Водолази и парашутисти ще се пенсионират на 45 17.04 | 12:57
Служители от силовите ведомства ще могат да прехвърлят парите от частния си пенсионен фонд в НОИ

Водолази и парашутисти на служба в силовите ведомства ще се пенсионират най-рано. Това предвижда проектът за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване (КСО), който е изготвен от Министерски съвет и е публикуван за обществено обсъждане. За този тип служители се въвежда минимална възраст за пенсиониране, която от 1 януари догодина ще бъде 42 години и 10 месеца. С всяка следваща започнала година обаче към тях ще се добавят по 2 месеца и процесът ще продължи до достигане на пенсионната възраст на водолазите, парашутистите, подводничарите и др. служители на т.нар. силови ведомства.
За останалите служители от секторите "Сигурност" и "Отбрана" проектозаконът на правителството предвижда да служат с 10 години повече през целия период. Първоначално от догодина минималната им възраст за пенсиониране ще бъде 52 години и 10 месеца. Точно както при парашутистите и водолазите и тук с всяка следваща година пенсионната възраст ще се увеличава с по 2 месеца. Така в крайна сметка от 2028 г. военните, полицаите, пожарникарите и т.н. ще излизат в пенсия при навършване на 55-годишна възраст.
Промените обаче няма да засегнат нито един тип от изброените служители, които към 31 декември 2015 г. са натрупали 27 години стаж в силовите ведомства, от които две трети на активна служба. За тях промените в КСО предвиждат да могат да излязат в пенсия без оглед на навършените години.
Всички служители на силовите структури на държавата, които са се пенсионирали към 31 декември 2015 г., но все още не са навършили възрастта, след която могат да получават втора пенсия от частния си пенсионен фонд, ще могат да прехвърлят партидата си във Фонд "Пенсии". При този сценарий те вече няма да получават държавна пенсия с намален размер поради липсата на съответната възраст. А чрез постъпилите в НОИ средства от частния пенсионен фонд ще бъде направена актуализация на постъпилите от човека осигуровки и той вече ще може да получава пълния размер на актуализираната си пенсия. Това обаче няма да бъде задължително, а хората, които попадат в тази категория, ще могат да изберат дали да го направят или да изчакат до навършване на съответните години, след което ще могат да си пуснат и пенсия от универсалния пенсионен фонд. Срокът за този избор обаче ще бъде 1 година от влизането в сила на промените в КСО, ако те останат в този вид и след гласуванията им от парламента.
Водещи
-
Възможно ли е парламентът да приеме предложението на президента за референдум за еврото
Политологът проф. Росен Стоянов заяви пред Нова тв, че президентът е предприел "абсурдно и...
12.05 | 10:45
-
МОН намалява с близо 2000 местата за студенти държавна поръчка през 2025 г.
Проектът предвижда съкращения в специалности като филологии, психология и право
12.05 | 10:30
-
Няма българска череша и няма да има тази година, категоричен е доцент Димитър Сотиров
Овощар: Ако клиентите не купуват череши, търговците ще свалят цената
12.05 | 10:15
-
Динамично и неустойчиво ще остане времето до края на месеца
Дневните температури в периода ще са в интервала 20-25 градуса, а към средата на седмицата...
12.05 | 09:59
Най-четени
-
Румен Радев внася в НС предложението си за референдум за еврото
Партиите в парламента са на различни позиции
12.05 | 09:15
-
Днес празнуват имен ден хората с имената Герана, Герасим
Празникът, отбелязван на този ден, е познат като Герман Градушкар. Той се чества с молитви за...
12.05 | 09:45