Гледането на закона за закриване на спецсъда и спецпрокуратурата пропадна 03.09 | 18:00

Причината бяха ГЕРБ, ДПС и БСП

От iNews.bg

Заседанието на правната комисия в Народното събрание, на което трябваше да се гласува на първо четене закриването на специализирания съд и специализираната прокуратура, пропадна поради отсъствието на депутатите от ГЕРБ, ДПС и някои от БСП.

Председателят на комисията Андрей Николов не даде ход на заседанието, след като установи, че в залата присъстват само народните представители на "Демократична България", ИТН и "Изправи се! Ние идваме" и не се събира необходимия кворум. По подобен начин вчера ГЕРБ и ДПС в отсъствието на депутатите от БСП създадоха хаос около приемането на промените в закона за НСО. "Коалицията "Гешев” бламира реформата с процедурни хватки. Повтаря се ситуацията от миналото народно събрание - ГЕРБ, ДПС и БСП да бранят статуквото. БСП на думи се обявяваха за закриването на специализираните съд и прокуратура, но когато се стигна до дела, това не личи”, коментира зам-председателят на групата на "Демократична България” и член на правната комисия Надежда Йорданова. 

На заседанието днес беше дошъл и главният прокурор Иван Гешев, но той избяга при опита на народния представител Ивайло Мирчев да го попита как върви разследването на обвиненията на Васил Божков за дадени подкупи на Бойко Борисов и Владислав Горанов чрез пиара Севделина Арнаудова. "Кога ще разпитате Васил Божков за неговите твърдения за подкупи от 70 млн. лева и кога ще разпитате Борисов”, попита Мирчев, но не получи отговор. Проектът за промени в Закона за съдебната власт, освен закриването на специализираните съд и прокуратура, включва и въпроси като двустепенното гласуване във ВСС за кариерното развитие на съдиите, включително и при избора на на ръководителите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС). Той също така разглежда и ограничаване на функциите на прокуратурата извън наказателното производство. Предвижда се кандидатите за председатели на ВКС и ВАС да са действащи съдии като членове на пленумите на съответното съдилище най-малко 5 години преди провеждането на процедурата по избор.

Водещи

Най-четени