Главният комисар на МВР: Възможно е багажът на летище София да е бил в досег с взривно вещество 02.12 | 09:15
Терминал 1 на софийското летище заработи нормално

Терминал 1 на летището в София отново работи нормално. Малко преди 2 часа сутринта са кацнали редовните полети от Мадрид и Лондон. Вчера той остана затворен в продължение на часове заради съмнения за взривно устройство в бус, оставен на паркинга.
При рутинна проверка, полицейски кучета реагират положително за наличието на експлозив в превозното средство.
По-късно стана ясно, че тревогата е била фалшива. Проверките на терминала обаче продължиха с часове. А полетите бяха пренасочвани към Терминал 2. И все пак - летищните власти съветват хората, на които предстои пътуване, внимателно да следят информацията на интернет страницата на летището.
"Не е изключено багажът на летище София да е бил в досег с взривно вещество". Това заяви за Нова тв главният комисар на МВР Георги Костов след ситуацията от вчера.
Той посочи, че с микробуса в страната са влезли двама души, които в настоящия момент вече не са на територията на България. Тяхната самоличност вече е установена. Те не са граждани на ЕС, а на бивша съветска република.
Впоследствие единият е излетял към страна-членка, а другият - към страна от бившия Съветски съюз. По думите на Костов избраният от тях маршрут "не е обичайна практика"
"Самият автобус и самите лица имат рисков профил, което не означава, че са лоши хора.
Рисковият профил е начертан още след събитията от 13 ноември", уточни той.
Той посочи, че две кучета и два различни уреда са установили наличие на експлозиви. Като възможна причина за тяхната заблуда той посочи наличието на денкове с козметика в буса: "Дали в някои от множеството козметични продукти има вещества, които са сходни и могат да заблудят служебното животно и уреда, предстои да се установи в експертизата. Не е изключено багажът на летище София да е бил в досег с взривно вещество".
"Категорично взривно вещество в микробуса към момента няма", категоричен бе той.
Относно първоначално подадената информация на освободеното пресаташе на летището Даниела Велева, Костов коментира: "Служителката е грешала много, защото ако изобщо някой й е възлагал функции по оповестяване на случая, е трябвало да каже, че в този момент се извършват проверки".
Водещи
-
Преизбраха Слави Трифонов за лидер на "Има такъв народ"
Националната конференция на партията е взела и други важни решения
17.05 | 18:03
-
БСП с позиция: Подкрепи въвеждането на еврото
17.05 | 18:02
-
Училищни автобуси ще развозват деца за матурите
По инициатива на министър Красимир Вълчев от 16 май е сформиран щаб във връзка със ситуацията...
17.05 | 18:01
-
Израел "подпали" и Евровизия
Увеличават се призивите страната да бъде изхвърлена от песенния конкурс заради офанзивата си в...
17.05 | 18:00
Най-четени
-
Емил Радев преди всички: Конвергентният доклад за България е положителен
След няколко дни той ще бъде представен, уточне евродепутатът от ГЕРБ
17.05 | 10:00
-
Транспортът в София няма да се движи, докато не бъдат удовлетворени исканията на транспортните работници
Това заявипредседателят на Федерацията на транспортните работници "Подкрепа" Иван Кирилов
17.05 | 12:00
-
Волгин: Днес отменят референдума, утре ще отменят и изборите
Искаме хората да бъдат питани! Въпросът не е за еврото, а за демокрацията, заяви...
17.05 | 16:00