Връзка от най-важната подправка за Гергьовден е само левче 04.05 | 09:59
По Великден на места имаше спекула и цените в магазините и по пазарите скочиха. Как е сега и колко ще струва агнешкото за Гергьовден?
Серия от празници в пролетния ни календар - Великден, няколко почивни дни, а скоро предстои Гергьовден. По традиция в тези дни не се лишаваме от нищо и дори с ограничен бюджет слагаме на трапезата агнешко месо и салата.
По Великден на места имаше спекула и цените в магазините и по пазарите скочиха. Как е сега и колко ще струва агнешкото за Гергьовден?
Затишие преди голямото пазаруване - така изглеждат щандовете в халите и в месарските магазини на Ямбол.
Търговците очакват повече клиенти на 5 май, предпразнично, но казват, че няма да се повторят големите опашки от Великден, когато месото свърши за часове. Добрата новина е, че цената на агнешкото остава същат.
Дните преди Гергьовден са спокойни. Търговците дават заявки за по-големи количества в понеделник, когато търсенето скача. Цените остават същите - от 23 до 27 лева за килограм агнешко.
"23 лева е предната плешка, 25 лева е задният бут, както по Великден. В понеделник ще има, всеки чака последния момент. Някои хора си купуват предварително, защото по Великден останаха без месо. Това е цената. Очаква се в понеделник да е по- голямото пазаруване", казва пред бТВ Росица Атанасова.
Според някои клиенти цените са завишени. А най-лесната рецепта за Гергьовден е печено агнешко, готово за час и половина.
"Ние си го печем с пресен лук във фурната и с гьозум , най-важната подправка", казва Донка Анастасова.
Връзка от най-важната подправка за Гергьовден – джодженът, е само левче. Търговците на пазара казват, че цените са далеч по-ниски от великденските.
"Българската краставица беше 6 лева, сега е 4,80 лв. Гръцкият домат беше по Великден около 4-4.50 лв., в момента е 2.50- 3.50 лв. Българският картоф, пресният беше 9 лева, в момента 5,50 лв. Всичко е с лев и нещо надолу", казва Мария, търговец на пазара.
Цените са същите и по-ниски, но според търговците оборотите падат. Обяснението им – хората са се охарчили заради поредицата от празници и почивки.
Водещи
-
Топ астролог: През април 2026-а пламва война в Азия
Точно между март и юни догодина Юпитер показва развитие за България
04.11 | 20:30
-
Цветанов: Бойко не е този Борисов, който беше в началото и до 2018-19 г.
Румен Радев може да има 100-110 депутати, коментира бившият вътрешен министър и...
04.11 | 20:15
-
Торбьорн Торнквист, "Гънвор": Руският петрол ще намери купувачи въпреки санкциите
Винаги се случва по някакъв начин, заяви главният изпълнителен директор
04.11 | 20:00
Най-четени
-
"Топлофикация София" започва днес поетапното пускане на отоплението в столицата
Изисквания към клиентите
04.11 | 08:30
-
От януари 2026 година таксата за издаване на лична карта ще бъде 30 лева
Документите за самоличност могат да бъдат подменени и преди изтичане срока на тяхната валидност
04.11 | 12:15
-
Безплатни профилактични прегледи при уролог ще се проведат утре в Русе в подкрепа на мъжкото здраве
Психолози се включват за първи път
04.11 | 10:30