Възрастта - водещ мотив при съкращение 28.04 | 19:42

Това показва практиката на Комисията за защита от дискриминация

От Кремена Бедерева

Много често "възрастта” се оказва водещият мотив на работодателите, когато съкращават служители.

Това показва и практиката на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) по повод проучване на Дарик за зачестилите съкращения тъкмо на хора в предпенсионна възраст.

И синдикатите, и работодателски организации признават, че от началото на кризата се наблюдава тенденция на увеличаване на броя на съкратените, на които им остават броени месеци или година-две до пенсия.

Трудовото законодателство у нас не предвижда изрична защита на тази категория служители, но ако те бъдат предсрочно освободени от работа биха могли да потърсят становище от антидискриминационната комисия доколко са били нарушени правата им по признак "възраст”.

Анели Чобанова от комисията обясни, че всяка подобна жалба се разглежда индивидуално и ако няма ясни критерии, по които работодателят е извършил съкращението, то той може да бъде санкциониран.

"Най-често възрастта се оказва водещият мотив на работодателя. Възрастта е един от водещите признаци, наред с уврежданията", обясни Чобанова в отговор на въпрос имало ли е случаи, които комисията присъжда дискриминация по признак "възраст" по казуси, свързани със съкращения.

Когато се подаде жалба, в комисията обследват много сериозно какви точно са мотивите на работодателя и какви критерии са били приложени при подбора на кадрите за съкращаване, ако има такива, защото по думите на представителката на комисията понякога се оказва, че няма и се подхожда чисто субективно.

"Най-често това се оказва възрастта", признава Чобанова, като допълва, че насърчава хората да се обръщат към КЗД в такива случаи, най-малкото, за да проверят доколко правилни са били действията на техния работодател.

Тя подчерта, че комисията не може да върне съкратените обратно на работа, но би могла да постанови принудителна административна мярка или санкция, за да не прилага работодателят в бъдеще подобни критерии.

Водещи

Най-четени