Гроздан Караджов: Пенсионната система си е чиста пирамида 17.03 | 18:00

Поправка в закона над една трета от бъдещите пенсионери, алармираа бившият депутат от Реформаторския блок

От iNews

Анализ-предупреждение направи бившият депутат от Реформаторския блок Гроздан Караджов. Той алармира, че поправка в закона за пенсионното осигуряване ще засегне над една трета от бъдещите пенсионери, които ще получават по-малки пенсии от очякваното.

Ето пълния текст, без редакторска намеса.

Вероятно всички сте чували крилатата фраза, че политиците са много добри в създаването проблеми, които след това триумфално да решават. У нас обаче те и за това не стават. Проблеми създават, но после не ги решават, а само ги замитат под килима. Докато по стар соцнавик, се снишават, докато мине бурята. Какво от това, че са ощетили хиляди невинни хора, които съвестно са изпълнявали закона. Какво от това, че са разбили живота на стотици семейства и са ги обрекли на мизерия.

Преди седмица се възмутих от една "дребна" поправка в закона, с която се променя формулата, по която се изчислява пенсията на пенсиониращите се след 01.01.2019 г. Прокарана на тъмно, набързо, без оценка на въздействието и икономическа обосновка. Според нея за пенсия вече ще се вземат предвид само осигуровките върху доходите след 2000 г. По признанието на отговорния орган – НОИ, ощетени са 37,5% от бъдещите пенсионери!

Какво се случи оттогава досега?

Бях залят със сигнали на отчаяни хора, които цял живот са се осигурявали честно върху заплатата си, и сега разбират, че са жестоко прецакани. При някои от тях разликата в размера на пенсията между новата и старата формула надминава 100%. Прилагам само един от примерите, на човек който разполага с официална справка, направена от НОИ – по новата формула бъдещият пенсионер ще получава 254.08 лв., а по старата е можел да получава по 522.90 лв.! При и без това мизерните пенсии, това си е чист грабеж!

НОИ, който имаше на страницата си два вида калкулатори за изчисляване на пенсиите – по новата и по старата формула, не само не взе отношение по проблема, но бързо премахна възможността за сравнение! Сега там има калкулатор само за новата формула! А специалистите му категорично отказват консултации за двете формули. Защо? За да не създавали напрежение?!? Т.е. за тях: няма калкулатор – няма проблем. Как да не очакваме тогава скоро и познатото: няма човек – няма проблем!?

Депутатите и социалният министър, който по стечение на обстоятелствата е и бивш дългогодишен директор на НОИ, потънаха вдън земя! Заети са с "по-важни" въпроси като например амнистията за дълговете на мюфтийството, които между другото, са натрупани основно от неплащане на пенсионните вноски на ислямските духовници. Сал един Хасан Адемов (ДПС, председател на социалната комисия) се изказва – признава, че има проблем с пенсиите след 1 януари т.г. и изразява надежда, че в края на годината може да се направят корекции, ако се налага. Евентуално!?

А дотогава? Какво ще се случи с хората, които са обречени да получават по-малки пенсии от тези, за които са спестявали? За какво доверие в пенсионната система можем да говорим, ако най-големият измамник в държавата е самата държава, която винаги ще намери начин да те прецака?

А сметките не са никак сложни – в примера, който дадох по-горе имаме доказателство от самия НОИ за пенсия, чийто нов размер е ДВА ПЪТИ по-нисък от този по старата формула. В останалите случаи, с които се запознах, се натъкнах на още по-фрапантни случаи, където разликата достига до ЧЕТИРИ ПЪТИ. Ще цитирам само два от тях: намаляване на пенсията от 900 на 270 лева в единия случай и от 425 на 165 лева, в другия случай. Говорим за разлики в размер на 250 до 650 лева на месец от всеки нов пенсионер, които държавата ще "икономиса". А, само през тази година у нас ще се пенсионират около 100 хил. души, от които по признание на НОИ 37 хил. ще са с намалена пенсия. За една година държавата ще ги "глоби" с между 100 и 200 милиона лева, а за следващите 20 години сумата набъбва съответно на между 2 и 4 милиарда лева. Ето как пенсионната система заприличва на чиста пирамида – вземаме от едни, за да дадем на други. И така, докато свършат парите.

Логичният въпрос е защо се прави всичко това? Щеше да е смешно, ако не беше цинично обяснението на НОИ, че така спестявали на хората обикалянето по фирмите в търсене на документи! Истината е, че така се спестяват пари – както видяхме по-горе, между 2 и 4 млрд. лв. за двадесетина години! За гигантския държавен бюджет това е капка в морето. Особено, като се има предвид как с лека ръка управляващите прахосват пари за обречени проекти като АЕЦ "Белене" и "Турски поток".

Но за обикновените граждани това са изстрадани пари за що-годе прилични старини. Тези граждани не желаят да получават подаяния от политиците под формата на великденски или коледни добавки, или някакви мъгляви обещания за 10% увеличение на пенсиите. Те искат просто да получават това, за което са спестявали – своите си пари. Защото имат достойнство! И цял живот са работили честно и почтено. Ако и политиците имат достойнство, те трябва веднага да оправят кашата, която сами забъркаха, и да отменят скандалната поправка. Или поне да въведат преходен период, в който хората да избират по коя формула да се изчислява пенсията им. Защото и един гражданин да има ощетен, това е голям проблем. Който, когато и да бъде решен, все ще е късно.

Водещи

Най-четени