Властта клекна пред бизнеса! Лишават българите от празничните ваканции (допълнена) 11.10 | 15:55
Почивка само на празника, без сливане и отработване в събота, а който иска, да си пуска отпуска, заяви Зорница Русинова
Социалното министерство подготвя промени в Кодекса на труда, с които да отговори на очакванията на бизнеса за отпадане на сливанията на почивни дни около официалните празници. "Отпадането на сливането на почивните дни е промяна, която е полезна за всички". Това заяви пред журналисти министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова, цитирана от БГНЕС.
Тя припомни, че миналата година у нас е имало 3 или 4 съботи, които са отработвани заради сливане на празници, а през по-миналата година са били още повече. Това попречило на част от фирмите да могат да предвиждат и планират бизнеса си.
Министерският съвет вече няма да решава ежегодно кои ще са сливанията на работните дни, обяви тя.
"Считам, че и за хората, и за бизнеса ще е по-полезно, защото отработването в събота не винаги е достатъчно ефективно, доста проблеми има за семействата, когато отработването е в неучебни дни, със съвместяването на гледането на деца или ученици. Считам, че това е една промяна, която ще е полезна за всички”, категорична бе Русинова.
Тя разясни и новата схема за почивка по празничните дни, която по думите й се отличавала "с проста предвидимост на фиксирания брой официални празници".
Ако официалният празницик съвпадне със събота или неделя - ще се почива и в понеделник, който няма да се отработва. Ако се падне четвъртък или вторник, ще се почива на самия ден. Който пък иска да си слее дните и да има по-дълга ваканция, ще си иска отпуск от работодателя и той ще рещава дали да му отпусне дни, обясни министърът.
Тя цитира работодателските организации, сопред които единствено туристическият бранш реализирал печалби от сливането на работни дни по официалните празници. Останалите сектори само губели, като според бизнеса всяка по-дълга празнична ваканция коствала финансови загуби от 300-400 млн. лв.
"Например туристическият сектор има интерес от сливането, тъй като за тях това са повече приходи и продажби. Въпросът е да има регулираност и предвидимост на практиката, което е ангажиментът на държавата”, каза тя.
"От пет години датира предложението на работодателите да не се сливат празнични и работни дни, но и да се премахне отработването в събота. За пръв път обаче имаме официално писмено становище и на четирите работодателски организации", заяви по БНР председателят на Комисията по икономическа политика и туризъм в парламента Петър Кънев от БСП.
Макар и депутат от левицата вече няколко мандата, Кънев е сред успениште бизнесмени у нас и логично застъпва позицията на работодателите против сливането на почивни дни. Той се аргументира против сливанията с факта, че заради майските празници тази година е имало 13 почивни и 18 работни дни.
"Преди около година възложих на хора от моята комисия да направят анализ каква е европейската и световната практика. В Европа- от тези 50 държави, само три - Унгария, Латвия и Румъния, освен България, имат практика да правят така наречените "отработвания". Навсякъде другаде този въпрос не е прието да се решава на федерално или държавно ниво, както е в България. В Австрия и Германия е по договаряне между синдикатите и работодателите. Такава практика няма никъде другаде - в Съединените щати, в Америка, даже и в Латинска Америка. Всяка година, между 3 и 5 дни реално са неработни дни", подчерта Кънев.
Анкета та работодателите пък показва, че над 60% от бизнеса са против, а едва 8% подкрепят сливането на дни по празниците и съботните отработвания.
Синдикатите твърдо се обявиха против промяната. Според икономическия съветник към КТ "Подкрепа" Ваня Григорова, ако дългите празнични почивки бъдат премахнати, платеният годишен отпуск в България трябва да се увеличи от 20 на 25 работни дни.
"Предложихме устно още миналата седмица, ако някой смята, че не трябва да има сливане на почивни дни, ние сме съгласни с това, но нека да направят минималния отпуск от 20 на 25 дни годишно. Тогава работникът ще реши кога да си вземе почивния ден, тъй като не е редно работодателят да решава дали той ще почива между един официален национален празник и седмичната почивка или не. Работодателите на съпруга и съпругата от едно и също семейство не си говорят, а е редно семейството от време на време да се събира заедно", мотивира се Григовора.
Водещи
-
Пет общини в област Ловеч останаха без електричество
Критична е обстановката и в Кюстендилска област, където над 10 села в планинската част на...
25.12 | 14:20
-
Българските политици отправиха пожелания за Рождество Христово
Премиерът Димитър Главчев пожела преди всичко здраве
25.12 | 13:59
-
Непочистени магистрали и затруднено движение на места у нас
Опасно време в цялата страна
25.12 | 13:40
-
Президентът Румен Радев поздрави българите за Рождество Христово
„Честито Рождество Христово, скъпи сънародници!"
25.12 | 13:00
Най-четени
-
Честито Рождество Христово!
По улиците тръгват коледари, които тропат по вратите на къщите и пеят „Бог се роди, Коледо“.
25.12 | 09:00
-
Обявиха оранжев и жълт код
Единствено за две области няма предупреждение - Кюстендил и Благоевград.
25.12 | 09:40
-
Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят на 25 и 26 декември
Преди дни от Столичната община съобщиха за промяна на организацията на движението на градския...
25.12 | 10:40