Всеки четвърти българин се бори абсолютно сам с живота 27.04 | 17:29
Стряскащо увеличение на самотниците у нас отчита статистиката, закъсваме и за работна ръка

Всеки четвърти човек в България живее и се бори с ежедневните си грижи абсолютно сам. В момента над 25% от домакинствата у нас са съставени само от един човек. Това показва изследване на Националния статистически институт (НСИ) за регионалното и социално-икономическото развитие на страната. Още по-стряскащото е, че броят на самотниците расте, а в същото време голяма част от тях са възрастни хора, които реално имат нужда от най-много помощ и грижи. Паралелно с това обаче далеч не липсват и случаи, при които млади хора живеят абсолютно сами.
В тази връзка очевидно държавата трябва да предприеме спешни мерки за противодействие на тези негативни тенденции, смята д-р Богдан Богданов от НСИ. "Налице е необходимост от въвеждане на политики за полагане и грижи на старите болни самотници. А от друга страна е необходимостта от въвеждане на мерки, които да стопират възможността за отчуждаване на младите хора, което ги прави асоциални с всички отрицателни последици за тяхното развитие”, казва той, цитиран от БНР.
В същото време у нас продължава и тенденцията на застаряване и на намаляване на населението като цяло. Което също е много сериозен проблем за държавата и той ще се задълбочава, ако не бъдат предприети контрамерки. Освен до обезлюдяване, липсата на адекватни политики за обръщането на този негативен резултат вече създава и проблеми на пазара на труда. Които ще станат още по-големи, ако не бъде намерен вариант за прекратяване на тези процеси, отбелязва Йордан Калчев.
"През 2005 г. на 100 човека, излизащи от трудоспособна възраст, влизаха 115, а през 2000 г. са били 124”, казва той. И допълва, че към момента вече нямаме възпроизводство на работната сила, което е един сериозен проблем. В същото време анализите показват, че през 2020 г. населението на България ще падне под 7 млн. души. Така, ако статуквото се запази, това означава, че в близките години страната ни ще среща все по-сериозни проблеми по отношение на пазара на труда и доходите на хората, особено онези, които няма да бъдат в трудоспособна възраст.
Водещи
-
Председателят на Еврогрупата очаква консенсус за България в еврозоната
Същевременно еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис заяви, че не очаква препятствия...
19.06 | 21:00
-
Индийският Нострадамус вещае ядрен апокалипсис
Кушал Кумар твърди, че това ще се случи до месец
19.06 | 20:45
-
Европрокуратурата разследва за корупция висш чиновник от МЗХ
То е започнало от доклад на Европейската служба за борба с измамите (OLAF)
19.06 | 20:30
-
Петролът поскъпва с над 2% заради ескалиращия въоръжен конфликт между Израел и Иран
Goldman Sachs прогнозира, че петролът сорт Брент може да поскъпне малко над 90 долара за барел...
19.06 | 20:16
Най-четени
-
Борисов обеща на Н. Пр. Илашчук България да помага Украйна с търговия, кораби и бизнес
Киев има категоричната ни подкрепа за ЕС, увери посланика лидерът на ГЕРБ
19.06 | 13:50
-
Цените в магазините литнаха нагоре
Всички основни стоки и храни са поскъпнали, минералната вода - с 40%
19.06 | 13:30
-
След 6 дни в неизвестност: СДВР откри 16-годишния Емил, майка му още не го е прибрала
Родителите на момчето едва вчера са подали сигнал в полицията
19.06 | 13:10
-
Съдът остави за постоянно в ареста един от насилниците, мъчили и убивали животни
Определението на САС е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране
19.06 | 14:00