Връщат казармата с промени в закона 06.07 | 12:43
Военна подготовка ще има още в училищата, който не посещава часовете, ще ходи на допълнителни курсове

Връщането на казармата у нас отново става актуално. От ВМРО са изготвили проекти за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили и Закона за резерва на въоръжените сили на Република България. Те ще бъдат предложени за одобрение от парламентарната група на Патриотичния фронт и до дни ще бъдат внесени за разглеждане от Народното събрание.
В подготвените към предложенията мотиви се казва, че рязкото влошаване на параметрите на сигурността в цяла Европа изисква бързи и адекватни действия на законодателната власт у нас. Според ВМРО наборната военна служба у нас е била заменена с професионална войска прекалено рано. "Нормативното преминаване от принципа за наборна военна служба към механизма на професионална военна служба в България е било извършено прибързано, без съобразяване с конкретната геополитическа и военностратегическа обстановка в Югоизточна Европа и без да се отчита националната традиция за попълване състава на въоръжените сили”, се казва в мотивите към предложенията.
Единият от предлаганите законопроекти разделя военната служба в Република България на "наборна военна служба", като задължение на гражданите за участие в отбраната на страната и "професионална военна служба", изпълнявана на основата на договор.
Законопроектите предвиждат различни хипотези за реализиране на задължителна наборната военна служба, като базовата ще е за срок от 6 месеца за лица от мъжки пол, навършили 19-годишна възраст. Има и варианти алтернативна гражданска служба за срок от 12 месеца.
В промените на Закона за резерва на въоръжените сили се предвижда още началната военна подготовка на гражданите на Република България да стане задължителна. За учащите се в средните училища се предвижда тя бъде интегрална част от учебния процес, а за неучещите средно образование ще се организират задължителни курсове. Предвижда се и подобрява се системата за военна подготовка на студентите, включително и по посока на тяхното обучение за офицери от запаса.
Водещи
-
САЩ затягат поверките на всичките 55 млн. валидни визи на чужденците
Незабавно се спира издаването на работни визи на чуждестранни шофьори на камиони
22.08 | 09:45
-
Идва захлаждане, на места - дъждове и бури с градушки
На морето - до 30 градуса, но морето продължава да е бурно
22.08 | 09:00
Най-четени
-
Идва захлаждане, на места - дъждове и бури с градушки
На морето - до 30 градуса, но морето продължава да е бурно
22.08 | 09:00
-
Виктор, който с кола се вряза в автобус и уби човек, вече е в ареста
Той беше изписан от болница по-рано
21.08 | 11:15
-
Напук на спасители: Мъж скочи от скали на Силистар и загина в бурното море
Силното вълнение и червеният флаг изобщо не са стряскали голяма част от летовниците на плажа
21.08 | 10:45