ГЕРБ и БСП пак се скараха, този път за парите за общините 13.01 | 13:45
Левицата обвини управляващите, че раздават пари само на свои кметове, те го определиха като лъжа
БСП и ГЕРБ отново се скараха. Депутатите на двете партии влязоха в спор за разпределението на парите за общините по време на управлението на кабинета "Борисов" 2 и в частност в последните дни на правителството, което над 2 месеца работи в оставка. "Със самочувствието на самодържец правителството на Борисов си позволи да раздава пари когато, както и на когото си иска, заяви в декларация от името на парламентарната група на "БСП лява България" Манол Генов, цитиран от БТА. По думите му държавата е давала на общини, към които правителството и премиерът имат интерес или партиен ангажимент, а други са били наказвани с лишаване от финансиране на партиен принцип.
"Над 2.4 млрд. лева е раздало правителството само след подаването на оставка през ноември", каза Генов. Според него на подобна скорост би завидял и влакът стрела. Близо 50 млн. лева са отишли за неотложни ремонти и инфраструктурни проекти на общини, допълни той. Генов посочи, че 1 млрд. лева са били дадени за програмата за саниране, която е пример как грубо се погазва законът за публичните финанси.
Само за месец и половина от подаване на оставката към общините са поели 69 млн. лева при 110 млн. лева раздадени през цялата година, посочи Манол Генов. "Дали на изпроводяк ГЕРБ не поставя сиренца в капаните, където ще потърси и намери електората си напролет и дано мишлетата бъдат по-малко", коментира той.
В отговор заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цвета Караянчева обясни средствата към общините с излишъка в бюджета от 1.5 млрд. лева. "Никога правителството на ГЕРБ не е деляло общините на наши и ваши и всяка е получавала толкова колкото е поискала", заяви тя.
"За разлика от вас ние не поставяме сиренца в капаните на хората, ние не ги лъжем и им казваме истината", коментира още Караянчева. Тя посочи, че санирането е една добра програма, която дава възможност на малкия и средния бизнес да работят на терен. "Когато тя стартира, вие лъжехте хората, че ако подпишат документите, ще им откраднат апартаментите", отбеляза Караянчева. По думите й в програмата за саниране работят над 80 хил. души. И подчерта, че чрез санирането не само се е подобрил външният вид на кварталите, но и сметките за ток на хората са паднали.
Водещи
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
В кои големи градове у нас посрещат Нова година на площада
Какви са мерките за сигурност и каква ще е програмата на празницка наоткрито
31.12 | 18:00
Най-четени
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Франция не намира доказателства за атака на Украйна срещу резиденцията на Путин
Това твърди Le Monde, позовавайки се на източник, близък до президента на Франция Еманюел...
31.12 | 11:00
-
Еврото: Всичко, което трябва да знаете
31.12 | 10:00
-
Новогодишният празничен концерт на площад "Княз Александър I" ще събере празнуващи
Той започва в 21:30 ч
31.12 | 10:18