Гласят нова Конституция – президентска република 03.02 | 08:36

В заверата влизат Борисов, Първанов, Реформаторският блок и Иво Прокопиев

От Кремена Бедерева

Юристите на президента Плевнелиев в тайна доба кроят проект за нова Конституция, която да смени формата на управление – от парламентарна република България да стане президентска. Заверата е станала в четвъртък вечер в Алма матер в кабинет 298, съобщава в. "Телеграф".

Там са се събрали съветникът по правните въпроси на президента Наталия Киселова, членът на правния съвет на държавния глава и Ранобуден доцент Кристиан Таков, професорът по конституционно право Георги Близнашки и гл. ас. Христо Христев, който беше плътно зад окупаторите на СУ.

Според източниците квартетът обслужва последните напъни на президента Плевнелиев да свика референдум за задължителен вот и избори с частично мажоритарно гласуване, за да бъде обслужена коалицията "Мишо Бирата". Тя включва Борисов, Първанов, въпреки идеологическите им различия, Реформаторския блок и не на последно място кръга "Капитал" на шефа и личен приятел на президента – скандалния олигарх Иво Прокопиев.

Целта на тази задкулисна коалиция е да свика ВНС и да смени формата на управление, а капиталци и Реформаторите отново да са на държавна ясла. Всички тях ги обединява 500 млн. евро комисиона, ако проектът "Белене" бъде размразен. Плевнелиев е поставил и втора задача на юридическия кръжец. Той трябва спешно да ремонтира Закона за Конституционния съд, като рязко да увеличи правомощията на съда и да промени квотния принцип, така че държавният глава да може да назначава повече съдии.

Кристиан Таков е предложил това да бъде аргументирано с прекия избор на президента и държавата да се разглежда като едномандатен избирателен район с мажоритарна система, което да придаде на Плевнелиев максимално възможната юридическа легитимност. Това е удар по Конституционния съд, чрез който се подготвя почвата за президентска република, коментираха източниците на "Телеграф". Идеята на Плевнелиев за задължително гласуване обслужва директно коалицията "Мишо Бирата".

Президентът ни готви следващото Народно събрание да е нещо като еднодневка. То ще е аморфно, с повече партии, ще могат да се правят всякакви коалиции по интереси, без принципи и политически морал и така ще развърже ръцете на основните играчи да приемат две ключови решения в задкулисния сценарий – да свикват ВНС и да размразят "Белене". И след това то ще се саморазпусне. Първата стъпка е именно искането на задължително гласуване. Авторите на сценария се надяват то да отвори дебат и за промени в основния закон на страната, а оттам – и за нов негов президентски вариант. Причината е, че според юристи в настоящата конституция на България гласуването е право, а не задължение, и съответно въвеждането на вот под строй трябва да бъде изрично записано.

Плевнелиев, Борисов и Гоце всъщност се пробват да подведат хората да се обявят "за" идеята с най-различни благовидни примери в ползва на задължителния вот. Като например тезата, че той би намалил тежестта на купените гласове и на ромските гласове. Вотът под строй обаче е капан, чиято цел е да бъдат подведени големи групи избиратели (къде със слухове, къде със заплахи), че ако не гласуват именно за този олигархичен кръг и патериците му, ще бъдат глобени, издадоха пред "Телеграф" от обкръжението на Плевнелиев.

Това е вариантът, при положение че бъде възприета практиката в малкото европейски страни, където има подобен вот, отказът да се отиде до урните да се обвързва с глоби. В другия вариант, който вече беше лансиран от бившите управляващи, хората, отишли да гласуват, може да бъдат стимулирани финансово. Това направо си е форма на купуване на гласове. Задкулисните играчи потриват ръце от този сценарий, защото той им носи власт и много пари. Плевнелиев си прави тънки сметки да остане още 3 г. президент и да върне на бял кон своя шеф и личен приятел – фалиралия олигарх Иво Прокопиев.

Така кръгът "Капитал" ще може без много усилия да заграби кръвоносните системи в икономиката, енергетиката и финансите. И разбира се, да си покрие дълговете към наши и чужди банки, които вече надхвърлят астрономическата сума от 400 млн. лева. Борисов сънува президентска република, за да се върне на власт и да управлява еднолично.

