Всеки втори българин засегнат от кризата 27.02 | 15:05

Мнозинството от българите не желаят смяна на лева с евро

От Кремена Бедерева

Мнозинството български граждани определят икономическата ситуация в страната като лоша, но с тенденция към подобряване, като всеки втори е по един или друг начин засегнат от кризата, сочат данните от социологическо изследване на "Отворено общество", направено в началото на годината.

Според представените днес данни доверието в стабилността на финансовата и банковата система остава високо, а оценките за управлението на правителството се влошават, подкрепата за ГЕРБ спада, но остава висока в сравнение с останалите партии, съобщава БТА.

На пресконференция на тема "Динамика на общественото мнение в условията на икономическа криза" от "Отворено общество" посочиха, че изследването проследява въздействието на кризата върху различните социални групи, както и динамиката на икономическите и политически нагласи в обществото.

Кризата влияе най-силно на трудовия пазар под формата на загуба на доходи и работни места. Всеки втори заявява, че по един или друг начин е засегнат, като най-зле са хората на средна възраст (до 2/3 от анкетираните), а най-малко засегнати са тези над 60 години.

Над половината от анкетираните - 58%, определят положението в страната като "непоносимо" и смятат, че икономическата ситуация се е вложила през изминалата година. Забелязва се тенденция на постепенно нарастване на дела на тези, които смятат, че има подобрение на ситуацията (повишението на дела им е от 6 на 13%) и постепенно намаляване на тези, които смятат, че икономиката продължава да се влошава (от 39 на 31%).

Продължават да нарастват и позитивните очаквания за икономическото развитие, като за последните две години броят на хората, които очакват подобряване на ситуацията през следващите 12 месеца се е увеличил трикратно (от 9 на 28%), докато делът на очакващите по-нататъшно влошаване е намалял почти двойно - от 55 на 30 пункта.

През февруари най-голям е делът на хората, които не очакват промяна - една трета от анкетираните. Опасенията от по-нататъшно рязко увеличаване на безработицата са намалели повече от два пъти - от 44 на 19%, и са достигнали нива, съпоставими с тези от времето преди кризата.     

Доверието в стабилността на финансовата и банковата система остава високо. По-голяма част от анкетираните не одобряват евентуална смяна на българския лев с еврото (45% са несъгласните срещу 34% съгласни).

Обществото категорично смята, че са необходими специални мерки от страна на държавата за противодействие на кризата, но остава разделено в отношението си към конкретните антикризисни мерки на  правителството.

Почти половината - 43% от анкетираните предпочитат да се пенсионират по-късно, но с по-голяма пенсия, вместо по-рано, но с по-малка пенсия (такова мнение са изразили 36% от анкетираните).

57% от хората изразяват категорично несъгласие със закриването на болниците в малките населени места, дори и в случаите, когато те не отговарят на стандартите.

Водещи

Най-четени