Д-р Симидчиев: Поне 200 зрители на стадиона довечера ще са с COVID-19 01.07 | 18:00
"Искам да апелирам, да имаме отношение към всичко, което може да доведе до пик на заразени", заяви още Симидчиев.
Бих искал да се обърна към феновете на двата отбора, които ще играят довечера. Уважаеми приятели, отговорността е голяма! На това, на което ще присъствате, ще има поне 200 заразени човека. Може би няма да имат симптоми, но ще бъдат сред вас. Моля ви поне 2 седмици след това събитие избягвайте да се срещате с възрастните ви родители и с хора с хронични заболявания". Това заяви в ефира на NOVA пулмологът д-р Александър Симидчиев
"Искам да апелирам, да имаме отношение към всичко, което може да доведе до пик на заразени", заяви още Симидчиев.
По думите му 4-5% от тестовете, които се правят, са положителни. Той обясни, че PCR тестът е изключително прецизен. Най-често се взимат проби от носа или горните дихателни пътища. Шансът вирусът да не бъде хванат оттам е 30%.
"Когато един тест е бил положителен, а по-късно стане отрицателен, това може да е не, защото пациентът се е излекувал, а защото е слязъл по-ниско в дихателната система в белия дроб", заяви д-р Симидчиев. По думите му тестовете на белите дробове се правят от пулмолози, само в случаи, когато има някакви съмнения.
По думите му болниците в България засега не са изправени пред опасността от запълване на капацитета.
"Няма обективен показател, който да говори за намаляване на яростта на заразата", смята още д-р Симидчиев.
По думите му разпространението става по-дифузно. Големият проблем ще дойде есента, когато ще се появят отново и другите вируси.
Водещи
-
Заведенията приемат само плащания в брой навръх Нова година
ПОС терминалите спират работа между 22:00 и 01:00 часа заради въвеждането на еврото
10.12 | 10:59
-
Читалищата в страната готвят протест заради унизителния Бюджет 2026
Над 900 културни дейци подкрепиха декларация срещу системното пренебрежение и липсата на...
10.12 | 10:45
-
ДБ внасят в парламента промени в закона за НСО: Охраната на Пеевски трябва да бъде свалена
По повод вота на недоверие срещу правителството Божидар Божанов, заяви, че очаква той да бъде...
10.12 | 10:15
Най-четени
-
Екшън в парламента. Шести вот на недоверие
Предишните вотове на недоверие към правителството, всички неуспешни, бяха заради провал в...
10.12 | 09:45
-
Борисов: След 1 януари ще говоря за оставки и протести
"Надявам се на 1 януари всеки българин да може да си изтегли парите от банкомата в евро", каза...
10.12 | 09:45
-
„Студенти против мафията“ се вливат в големия протест тази вечер
Нова вълна на недоволство залива София и страната
10.12 | 08:31