Горанов: Отсрочката по кредитите ще е достатъчна да преминем през пика на кризата 11.04 | 10:31
Съсредоточаваме всички усилия, за да получим одобрение за чакалнята за еврозоната, каза още той

Премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Владислав Горанов благодариха днес на търговските банки и БНБ за приетия единен механизъм за разсрочване на задължения за срок до 6 месеца, който изтича на 31 декември 2020 г., предаде БНР.
Министър Горанов обясни на брифинг в Министерски съвет, че на разсрочване подлежат задължения, които са редовно обслужвани или с просрочие не повече от 90 дни към 1 март 2020 г.
Всеки клиент може да заяви изрично пред обслужващата банка, че желае да се възползва от предлаганите облекчения, каза той и посочи разписаните три стандартни механизма, които са одобрени от БНБ.
• Механизъм № 1 – отсрочване на главница и лихва за до 6 месеца;
• Механизъм № 2 - отсрочване на главница за до 6 месеца;
• Механизъм № 3, приложим за револвиращи продукти, който е публикуван на сайта на БНБ.
Срокът до края на годината ще е достатъчен според мен, за да може тези компании, които изпитват затруднения с обслужване на задълженията, да минат през пика на кризата, каза Горанов.
Цитиран от БНТ, финансовият министър каза още, че продължаваме по предварително одобрения план за едновременно влизане в банковия съюз и ERM II, този план се изпълнява, остава само една стъпка, ще работим активно за изпълнението на последния ангажимент. Ако си свършим работата в указания график, ще успеем да се присъединим едновременно към банковия съюз и ERM II.
"Съсредоточаваме всичките си усилия, за да получим положителна оценка от ЕЦБ, положителна оценка от ЕК и положителна оценка от страните-членки. Последната стъпка – две от банките имаха препоръка да формират допълнителни финансови буфери, една от банките го изпълни, втората го е изпълнила на 70%, допълни Владислав Горанов.
Водещи
-
В Габрово започва санирането на 8 многофамилни жилищни сгради
За енергийното им обновяване финансирането е 100% безвъзмездно.
09.04 | 12:01
-
МЕЧ ще депозира утре вот на недоверие на тема "корупция"
Това каза пред журналисти в парламента лидерът на МЕЧ Радостин Василев.
09.04 | 11:30
-
Бойко Борисов заяви, че ТОЛ системата е ефективен инструмент, който може да дисциплинира водачите
„Позицията на ГЕРБ е, че ТОЛ системата може да дисциплинира водачите - и скорост, и товари, и...
09.04 | 11:00
-
Четири полета между столиците на България и Гърция бяха отменени днес поради обща национална стачка в южната ни съседка
24-часова стачка блокира транспортните връзки
09.04 | 10:45
Най-четени
-
Парламентът ще промени съставите на постоянните комисии
Парламентът ще избере и секретари на Петдесет и първото Народно събрание. Предстои и първо...
09.04 | 09:30
-
От "Продължаваме Промяната" призоваха шефа на АПИ да си подаде оставката 2
"Призоваваме министъра на регионалното развитие Иван Иванов да освободи незабавно председателя...
09.04 | 09:15
-
Облачна сряда
В сряда ще преобладава облачно време - на места ще превали краткотраен дъжд
09.04 | 08:04
-
ПП-ДБ иска: 6 месеца затваряне на заведения за пушене на всякакви цигари, включително електронни
Ето и основнатта част от предложението:
09.04 | 09:59