Въвеждат материални стимули за работещи майки на малки деца 12.07 | 17:16

Предлагат летни забавачки и продължаване на майчинските при ранно връщане на работа

От iNews.bg

Ясли и детски кътове в публичните сгради ще облекчават работещите родители. Това съобщи на пресконференция министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова, цитирана от БГНЕС.

"Когато родителите работят в периодите на ваканции, а децата на по-малка възраст нямат целодневен ангажимент, много често се налага родителите да тичат от едно място до друго, да излизат в отпуска, за да ги гледат. Инициативата цели отново създаване на детски кътове, ясли и занимални в публични сгради. Ще дадем възможност на работещи в тези институции по-добре да съвместяват личния със семейния си живот”, каза Русинова.

Тя обясни, че проектите варират между 20 000 лв. и 70 000 лв. Дава се и възможност кандидатите да субсидират с места за възпитатели или подкрепящ персонал. С тази инициатива ще може да се реализират между 30 и 70 проекта. Набирането на проектопредложения започва от днес и срокът е един месец, обяви още министърът.

Друга инициатива на министерството през летните месеци ще бъде свързана с отделяне на средства за общини, централна администрация, областни управи и всички държавни и обществени сгради да осигурят достъпност за хората с увреждания.

"Темата за достъпната градска среда е една от най-важните за социално включване на хората с увреждания. Ако те нямат достъп за ползване на всички публични услуги, трудно бихме могли да гарантираме социалното им включване”, подчерта Русинова.

Общините, централната администрация и областните управи за публични и държавни сгради могат кандидатстват с проекти на стойност между 30 000 и 170 000 лв. за подобряване на достъпната среда. Изисква се 5% съфинансиране от страна на общините и администрациите.

Друга тема, представена от министъра на труда, пък се отнася до промени в Закона за насърчаване на заетостта.

"Една от важните теми винаги е била до колко има подготвена работна сила за нуждите на работодателите. Критиката към нас обикновено е, че много трудно се намират квалифицирани хора или нискоквалифицирани. Чрез простичък механизъм, в който Агенцията по заетостта, съвместно с областните управители, общините, работодателите и синдикатите, на всеки 6 месеца ще подготвят по зададена от нас методология прогнози за нуждата от работна ръка във всеки един сектор, във всеки един бранш, във всеки един регион”, увери министърът.

Този механизъм ще стартира от това лято и за следващата година ще докаже ефекта си, убедена е тя. "Така ще може да съобразим инвестициите в квалификация, умения, ще може програмите да бъдат съобрази с равнището на безработица в съответния регион, квалификацията на хората и нуждите на бизнеса, за да можем да помогнем и икономиката с преход на хората от бюрата по труда към реална заетост”, подчерта тя.

Друга инициатива на Русинова е с промени в Закона за насърчаване на заетостта да се даде възможност за стимулиране на мобилността на работещите хора. В момента има регистрирани малко над 274 000 безработни в бюрата по труда, като около 40 % от тях са дълготрайно безработни.

Социалното министерство предлага със законова промяна да даде възможност на тези безработни, които успеят да си намерят работа в населено място, което се намира над 50 км от мястото, където живеят.

"В първата една година да ги подкрепим със сума до 200 лв., която ще покрие разходите за наем, детска градина, детска ясла и режийни разходи. Условието, което поставяме, е тези хора да са на постоянно работно място, а не сезонна заетост. Засега предварителният заявен интерес е за около 1000 души”, каза тя.

Друга дейност на министерството е свързана с възможността да се стимулират работещите майки и семействата в тяхната реализация между по-добро съвместяване между семейния живот и работата. За тази цел се предвиждат промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО).

"Промените са свързани с това до навършване на 1 година – след като изтекат 135 дни отпуск за бременност и раждане, да дадем възможност, ако майката се е върнала на работа, да й бъде изплащано допълнително 50% от обезщетението за майчинство. Ако една жена, която получава 800 лв. месечно обезщетение за бременност и се върне на работа на седмия месец, ако има възможност с подкрепа на ясла да се върне на работа, би получавала допълнително 400 лв. до навършване на 12 месеца на детето, аргументира се социалният министър.

Тя цитира данни на НОИ, според които през първото тримесечие средното обезщетение за майчинство за страната е 483 лв., но за София е около 650 лв.

 

"В зависимост от това какъв е бил осигурителният доход на майката, това би бил един допълнителен стимул, ако тя има възможност да съвместява личния и семейния си живот. Тази инициатива, подкрепена с инициативата за организиране на детски ясли и детски градини - там, където семейството работи, би била по-мотивираща за майките да се върнат по-рано на работа”, смята Русинова.

Водещи

Най-четени