Всяка четвърта жена в света е жертва на домашно насилие 09.12 | 20:53

До края на годината работна група ще изработи механизми за защита на жертвите

От Ивелина Георгиева

Всяка четвърта или пета жена в света е жертва на домашно насилие. Това съобщи Надежда Стойчева от Фондация "Асоциация Анимус".

3 295 сигнала за домашно насилие са получени до септември 2011 година в асоциацията, посочи Албена Койчева от "Анимус". 97% от жертвите са жени, а останалите 3% са деца и мъже. Само 20% от пострадалите са безработни, сочат данните на "Анимус".

В кризисните центрове на асоциацията за 2011 г. са се обърнали 182 жени, които тя определя като спешни, 1 629 души са се обадили на горещия телефон, 257 деца са се свързали с организацията да докладват за домашно насилие над тях и техните майки.

Разпознаването и идентифицирането на тези случаи е един от най-големите проблеми, защото голяма част от подалите сигнал за насилие, при посещение на органите за закрила в дома им, премълчават от страх да съобщят за физическия тормоз, коментираха експертите.

"Има много тежки случай на домашно насилие, без да са разпознати от страх", каза Албена Койчева.

Според новоизбрания вицепрезидент Маргарита Попова голям проблем е, че има само 6 кризисни центъра, в които жертвите могат да получат помощ, както и съдебната система, която не работи добре в тази сфера, защото делата не се гледат с приоритет и много молби се отхвърлят.

За да се промени тази порочна практика, трябва много да се говори за проблема с домашното насилие и да има добре подготвени съдии, които да гледат тези дела, заяви Маргарита Попова.

До края на годината работна група към Министерството на правосъдието и неправителствени организации ще изработи механизми за защита на жертвите от домашно насилие.

Законово ще има изменения в Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс, за да може тези мерки да залегнат в тях, каза Маргарита Попова.

Част от мерките, които ще залегнат в Закона за защита от домашно насилие, предвиждат:

- да налагат глоба от 200 до 1000 лева на насилника;

- да няма възможност извършителят да приближава жертвата за определен период от време;

- извършителят да бъде отстранен от съвместното жилище;

- задължително извършителя да посещава специализирани програми.

Тази работна група ще изгради механизма на взаимодействие между държавата и жертвите на домашно насилие, посочи Попова.

Много важни в тези случаи са личните нагласи на хората и способността да разпознават проблема, коментира новоизбраният вицепрезидент.

Водещи