ГЕРБ предлага: Проверките на КПКОНПИ да продължават вечно 11.12 | 10:19

Данаил Кирилов внесе законопроект, който заобикаля тълкувателно решение на ВКС, имащо силата на закон

От iNews

Три дни след като Върховният касационен съд (ВКС) излезе с тълкувателно решение, че няма как да има конфискация на имущество, ако проверяваният е бил оправдан, или разследването срещу него е било прекратено, председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов (ГЕРБ) внесе законопроект, който го заобикаля, пише "Капитал". Тълкувателното решение има силата на закон.

Депутатът от ГЕРБ предлага още Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) да не е обвързана с никакви срокове, в които да извършва проверките си и така на практика те да могат да продължават вечно. Предложението на ГЕРБ е промените да важат както за приетия в края на миналата година Закон за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество, така и за висящите (около триста) производства по предходния закон. Според Кирилов с предложенията законодателят ще може "в пълна степен ще защити държавния интерес и ще обезпечи доказаната ефективност на гражданската конфискация".

По смисъла и на двата закона проверка за незаконно придобито имущество започваше всеки път, когато някой е привлечен като обвиняем. Тълкуването на шефа на комисията Пламен Георгиев беше, че независимо от съдбата на наказателното дело - дали проверяваният е оправдан, или прокуратурата е прекратила разследването, производството за конфискация може да продължи. ВКС прие обратната теза. Тълкувателното решение беше предшествано от безпрецедентна клеветническа кампания срещу председателя на съда Лозан Панов, отделни съдии и дори правистите, дали независимо становище по делото, припомня "Капитал". Един ден след публикуване на решението, в ексклузивно интервю за "Канал 3", Пламен Георгиев обвини Панов в липса на морал, тъй като е председателствал общото събрание, приело решението, а не е трябвало да го прави, тъй като е обект на проверка от комисията. Ден по-късно Данаил Кирилов внесе законопроекта.

Без да споменава тълкувателното решение, предложението на Кирилов е изцяло насочено към заобикалянето на становището, прието от върховните съдии и задължително за всички магистрати. "Гражданската конфискация не представлява наказание за лицето. Наказателната отговорност се реализира с дейността на прокуратурата, която преследва извършителя на престъпната дейност. В много случаи обаче е трудно да се съберат годни доказателства, които да са достатъчни, за да се достигне до осъдителна присъда в наказателното производство. И в тези случаи необяснимото богатство може да бъде установено, а плодовете му да бъдат проследени и отнети", пише в мотивите на проекта.

За да аргументира предложението си Дананил Кирилов отива още по-далеч. Според него ако не бъде приети промените, ще бъде нарушени правата на хората с увреждания. Логиката на председателя на правната комисия е, че тъй като гражданската конфискация ще бъде прекратена, ако някой е оправдан, но не и ако е изпаднал в продължително разстройство на съзнанието, то това ще постави последните в неравностойно положение: "Нито в българското и правото на ЕС, нито в международното право се допуска възможност за тълкуване, което води до неравноправно третиране на хората с увреждания, каквито са изпадналите в продължително разстройство на съзнанието."

Проектът на Кирилов визира и висящо тълкувателно дело във ВКС, което трябваше да изясни дали сроковете, в които комисията провежда проверката за незаконно придобито имущество са задължителни. Законът казва, че срокът за провеждане на проверката трае една година от образуването ѝ, като този срок може да бъде удължаван еднократно с шест месеца. Кирилов предлага тези срокове да имат пожелателен характер, което на практика означава, че проверката за незаконно придобито имущество да може да продължава вечно. Според вносителя ако този срок не бъде спазен, ще може да се търси дисциплинарна отговорност от виновните длъжностни лица, но това не трябва да пречи на гражданската конфискация.

Най-четени