Главчев: Няма актуална заплаха за България заради ситуацията в Близкия изток 02.10 | 21:00
България трябва да бъде готова, ако се стигне до пълномащабна война, каза министърът на отбраната

Няма актуална заплаха за България, заяви служебният премиер Димитър Главчев след заседанието на Съвета по сигурността към Министерския съвет във връзка със ситуацията в Близкия изток, предаде бТВ.
Темата на днешното заседание беше "Предизвикателства и заплахи пред националната сигурност на Република България вследствие на ескалацията на напрежението в Близкия изток. Предприети мерки".
Обсъдихме мерките, които да се предприемат във връзка с кризата в Близкия изток, обясни Главчев.
Служебният премиер свика извънредно Съвета по сигурността заради ситуацията в Близкия изток. България повишава мерките за сигурност с цел предотвратяване на терористични заплахи. Данни за планирани такива няма. Но държавата трябва да е подготвена и за най-лошия сценарий, обяви военният министър.
България трябва да бъде готова, ако се стигне до пълномащабна война, каза министърът на отбраната.
Готовността на българската армия ще се определя и от решенията на съюзниците ни в НАТО, обясни той.
До новата ескалация на конфликта в Близкия изток се стигна след убийството на лидера на "Хизбула" Хасан Насрала. На 27 септември Израел порази централния щаб на движението в Бейрут. Новината за смъртта на Насрала беше оповестена на 29 септември.
На 30 септември Израел обяви намеренията си да започне сухопътна операция срещу бази на групировката в Южен Ливан. Първите нападения бяха извършени в сутрешните часове на 1 октомври. Последва реакция от Иран. Часове по-късно Техеран изстреля близо 200 ракети срещу Израел, а Тел Авив заплаши с отговор.
Действията на отделните държави и групировки в района не успяват да прекъснат цикъла от атаки и последващи отмъщения на фона на призивите за деескалация и постигане на примирие.
Водещи
-
С повече от 30% се е увеличил броят на кандидатите за курсанти в Академията на МВР тази година в сравнение с миналата
Между шест и седем кандидат-курсанти се борят за едно място, съобщиха от институциата на...
11.06 | 18:01
-
ГДБОП алармира: Разпространява се фишинг измама, не отваряйте имейли от НЗОК
От началото на седмицата експертите от дирекция „Киберпрестъпност" работят по няколко сигнала...
11.06 | 17:40
-
Само за миналата година: Близо 4000 души са спасени от удавяне
Обшият брой на спасените от удавяне през миналата година е 3873.
11.06 | 17:20
-
Взеха важно решение за преговорите между САЩ и Русия
От страна на Русия "винаги е била подчертавана готовността за открит и честен междудържавен...
11.06 | 16:45
Най-четени
-
Мобилните оператори замразяват цените заради еврото
Европейски регулации за мобилните цени
11.06 | 10:45
-
Как 1 евро си остана 1,95583 лева вече 20 години
Интересното е, че 10 години по-късно – през 2015 г. – тази монета вече се е продавала за по...
11.06 | 11:59
-
Задържан за „дома на ужасите“ в Ягода: Законът го разрешава и нищо няма да стане, всичко ще отмине
Тя успяла да запише разговора
11.06 | 09:59
-
Великобритания отменя 200-годишен закон, криминализиране спането на открито
Замяна с нови мерки
11.06 | 10:15