Все повече български студенти предпочитат да учат в скандинавските страни 26.09 | 13:07

Руското правителство плаща 75 % от таксата на чужденците

От Ивелина Георгиева

Заради липсата на такси в университетите много млади българи започват да се интересуват от обучението в скандинавските страни, Дания и Холандия.

Това заяви Бистра Илиева, управител на консултантска фирма за образование в чужбина на пресконференция в БТА за предстоящото Европейско изложение "Отворени врати за образование в чужбина".

По думите й скандинавските страни продължават да генерират сериозен интерес към университетското си обучение, тъй като висшето образование в държавните университети на Швеция, Норвегия, Финландия и Дания е безплатно, а и сумарно в тях има над 2000 специалности, преподавани изцяло на английски език.

"Все повече български младежи избират северните страни, за да продължат обучението си", посочи Илиева.

Холандия продължава да защитава репутацията си на водеща неанглоговоряща страна, където се предлагат над 1500 бакалавърски и магистърски програми, преподавани изцяло на английски език.

Интересът към Холандия се е засилил през последните две години и заради повишаването на таксите за образование във Великобритания, обясни Кристина Семковска, консултант по висшето образование за страните Холандия и Дания.

През тази година 1450 български студента са заминали да учат в Холандия. Семковска поясни, че холандските университети насърчават приема на добрите чуждестранни студенти, като им предоставят възможност за получаване на различни стипендии в магистърските програми.

Холандия иска да привлече добрите български студенти да учат там, но не им дава възможност за работа, коментира Семковска. Повечето студенти разчитат на полагаемия им стаж или търсят нелегално работа, за да могат да си докарат допълнителен доход.

Очаква се през януари 2012 година да се преразгледа разрешителния режим за работа на българските студенти в Холандия, съобщи консултантът.

Предпочитаните специалности за изучаване от наши студенти в Холандия са бизнес и икономика.

Университетите в Русия също са интересно направление, посочи Бистра Илиева. Според нея все повече руски университети отварят вратите си за чуждестранните студенти и Русия е на път да се превърне в търсена страна за висше образование. Причината е в липсата на студенти в руските университети, заради застаряването на населението, обясни Илиева.

За да привлече повече кандидат-студенти, руското правителство е приело да плаща 75% от таксата на чуждестранните студенти - така те ще поемат плащането само на 25% от нея, заяви Бистра Илиева.

Годишните такси в руските университети варират между 700 и 3000 евро в зависимост от университета, специалността и мястото, в което тя се изучава. Освен това, все повече специалности в Русия започват да се изучават на английски език, коментира Илиева.

Обучението във Великобритания се нареждаше на трето място сред предпочитаните дестинации за висше образование от страна на българите. От септември 2012 година университетите ще увеличат почти тройно таксите си и това ще доведе до отказ на много наши студенти да кандидатстват там, обясни Благовеста Ефтимова, консултант по висше образование за Германия, Франция и Великобритания.

Тя уточни, че таксата от 3000 лири ще стигне сумата от 9 000. Според специалиста кандидат-студентите не са намалели като бройка в престижните университети във Великобритания. Особено засилен е интересът към Оксфорд и Кембридж, но трудности ще изпитат университетите с нисък рейтинг. Не е изключена възможността да се стигне до закриване на някои учебни заведения на Острова, коментира Ефтимова.

Ежегодно най-много студенти заминават за обучение в Германия, Франция и Великобритания, тъй като това са трите основни чужди езика изучавани в българските училища.

Обучението за една учебна година или два семестъра в най-предпочитаните държави струва различно. Във Великобритания то е между 6 и 9 хиляди паунда, във Франция е 500 евро, в Германия -1600 евро, в Холандия – 1700 евро, а в Дания и другите скандинавски страни е безплатно.

От 28 септември 2011 г. започва европейското изложение "Отворени врати за образование в чужбина". В него специалистите ще дават консултации на кандидат-студентите и техните родители за университетите, условията, таксите и кандидатстването на предпочитаните от тях места.

Младите хора ще имат възможност да подготвят мотивационните си писма и портфолио за кандидатстване на специални семинари на изложението.

На изложението ще има обучение и за родителите, на които ще се изясни как да подготвят семейния бюджет и да се информират за финансовата рамка на обучението на своето дете в чужбина.

Ще има и семинар за преподавателите, които ще бъдат обучени в начина, по който се подготвят препоръките на кандидат-студентите.

Европейското изложение "Отворени врати за образование в чужбина" ще се проведе в четири града на страната.

Първият от тях е Хасково и изложението ще е на 28 септември в Младежки център от 14.00 до 19.30 часа. Следва Стара Загора на 29 септември в хотел "Верея", от 12.00 до 19.00 часа. На 30 септември изложението ще е в София, в хотел "Радисън", от 12.00 до 20.30 часа.

На 3 октомври варненци ще могат да получат своите консултации за образованието в чужбина в гранд хотел Димят, от 12.00 до 20.30 часа.

Водещи

Най-четени