Всички разходи в Бюджет 2014 са покрити с приходи 28.11 | 17:38

До края на мандата ще се почувства промяна в жизненото равнище

От Ивелина Георгиева

Всички разходи, предвидени в бюджета за 2014 г., са покрити с приходи. Това заяви зам.-председателят на "Коалиция за България" и председател на Комисията по труда и социалната политика в НС Корнелия Нинова пред радио К2.

По думите й парламентарната опозиция няма никакви аргументи за оценката, че Бюджет 2014 е измамен, разходно ориентиран и асоциален.

Тя допълни, че приходната част през 2014 г. ще бъде с 1,4 млрд. лв. повече в сравнение с 2013 г.

"Важното е тези приходи да се съберат. От "Коалиция за България" разчитаме това да стане от ръст на БВП, там е заложен 1,8 % ръст", каза още Нинова.

Тя обясни, че  управляващите се позовават на оценката на ЕК, която предвижда 1,5% ръст, а от БНБ заявяват, че растеж от 1,8 % е реалистичен.

Нинова подчерта, че управляващите си поставят амбициозна цел по отношение на приходите и разчитат на четири мерки, които са зададени от бизнеса.

"На първо място, бизнесът очаква да му се помогне с лесно кредитиране. Затова е гласувано Банката за развитие да отпуска нисколихвени кредити на малките и средни предприятия. Втората мярка е държавата да плаща редовно на фирмите. Останалите мерки са антимонополно законодателство и намаляване на административните и лицензионни тежести", обясни народният представител.

За социални политики са предвидени 12 милиарда лева, което е най – много за последните десет години, подчерта Нинова.

Тя припомни, че минималната работна заплата и майчинството се увеличават на 340 лева, вдигат са парите на хората с увреждания, пенсиите се индексират от 1 – ви юли, дори в рамките на сегашния бюджет има коледна надбавка за пенсионерите, връща се данък общ доход на хората на минимална работна заплата, таксата за пенсионери при посещение на личния лекар се намалява от 3 на 1 лев.

"Това са все социални мерки, които показват, че дори и при тази криза може да се прави друга политика", заяви социалистката.

На въпрос дали има риск за изпълнението на Бюджет 2014, тя обясни, че  що се отнася до Европа няма риск, защото прогнозата за развитието на европейските страни за следващата година е добра.

Според нея, въпреки че около 60% от българския износ е за ЕС, трябва да се мисли и за трети страни.

"Външните инвестиции зависят и от политическата обстановка в България, защото когато тя е нестабилна, инвеститорите не рискуват. Затова управляващите са изправени пред предизвикателството да успокоят страната, да покажат, че институциите работят и да се намали напрежението и агресията в обществото", каза Нинова.

На въпроса ще станат ли най – бедните българи по – малко бедни, Корнелия Нинова отговори, че не може още с първия бюджет управляващите да ликвидират бедността, но стремежът е да се помогне именно на социално слабите.

Тя обясни, че в този смисъл разбира недоволството на част от пенсионерите, които взимат пенсии над 251 лева от това, че няма да получат коледни надбавки.

По нейните думи, състоянието на икономиката обаче е такова, че няма как да бъдат дадени на всички и затова управляващите се стремят да помогнат на тези, които имат най–голяма нужда.

"Амбицията е до края на мандата всички да почувстват подобрение в жизненото си равнище. Има и група мерки за младежката заетост. Има потвърждение от Брюксел, че догодина ще дойдат пари за младежката гаранция. Необходимо е малко време, не може да стане изведнъж всичко за всички", каза Нинова и допълни, че за осъществяването на изброените мерки е било необходимо да се променят между 17 и 20 законопроекта.

На въпрос защо работодателите подкрепят бюджета, а синдикатите не, зам.-председателят на ПГ на КБ заяви, че понякога не разбира синдикатите, особено КНСБ.

По нейните думи управляващите са разговаряли с тях и са били предоставени 30 искания, от които 21 са заложени в бюджета. "Дори между първо и второ четене са приети техни предложения.

Нинова обясни, че управляващите са приели да преотстъпват на фирмите корпоративен данък в общини, където безработицата е до 25 %, ако създадат 30 работни места.

"Друго, което ни обедини с работодателите е, че ако наемат млад човек на работа, държавата му поема осигуровките. Или ако плащат стипендия на студент да учи и след това го вземат за две години на работа, разходите, които са направили за младежа по време на обучението му се намаляват от облагаемата основа на бизнеса, заяви Корнелия Нинова.