилизация", с тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова откри традиционното официално честване на празника на св. св. Кирил и Методий в селището Микулчице в Чешката република. На тържеството присъстваха официални лица от Република България и Чешката република, както и много българи от Централна Европа.
"Преди ден на една маса в София седнаха европейските лидери заедно с лидерите на Западните Балкани в името на обединена, просперираща и сигурна Европа. В името на човешките отношения и връзки, които ни завеща Кирило-Методиевото дело – правото на суверенни държави, правото на език, култура, книжнина и нация. Завеща ни послание за просперитет чрез култура и духовност, а не чрез войни", заяви вицепрезидентът.
"Някъде тук, където стоим и стъпваме сега, върху тази земя са стъпвали първите ни учители Светите братя Кирил и Методий, дали най-мощното оръжие в ръцете ни – книжнината и познанието. Затова Микулчице отдавна е място за поклонение. То се превръща и в място за обединение на европейските народи, което ни е толкова необходимо днес, защото заедно трябва да посрещнем заплахите, пред които е изправен светът", отбеляза Илияна Йотова.
Вицепрезидентът благодари на чешките домакини за това, че правят възможен този празник всяка година за добрите ни двустранни отношения и политика на чешката държава към българите, които живеят на нейна територия.
Илияна Йотова отбеляза решаващата роля на тогавашната българска държава за съхраняване делото на Светите братя чрез приемането на Кирило-Методиевите ученици. "Трудно ни е днес да си представим прозорливостта на един български владетел, колебаещ се между езичеството и християнството, когато не просто ги приема, но нарежда да се превеждат светите книги и да се създава литература и култура на новите свещени букви", заяви вицепрезидентът. Илияна Йотова се обяви против всякакви опити за пренаписване на историята, свързани с делото на Светите братя и произхода на славянските букви.
"Няма по-силен знак от образите на двамата братя за това място, което от година на година се превръща все повече в място за единение на един народ, на българите", отбеляза вицепрезидентът пред паметника на Св. св. Кирил и Методий – дело на големия творец Емил Венков, издигнат с помощта на родолюбиви българи и българската държава.
Илияна Йотова определи като съвременни будители учителите, които преподават български език извън пределите на Родината. "Вие поддържате българщината като възпитавате децата в любов към Родината. Будител е дума, която има само в нашия език и не всеки може да я притежава. Затова трябва да сте горди", заяви вицепрезидентът.
"Да помним, че българската държава е империя на духовност и култура, създала и отстояла собствен език и писменост, предала познанието на много народи. Днес кирилицата е третата азбука в Европейския съюз", обърна се вицепрезидентът към българите, събрали се в Микулчице.
"11 века завещанието на Светите братя е живо. За нас европейските народи най-важно е образованието, говорим и вярваме в Европа на знанието, на новите технологии, това ще завещаем и на децата ни. Но най-важното послание за нас е онова магическо изречение от "Проглас към евангелието": "За това чуйте, всички славяни, голи са без книги всичките народи", с това завърши приветственото си слово Илияна Йотова.
По-късно вицепрезидентът посети базиликата "Св. св. Кирил и Методий и успение на св. Богородица" във Велехрад. За културните връзки между Република България и Чешката република Илияна Йотова разговаря с областния управител на Злин Иржи Чунек и кмета на Велехрад Алеш Мергентал. Вицепрезидентът е съорганизатор на честванията на живота и делото на Светите братя в Република Чехия и Република Словакия.
Водещи
-
Кметът кани: Финалът от световното по волейболл - на живо от пл. "Св. Ал. Невски"
Българските лъвове се изправят в 13.30 ч. утре срещу Италия в борба за златото
27.09 | 18:00
-
Дачков: Ако има предсрочни избори, президентът Радев ще ги спечели
"Величие" и МЕЧ бяха създадени, за да бъде отслабена "Възраждане", коментира той
27.09 | 17:41
-
За трети път тази седмица: Дронове летяха над стратегически обекти в Дания
Срещу тях са използвани "отбранителни способности"
27.09 | 17:20
-
В Гърция заловиха голямо количество марихуана и метамфетамини, влезли от България
Властите посочват, че шофьорът не е грък, но не уточняват дали е български гражданин
27.09 | 17:00
Най-четени
-
България е на финал на световното първенство по волейбол
Родните национали победиха Чехия с 3:1 гейма
27.09 | 12:00
-
Световен ден на туризма е
София го отбелязва с безплатни пешеходни и автотурове на градския транспорт
27.09 | 10:00
-
Протест на "Възраждане" срещу правителството и въвеждане на еврото
Демонстрации текат в София и Варна
27.09 | 14:30
-
Язовир "Жребчево" пресъхва - нивото му е под 19%
Водоемът е пети по обем и четвърти по площ в България
27.09 | 10:20