Всеки пети българин умира преди да навърши 65 години 30.05 | 14:45
Мъжете живеят средно 7 години по-малко от жените

Средната очаквана продължителност на живота в Европа е 81,5 години. За мъжете тя е 78,9, а за жените - 84,2 г. Ние сме на дъното на класацията. Най-висока е тя в Лихтенщайн и в Швейцария. Хората в тези страни живеят средно по 6-7 години повече от нас. Това са данни на "Евростат", каза в ефира на "Здравей, България" Магдалена Костова - директор "Демографска и социална статистика" в НСИ.
Според нея за преждевременна се смята смъртност, настъпила преди 65 години. "Всеки пети човек у нас умира преди тази възраст. Има доста голяма разлика в процентно отношение между мъже и жени - 27 срещу 12%. Силният пол живее 7 години по-малко в сравнение с дамите", обясни тя.
"Сред факторите, които влияят върху продължителността на живота, е неговото качество - начин на хранене, чистота на въздуха, генотип, местоживеене, достъп до здравеопазване. Освен това хората с по-високо образование живеят по-дълго. В София и Кърджали българите са най-дълголетни. Най-ниска е очакваната продължителност във Видин, Враца и Монтана", каза още Костова.
Тя посочи, че страните от бившия социалистически блок са последни в класацията на очаквана продължителност в Европа - почти всички са със стойности под 80 години.
Водещи
-
Президенството: При нас не е постъпвало предложение за нов главен секретар на МВР
Властте пак се скараха
13.06 | 18:00
Най-четени
-
Борисов за Митов: Ако не се справя, ще говорим за оставка
Той е изпратен в МВР именно за да направи така, че ведомството да работи добре с гражданите,...
13.06 | 11:15
-
Станислав Балабанов: Проблемът не е във вътрешния министър, а в нереформираната система
Депутатът от ИТН коментира трагедията със смъртта на Явор Георгиев във Варна
13.06 | 13:30
-
Ген. Атанасов: Не съм фен на президента, защото той е руски трол
Към момента рискове за националната сигурност заради ескалацията на конфликта Израел - Иран за...
13.06 | 14:14
-
Ваня Григорова: Общински съветници са на тезгяха и се търгуват
По думите ѝ решението за напускане на групата на БСП е заради несъгласието с това, което се...
13.06 | 12:00