Всички вероизповедания единни за въвеждане на религия в училище 04.08 | 15:26

Конференция "Религията в полза на човека" се състоя днес в София

От Петя Михайлова

Представители на различни вероизповедания се обединиха за въвеждането на предмета "Религия" в училище.

Това стана по време на конференцията "Религията в полза на човека", която се състоя днес в София, съобщи БТА.

Според тях липсата на такъв предмет в българското училище дава отрицателно въздействие по отношение на възпитанието на младото поколение. Нашето общество няма от какво да се страхува при въвеждането на религиозен предмет, смятат висшите духовници.

Те настояха за свобода на вероизповеданието, без да се налагат определени убеждения и намеса на политиката. Според тях все повече са обезпокоителните факти за нравственото състояние на обществото ни. По думите им се наблюдават девалвиране на ценностите, приравняване на греха с добродетел, висока престъпност, бягство на семейството от задълженията си.

"Днешното съвремие постави нов модел на семейния живот на хората, който изведе родителите извън дома - на работа, и възпитанието на децата се повери на образованието", посочиха на пресконференция духовниците.

По думите им образованието гледа на децата като съд, в който трябва да се вмести определен обем информация и с това планът се счита изпълнен. Затова, според тях, действителността налага в училище децата да получат не само образование, но и възпитание в религиозна нравственост, която да ги учи на отговорност.

"Много важна е ролята на майката и бащата, затова говорете на децата в училище като техни родители", отбеляза Главният равин на Тел Авив Миер Лау.

Духовниците се обединиха и около тезата, че вярата не трябва да се използва нито за насилие, нито за политически цели. На конференцията бяха представени доклади, мнения, опит и дискусии относно ролята на религията.

Представители на различни вероизповедания у нас посочиха, че вярват в мисията си да изграждат младите хора като здрави морални личности, които могат да помогнат за нравственото оздравяване на обществото.

Сред участниците бяха архиереи на Българската православна църква, Главният мюфтия на мюсюлманите в България Мустафа Хаджи, Главният мюфтия на Истанбул, представители на Католическата и Арменската апостолическа църква в България, ОЕБ "Шалом", духовни водачи от Русия, Румъния, Гърция, Сърбия, Хърватска, Албания, Кипър и други държави.

Водещи

Най-четени