Вместо уволнение, митничарите от Свиленград получават повишение 16.12 | 15:54

Горанов призна, че закриват митницата преждевременно заради корупционния канал, но кадрите й ще се борят с контрабандата в Централното управление и редиците на мобилните екипи

От Ростислава Иванова

Финансовото министерство е планирало да закрие митница "Свиленград" през януари, но разкритието на големия корупционен канал в неделя, в който участват голяма част от митническите служители от пунктовете в структурата на "Капитан Андреево", само е ускорил процеса. Иначе след закриването на Свиленградската митница голяма част от кадрите ще бъдат преместени в централното управление на Агенция "Митници" в София, където ще бъде създаден нови звена. Друга част от свиленградските кадри пък ще бъдат включени в мобилните екипи за борба с контабандата.

Така, вместо уволнение или на опашките пред бюрата по труда, митническите служители ще бъдат повишени напрактика, тъй като вече ще работят в Централното управлени или в редиците на митническите спецзвена, известни като мобилни екипи.

"Причината, за закриването на митница "Свиленград" е структурни промени, които ще дадат възможност по-добре да се управляват човешките ресурси в Агенция "Митници" и не толкова промяна в капацитета на пункта. Поводът обаче може да се обвърже със случилото се на ГКПП "Капитан Андреево" (в чиято структура е "Свиленград" бел. ред.), където службите установиха корупционните практики. Това каза финансовият министър Владислав Горанов, цитиран от БГНЕС.

Министърът обясни, че закриването на Свиленградската е било планирано за януари, но процесът е бил ускорен след акцията срещу оранизираната корупционна група на основната митница – ГКПП "Капитан Андреево" от неделя.

"Мислехме да предприемем тази инициатива от януари, но имахме повод и да избързаме с това решение".

Министърът посочи, че част от ресурса, който в момента се ползва от митницата в Свиленград, ще бъде ангажиран в централното митническо управление. "Там ще се създаде звено, което да управлява централно, каквато е и европейската практика, всички резултати от сканиранията, така че да не може да се злоупотребява с получените данни на терен", поясни той.

"Другата част от хората, както е предложението на Ваньо Танов, ще бъдат ангажирани с митническа дейност. Но оптимизацията, която се предлага, ще позволи да бъдат създадени нови звена в централното митническо управление и да се подобри като цяло организацията на работата. Иначе това, което ще се спести от административен персонал, ще бъде насочено към мобилни групи, към звена в централното митническо управление и ще подобри като цяло работата”, подчерта министърът.

На въпрос дали това е антикорупционна мярка Горанов каза, че като цяло при централизиран анализ на данните, които се получават на ГКПП-та, със сигурност възможността за злоупотреби на местно ниво намалява.

"Не е тайна, че органите по приходите са подложени на много тежък корупционен натиск заради функциите, които изпълняват. Имали сме многократно сигнали в различни периоди, че има нерегламентирани практики”, призна Горанов.

Припомняме, че на 13 декември прокуратата, ДАНС и ГДБОП извършиха обиски в домовете на всички митнически служители от структурата на "Капитан Андреево", иззеха пари в различни валути, прибирани от рушвети от пътуващите по т.нар. такса "спокойствие" и задържаха 33-ма митничари В понеделник на 22-ма бяха връчени обвинения за участие в престъпна организирана мрежа, свързана с искане на подкупи срещу пропускане на автомобили и тирове бе да бъдат проверявани.

Очаква се днес специализираният съд да реши дали 14 от тях ще останат в ареста.

 

 

 

Най-четени