Горанов:Нито лев от 78-те милиарда лева валутни резерви на Българската народна банка няма да напусне балансовата сметка на институцията след влизането на България в еврозоната 07.07 | 09:50

Предупреждение за бюджетния дефицит

От iNews.bg

Нито лев от 78-те милиарда лева валутни резерви на Българската народна банка няма да напусне балансовата сметка на институцията след влизането на България в еврозоната. Това категорично заяви бившият финансов министър Владислав Горанов в предаването "Тази сутрин" на БТВ.

"Това са резерви, които стават част от резервите на еврозоната, но парите ще са по сметките на БНБ. Нито цент от тези резерви няма да тръгне някъде, те ще продължат да се управляват от БНБ," обясни Горанов.

 

 

Бившият министър развенча и митовете около покачването на цените след въвеждането на еврото. Според него причината за ръста на цените ще бъде съвсем различна от очакваната.

Цените растат заради по-високото благосъстояние

"Цените ще продължават да растат, защото ще станем по-богати, а не поради това, че вече се разплащаме с евро," подчерта Владислав Горанов.

Той обърна внимание на сериозен проблем в българското законодателство, който може да застраши фискалната стабилност на страната. По думите му, текущите закони предвиждат автоматично увеличение на различни видове доходи, което трябва да бъде ограничено.

Предупреждение за бюджетния дефицит

 

Горанов предупреди, че неконтролираното увеличение на доходите създава опасност България да надхвърли ограничението от 3% дефицит спрямо брутния вътрешен продукт. Това би могло да създаде сериозни проблеми за страната в процеса на присъединяване към еврозоната.

Икономистът изрази оптимизъм относно политическата стабилност в България. Според него сегашното правителство има всички изгледи да изкара пълния си мандат.

Най-представителният парламент в историята

"Това в момента е най-представителният парламент – има 9 партии в него, представящи всички течения в политическия живот," коментира Горанов пред БТВ.

Изявленията на бившия финансов министър идват в момент, когато България продължава подготовката си за влизане в еврозоната от януари 2026 година. Страната вече изпълни всички технически критерии за членство в паричния съюз и очаква окончателното решение на европейските институции.

Водещи

Най-четени