Вицепрезидентът пак сряза президента: Нахлува се в изборното законодателство 30.01 | 13:44

Маргарита Попова има "доста размисли" по предложения от Плевнелиев референдум

От Кремена Бедерева

Президентът има право да отправя предложения до Народното събрание за произвеждане на референдум.

Така вицепрезидентът Маргарита Попова коментира предложението на президента Росен Плевнелиев за национален референдум по въпроси, свързани с мажоритарния избор на част от депутатите, за задължителното и електронното гласуване.

Попова изрази своето мнение по темата, след като беше удостоена в БАН с почетния знак "Стефан Стамболов - за лидерски принос".

"Предложението на президента за референдум е едно желание да се стимулира избирателна активност, като ще се наложи да се оперира и на полето на Конституцията", заяви вицепрезидентът. Ще се опитам да го свържа и с днешното събитие - каква е оценката за качеството ни на демокрация през призмата на най-силния демократичен механизъм - изборите, отбеляза Маргарита Попова.

Тя постави и въпросите - къде е нашата политическа власт, нашият политически елит и какво е качеството на политическия ни живот. "Оценката вероятно не е толкова задоволителна, колкото трябва да бъде, и се опитваме със задължителни норми, с диктат на публичната власт да стимулираме активност", коментира вицепрезидентът.

Нахлува се във философията на изборното законодателство, регламентирана, ако беше само на законово ниво - добре, но тя е регламентирана на нивото на Конституцията, затова имам доста размисли по този въпрос, заяви Маргарита Попова.

Вицепрезидентът каза, че иска да се стимулира избирателната активност на българските граждани чрез смислени програми, "които да привличат избирателите и те убедено, с ентусиазъм да тичат, да се отправят към избирателните урни и да посегнат към бюлетината, която най-много им харесва". Затова и законът и законодателната уредба са от значение, но от огромно значение е качеството на лидерството, на политическото водачество, посочи Попова.

"Днешният ден е много подходящ за такива размисли, политическият ни живот, лидерите и това със забрани и задължения ли ще поправяме демокрацията, което, разбира се, е един възможен механизъм, или това може да стане и по-друг начин", коментира вицепрезидентът Маргарита Попова отбеляза, че референдумът, пряката демокрация, особено по въпросите на изборите, изглеждат на пръв поглед много силен и много автентичен механизъм.

"Тези механизми, обаче трябва да са договорени, дискутирани, консултирани и трябва да сме се съгласили по тях", заяви вицепрезидентът. Тя каза, че за нея - съгласието, единението може би повече от година, са се превърнали в код, от който зависи нашето демократично бъдеще. "И ще продължа това да го повтарям, затова съм загрижена дали няма малко да се изкористи дебатът, но ще чакаме да чуем и парламента", заяви вицепрезидентът.

Попитана дали е изненадана от предложението на президента за референдума, вицепрезидентът отговори, че не е изненадана от такъв ход. Маргарита Попова отбеляза, че е трудно човек винаги, във всичките си действия и постъпки, да улучи най-доброто и най-подходящия момент. Трудно е, защото политическият ни живот е доста напрегнат, емоционален и натоварен, а понякога и дори доста объркан, добави Попова.

"Но пак казвам, ако говорим помежду си, ако се уважаваме, ако търсим съгласие по важните неща за демокрацията, включително и за изборите, за изработването на Изборния кодекс и за много други неща, които са важни за нашия живот - днес и в бъдеще, по-рядко ще се изненадваме, по-рядко ще сме недоволни", заяви вицепрезидентът. По думите й така ще имаме по-висока доза увереност, ще можем да придвижим и нацията напред.

Водещи

Най-четени