ГЕРБ опитва да прокара завода за горене на отпадъци в София тази седмица 15.05 | 09:14
Цената е 157 538 018 евро без ДДС

Докладът за одобрение на параметрите относно строежа на завода за изгаряне на отпадъци в София ("Изграждане на инсталация за комбинирано производство на енергия в София и оползотворяване на RDF (Refuse Derrived Fuel) отпадък") вече е включен като точка в дневния ред на следващото заседание на Комисията по опазване на околната среда, земеделие и гори на Столичния общински съвет (СОС). Заседанието ще се проведе утре, 15 май, а по информация на Actualno.com се предвижда на заседанието на СОС в четвъртък (17 май) да има опит одобряването на строежа на предприятието да мине като извънредна точка в дневния ред. Срещу решението проектът да започне се обявяват общинските съветници от Политическа група 5 – Симеон Славчев, Светльо Витков и Иван Велков, които вкарват искането си като допълнителна точка. Те изброяват и пет причини за позицията си – липса на консенсус относно избраната технология за горене на отпадъци DF (Refuse Derrived Fuel), липсата на становище от Софийския административен съд относно безопасността на бъдещото предприятие (бел. ред. - на територията на "Топлофикация София" зад Централна гара), липсата на актуален и подробен анализ за всички технологични решения за оползотворяване на RDF от завода за механично и биологично третиране на твърдите отпадъци в София, недостатъчната финансова и икономическа обосновка и факта, че всеки ден ще има увеличен трафик в центъра на София заради десетките камиони, които ще карат отпадъци към инсталацията. С тези аргументи съветниците предлагат да не се дава зелена светлина за проекта, а да се направи работна група за допълнителна оценка и търсене на алтернатива.
Проектът Съгласно заложеното в проектодоговора, изграждането на инсталацията ще стане от "Топлофикация София". Цената е 157 538 018 евро без ДДС, като 58,28% или 91 813 153 евро идват от Европейския фонд за развитие, а останалите – чрез заем от ЕИБ. Заемът ще се връща 19 години, като още на петета трябва да стартира връщането на главницата.Средно по 5 млн. евро годишно ще се връщат всяка година, а като източници за погасяване на дълга са посочени приходите на "Топлофикация София". Индикативната лихва на заема е 1,5%. Проектирането и строителството на инсталацията ще отнеме 36 месеца, а още 24 месеца се предвидени за отстраняване на дефекти – след въвеждане в експлоатация. 36 месеца след като заработи предприятието ще може да му се оказва техническа помощ от изпълнителя.
Обещания за ползите Според записаното в проекторешението, инсталацията ще доведе до снижаване на емисии вредни вещества от самата себе си с 46,4 тона годишно, когато говорим за азотен оксид, с 87,2 тона годишно, когато става въпрос за въглероден диоксид и с 6,2 тона годишно що се отнася до фините прахови частици (ФПЧ). Ще бъдат освободени въглеродни квоти от 150 000 тона годишно. Инсталацията ще осигури 93,4% покритие на нуждите от електрическа енергия и топлина на София – 135 000 мегавата ток годишно и 390 000 мегавата топлоенергия. Ще има
10% икономии от консумацията на газ от "Топлофикация София", което значи спестени 12,5 млн. евро годишно. Спестяват се и 5,68 млн. евро годишно за транспорт и оползотворяване на RDF, 410 000 тона годишно преработка на смесени битови отпадъци, 180 000 тона RDF фракция.
Водещи
-
Джартов: Обстановката в страната е сравнително спокойна, регистрирани са 30 произшествия
Нашите екипи продължават работят по отстраняването на отломките от наводнението в Елените,...
06.10 | 17:59
-
Кризисен щаб заседава в Пловдив заради очакваните поройни дъждове
По данни на представителите на „НЕК“ нивото на язовирите заради дъжда през последните дни се...
06.10 | 17:22
-
Два тира катастрофираха днес в Прохода на Републиката
Временно движението в района на произшествието се осъществява в една лента заради почистване...
06.10 | 17:00
-
Иззети са над 30 флакона с райски газ, компетентните институции съставиха 8 акта на длъжностни лица в три търговски обекта
Съвместните проверки на контролните органи са в ход на територията на цялата столица
06.10 | 16:30
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Ще подам сигнал до Прокуратурата за национално предателство от страна на Бойко Борисов
Той припомня че предишната среща на Борисов с Тръмп през 2019 г. струвала на България 3...
06.10 | 12:45
-
От неделя отпадъците на домакинствата с над 300 хиляди столичани се събират временно от общинското предприятие за третиране на отпадъци
Боклукът ще се събира за две седмици, включително в специални контейнери за строителни...
06.10 | 10:30
-
Мост се срути в Бургаско, в близост до Царево
„Още една трагедия, това е път II-99 малко след село Изгрев. Този мост вече веднъж е бил...
06.10 | 12:30
-
Червен, оранжев и жълт код за опасно време са обявени за вторник 7 октомври 2025 г.
Червеният код важи за част от областите Хасково, Ямбол и Силистра, както и за целите Добрич,...
06.10 | 12:15