Всички граждани, които са повторно преболедували коронавирус вече могат да изтеглят сертификат 19.11 | 18:00
Това стана възможно след като екипът на „Информационно обслужване“ АД успя да преконфигурира системата в рамките на 1 работен ден, след получаване на заявката от Министерство на здравеопазването, което е собственик на НЗИС

Всички граждани, които са повторно преболедували коронавирусната инфекция и фигурират като потвърдени случаи с положителен PCR резултат или антигенен тест в Националния регистър за борба с COVID-19, имат възможност да изтеглят своя електронен документ за преболедуване през портала на Националната здравно-информационна система (НЗИС) на адрес https://www.his.bg/bg/dgc. Това съобщиха от пресцентъра на "Информационно обслужване".
Това стана възможно след като екипът на "Информационно обслужване" АД успя да преконфигурира системата в рамките на 1 работен ден, след получаване на заявката от Министерство на здравеопазването, което е собственик на НЗИС.
За доказване на повторно преболедуване ще се признават както резултати от PCR тест, така от лабораторни изследвания чрез бързи антигенни тестове. За PCR изследване ще се издава документ по европейския модел за зелен сертификат за преболедуване с налични всички задължителни атрибути, в това число QR код, номер на сертификата, лични данни на преболедувалото лице, а също така начална и крайна дата на валидност. Документът може да се използва 14 дни след датата на положителния резултат. Валидността му е за период от 6 месеца на територията на ЕС и 12 месеца в България.
Повторно преболедувалите граждани, чийто положителен резултат е доказан с антигенен тест от лаборатория, също ще могат да ползват своето удостоверение 14 дни след датата на установяване на заразяването. Валидността на документа е 12 месеца и важи само за територията на Република България. Генерираното удостоверение е с различен формат от европейския зелен сертификат.
Задължително условие, за да бъде генериран документ за повторно преболедуване на SARS-CoV-2, е да са изминали минимум 90 календарни дни от датата, на която е поставена диагноза COVID-19 при предходното заразяване. Ако времето между тях е по-малко, системата няма да позволи издаването на сертификат или удостоверение, тъй като се смята, че не е налице ново заразяване, а положителният тест е резултат от продължаващо предходно заболяване. Срокът от 90 дни не важи в случаите, когато дадено лице си направи лабораторен бърз антигенен тест, който е положителен, а след това го потвърди с PCR изследване, което също е положително. Подобна практика е въведена в 7 държави от ЕС. Системата дава възможност за генериране на неограничен брой документи, ако са изминали 90 дни между два положителни теста.
Водещи
-
Софийският районен съд осъди Васил Михайлов, син на пернишкия прокурор Бисер Михайлов
Прокуратурата настояваше за по-тежко наказание от 11 години и 11 месеца лишаване от свобода и...
11.04 | 17:40
-
Столично училище жертва входа си заради хазартна зала
Драматичният случай се е разиграл през 2019-2020 г., когато училището получава нареждане от...
11.04 | 17:20
-
Протест в памет на Сияна ще блокира пътя край Телиш
Обходни маршрути и организация на движението
11.04 | 16:59
-
ГДПБЗН с нова техника и важни препоръки за Великден
Увеличение на засегнатите от пожари площи
11.04 | 16:45
Най-четени
-
Шефът на АПИ към бащата на Сияна: Апелирам да даде конкретни имена на заплашвани служители
"Никой никога не е заплашвал или спирал служители на Агенция „Пътна инфраструктура“ да...
11.04 | 14:45
-
Кирил Петков: Пеевски е звънял като луд на всякакви министри
Неговото изявление е продължение на думите на Андрей Цеков от вчерашния ден, който твърди, че...
11.04 | 11:33
-
Брокер с прогноза за цената на имотите при влизането ни в еврозоната
Първият фактор - високото търсене повишава цената. Освен това има и ниско предлагане.
11.04 | 14:30
-
Петков:Андрей Цеков е получил закана, че ако продължава да се споменава Иван Мирински ще има проблеми
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков коментира актуални теми в НС.
11.04 | 10:45