Първанов като най-близък до Кремъл се надява да е главният брокер в подялбата на комисионите от "Белене” и в замяна да получи от Борисов премиерския пост. Така той щедро ще може да се отблагодари на спонсора си от "Риск инженеринг" Богомил Манчев и разбира се, ще върне и жестовете на своите покровители от ДС. И Реформаторите наобикалят апетитната торта от 500 млн. евро. Меглена Кунева-Пръмова мечтае за министерски кресла. Мадам Йес, лидерът на ДСБ Радан Кънев и присъдружният им социолог и член на Гражданския съвет на Реформаторския блок Цветозар Томов зад гърба на обществото подготвят новия съюз с ГЕРБ.

Затова Борисов се биеше в гърдите по Нова тв, че би станал патерица на Реформаторския блок. Нали той ще е президентът. И на всички ще е началник. Това напълно обезличи Реформаторския блок и показва само едно – че лидерите му отдавна са се продали на Борисов и вече са се качили на неговия влак. Тази странна коалиция "Мишо Бирата" засега се изправя пред непреодолимо препятствие – избирателната система и конституцията. Затова са отчаяните напъни тези два стълба на демокрацията да бъдат срутени, с което вратите на задкулисието да бъдат широко отворени.

Гласуваш под строй или глоба  

Колко назадничаво е задължителното гласуване, говори фактът, че тази практика съществува в едва двадесетина страни в световен мащаб, като най-голяма е концентрацията им в Латинска Америка. На територията на ЕС тя фигурира в общо четири държави – Белгия, Кипър, Люксембург и Гърция. Практиката в страните, в които има задължителен вот, показва, че той е обвързан предимно с глоби. Въпреки това обаче пак не се постига стопроцентова активност.

В Гърция например тя традиционно е 75%. Втората уловка в искането на Плевнелиев е за избори с мажоритарен елемент. Защото при този вот избирателят пак гласува за партийни кандидати. От тази хватка се възползва ГЕРБ при по-предишните избори за НС и вкара в парламента 26 мажоритарно избрани депутати от общо 31 по тази система. Говорител на квартета Бившият конституционен съдия Георги Марков се изявява като говорител на юридическия квартет на Плевнелиев.

В серия от свои изказвания по медиите тези дни той непрекъснато застъпва тезата за спешно свикване на ВНС. Марков навремето като член на КС успя да скрие картончето си от ДС. Но с новия закон за досиетата лъсна миналото му в тайните комунистически служби. Той се оказа агент Николай и Стефан от политическата полиция на бившия режим – Шесто управление на ДС и Втори отдел на ДС. Кръжецът очаква постове Юридическият кръжец на Плевнелиев потрива ръце и очаква облаги.

Проф. Георги Близнашки гледа към КС. След малко повече от година Плевнелиев ще трябва да смени двама от съдиите. Така преподавателят по конституционно право се стреми да заслужи номинацията си, след като беше низвергнат от БСП. Близнашки бързо се преориентира към кръга на Плевнелиев и Прокопиев.

Затова толкова присърце е приел задачата на кръга "Капитал” да бъде рупор на антиправителствените протести, на студентската окупация и най накрая на промените в конституцията. Гл. ас. д-р по конституционно право Наталия Киселова е огледално копие на своя патрон Близнашки. Тя претърпя странна метаморфоза от активист и член на ръководството на младежката организация на БСП до съветник на Плевнелиев по правните въпроси. Киселова също мечтае да заеме второто свободно кресло в бъдещия КС.

Ранобудния доцент Кристиан Таков е спец по гражданско, семейно и търговско право. Той вече получи своето назначение. Заради факта, че беше най-деен от преподавателите в разбунването на студентите при първата окупация на СУ, с указ на Плевнелиев той стана член на Правния съвет на държавния глава.

Последният от квартета е преподавателят по право на ЕС в СУ гл. ас. д-р Христо Христев. Той е дясната ръка на доцент Атанас Семов, неуспелия кандидат за президент от РСЗ. Семов е един от идеолозите на президентската република и обслужва коалицията "Мишо Бирата”. Той плаши наляво и надясно, че "без Велико народно събрание и промяна на конституцията няма да има държава”.

Водещи

Най-четени