Всеки четвърти млад българин не се грижи за развитието си 15.01 | 17:33

Голяма част от младите надежди на страната нито учат, нито работят

От Филипа Тодева

Почти всеки четвърти български младеж не се грижи за професионалното си развитие. До този извод водят официални данни на европейската статистическа служба, оповестени от заместник-министърът на младежта и спорта Калин Каменов.

Според данните 23% от младежите до 29-годишна възраст в страната не учат, не работят, не търсят работа, нито се обучават професионално, коментира Каменов при днешното си посещение във Враца.

Тези числа за младежите на България изглеждат тревожно на фона на средноевропейските – почти два пъти по-високи са.

"Средният процент на т. нар. ненужни младежи в Европейския съюз е 12,9%" , каза Каменов.

По-рано днес заместник-министърът откри Младежки информационно-консултантски център във Враца.

Центърът работи по проект на клуба по воден слалом и ски "Скакля" в партньорство с Младежкия дом и община Враца, който се изпълнява с подкрепата на Министерството на младежта и спорта по Националната програма за младежта (2011-2015 г.).

Безвъзмездната помощ по проекта е 28 465 лева. Заместник-министър Каменов посочи, че основната задача пред младежките информационно-консултантски центрове е промяна в ситуацията с младежкото изключване, като усилията трябва да бъдат насочени към обучения, мотивация за учене, активно търсене на работа или започване на собствен бизнес. "Общо 30 неправителствени организации в страната работят по проектите за младежките центрове, за които по националната програма са заделени 1,4 милиона лева", посочи той, цитиран от БТА.

Водещи

Най-четени