Граждани шестваха в София за радикална реформа в прокуратурата 27.02 | 19:56

„Това не е просто реформа, а революция!", заяви Христо Иванов

От iNews.bg

Граждани и съдии проведоха днес протестно шествие за дълбока съдебна реформа и ефективни мерки срещу корупцията по високите етажи на властта. Шествието, организирано от инициативата "Правосъдие за всеки", започна от Съдебната палата и стигна до Народния театър в Столицата. Гражданите скандираха: "Реформа", заедно с бившия правосъден министър Христо Иванов. В шествието се включиха близо 500 души.

"Оттук ще се чуе много ясно, че централният проблем на съдебната реформа, е неспособността на българските власти да се борят с корупцията по високите етажи на властта. Това е, което чуваме оттук и от цяла България, и от нашите партньори в Европейския съюз. И тази тема е свързана с неспособността на прокуратурата да бъде ефективен инструмент за борба срещу корупцията", заяви Христо Иванов, цитиран от Медиапуул.

"Тези хора са тук, за да попитат главния прокурор защо иска да остане още 4 години на този пост. В името на какво иска да запази своята неограничена власт и своята безотчетност? Кое е онова, което оправдава неговото пребиваване на този пост?", каза още Иванов. Според него опасността България да бъде разделена от Румъния в мониторинга на ЕС е "унижение и шамар".

Повод за инициативата станаха влезлите за одобрение в пленарната зала законодателни предложения на организацията за съдебна реформа, след като две парламентарни комисии вече го одобриха.

"Това е малка победа. В парламента за първи път ще се поставят на дневен ред радикалната реформа на прокуратурата и други условия за истинска съдебна реформа. Но все още сме далеч от постигането на крайната цел - ново "отваряне" на конституцията и записване на предложенията в основния закон на държавата”, заявяват от "Правосъдие за всеки”.

Организацията посочва, че това може да стане само чрез законопроект, внесен от поне 60 депутати или от президента. "Подписката, с която седемте предложения стигнаха до парламента, ни дава легитимацията да изискваме оформянето им в нов конституционен законопроект”, подчертават от инициативата.

В началото на протеста пред Съдебната палата звучеше словото на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов при честването на 135-годишнина от създаването на съда. То стана известно с призива: "Стига вече толкова!".
Попитан дали съдебната реформа е възможна у нас, бившият съдебен министър отговори: "В живота има две позиции: първата е да гледаме кое е възможно или невъзможно да се направи, а втората - просто да се направи. Хората са тук. Преди една година това беше ли възможно? Нещата се променят, пластовете се разместват. Може да има реформи и въпреки главния прокурор", смята Христо Иванов.

Според него "има промяна в общественото мнение, в ключови групи от самата съдебна власт, в търпимостта на нашите международни партньори". "Дори парламентът да не посмее сега да направи тези реформи, те ще се случат. Помним, че сравняваха съдебната власт с гробище, откъдето не може да се чака помощ, но виждаме, че вече не е така. Гражданите, заедно с магистратите, могат да сложат край на гробищната реформа и плесен. Това не е просто реформа, а революция", категоричен е бившият правосъден министър.

"Има предложения в Народното събрание за това как може да се реформира прокуратурата и българският парламент. Трябва да има куража да ги обсъди и надявам се най-накрая да вземем решение и да се премине към втори пакет за изменение на Конституцията, с които най-сетне целият този статут на безконтролност на главния прокурор да бъде премахнат", заяви още Христо Иванов.

 

Водещи

Най-четени