ГДБОП и Спецпрокуратурата хванаха четирима за търговия с органи 13.09 | 10:47

Проверява се дали не става въпрос за организиран канал

От iNews.bg

Четирима души са задържани за търговия с органи, научи "По света и у нас". Те са арестувани на граничен пункт "Капитан Андрево" на път към Турция. Там е трябвало да продадат бъбрек за донорство, съобщи БНТ. Антимафиотите от ГДБОП и Специализираната прокуратура разследват организирана престъпна група за трафик на хора с цел продажба на органи.

Задържаните са донор, реципиент, който е трябвало да получи бъбрек и двама души организатори - мъж и жена. Донорите са били предимно социално слаби. Организаторите са набирали реципиентите като са обикаляли центровете за хемодиализа. В този случай са намерили донор от ромска махала в София, когото са уговорили да дари бъбрека си на реципиент, който се нуждае от този орган. Пътували са с тази двойка няколко пъти до Турция, където са направени необходимите изследванията.

Всичките медицински документи на реципиента и донора са били така фалшифицирани, че да се докаже роднинство от широк кръг между двамата. Причината - в Турция живи донори на бъбрек могат да бъдат широк кръг роднини на нуждаещите се, докато у нас живи донори на бъбрек мога да бъдат само преки роднини - брат, сестра, син, дъщеря, майка и баща.

Другата разлика е, че в Турция е разрешено и т.н. кръстосано донорство, т.е. ако няма съвместимост между донора и реципиента - роднини, е възможно бъбрекът на съгласния да дари орган да бъде даден на друг нуждаещ се, с когото има съвместимост, съответно близкият реципиент да получи бъбрек от друг съвместим донор.

Разследващите установяват дали двамата задържани на граничния пункт "Капитан Адреево" донор и реципиент са имали съвместимост или са целели да се възползват от възможността за кръстосано донорство. С фалшифицираните документи със сигурност са доказвали пред турската клиника роднинство, за да имат право за даряването на бъбрек от жив донор.

Според информацията, която имаме, цената на бъбрек на черно по разследваната схема е около 60 хиляди евро. Едва 10 хиляди евро отиват в човека, който си продава бъбрека. Около 25 хиляди евро струва самата операция в клиниката и грижите, както за донора, така и за реципиента. Около 5 евро са другите непредвидени разходи. 20 хиляди евро взимат организаторите на тази схема.

У нас в момента нуждаещите се от бъбречна трасплантация са 1028. През тази година са направени едва 22 бъбречни трасплантации, като само 8 са от жив донор, а останалите 14 са от трупни донори.

Водещи

Най-четени