Гечев: Единствено БНБ носи отговорност за фалита на КТБ 09.07 | 12:39
Банковият надзор у нас се провали за втори път след 95-96-та година, каза социалистът
Отговорност за КТБ носи този, който има право да регулира и контролира банката. И това е БНБ - по Конституция и закон. Това заяви пред бТВ депутатът от БСП Румен Гечев. Той бе категоричен, че фалитът на КТБ е крах на банковия надзор за втори път след 95–96 година. "Въпросът е дали е заради некадърност или е умишлено. Познавам повечето колеги там и твърдя, че това не е от некадърност. Аз виждам зла умисъл”, каза народният представител.
Той добави, че бившият подуправител на централната банка Цветан Гунев е пращал хора от надзора да проверяват КТБ и които сигурно са наблюдавали нарушения, но в момента няма информация кои са те и къде са. "В малка България има над 80 частни банки, някои създадени с кредити от държавни банки, което е абсурдно в световната практика, а лицензите са дадени на сервитьори, кравари, овчари и др., които съдействаха за разграбването на България”, добави икономистът.
Гечев обясни, че от втората стенограма, разсекретена от президентството, става ясно, че на срещата тогава е бил направен опит да се приеме специален закон, с който да се върнат парите на вложителите в неограничения им размер. "Казано с други думи, на тези, които имаха депозити над 200 000 лева, трябваше всички българи да им ги платим - а това са 3,5 милиарда лева. БСП провали този сценарий”, каза той.
Водещи
-
Първан Симеонов: Румен Радев видимо влезе в кампаниен режим
Политологът е на мнение, че управляващите са разрешили успешно казуса с "Лукойл"
19.11 | 21:00
-
Михаил Миков: Бюджетът за 2026 г. е милитаристичен, води до задлъжняване
Сполред него решението на КС за референдума за еврото е тежко наказание за Киселова
19.11 | 20:45
-
При работа в почивни дни с увеличение от 75% се заплаща само извънредният труд
За работещите по график не се предвижда увеличение
19.11 | 20:30
-
Словакия ще заведе иск срещу ЕС заради плановете за прекратяване доставките на руски газ
Премиерът Роберт Фицо не обяви каква компенсация би могло да търси правителството на страната,...
19.11 | 20:15
Най-четени
-
Асен Василев: Борисов да каже имал ли е тайна закуска с Румен Спецов и Валентин Златев
„Виждаме едно огромно бързане и опит да се наложи най-пагубният бюджет за последните 25 години...
19.11 | 11:15
-
25 млн. евро е предвидената финансова подкрепа по програма „Енергийна сигурност“ до 2028 г.
Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков
19.11 | 15:20
-
Илиян Василев: „Наш“ човек ще купи Фалкона, а правителството ще си вземе нов по-голям самолет
Исторически прецедент
19.11 | 10:15