ДБГ продължава да се дърпа от кабинет на РБ 16.12 | 11:52
Скептични сме за правителство без ясно реформаторско мнозинство, казва Димитър Делчев

Скептични сме, че може да се сформира кабинет в рамките на това Народно събрание, ако няма ясно изразена воля за изпълнение на реформаторските политики и мнозинство, което ги подкрепя. Това заяви пред "България он Еър" Димитър Делчев, народен представител от "Движение България на гражданите" и Реформаторския блок. Той обясни, че ДБГ съзнава отговорността за съставянето на кабинет, защото за реализирането на мандата и излъчването на премиер са необходими гласовете на най-малко 15 народни представители от парламентарната група на РБ, а ДБГ има 7 от тях.
Ако има воля за реформаторско мнозинство - много добре, тъй като хората се измориха от избори, но щом няма мнозинство зад антикорупционния закон, за какво ново правителство да говорим, коментира Делчев. Антикорупционният закон е доста по-важно условие от това да правим експерименти с изборното си законодателство. Избори има в последните 20 години, но борба с корупцията - не, каза още той.
Попитан за 100% мажоритарни избори Делчев заяви, че ДБГ счита, че въвеждането на 100% мажоритарен вот има само в няколко азиатски и африкански държави и не е добро за България. Не смятаме, че такива експрименти трябва да се правят в България, тъй като биха довели до повече хаос и по-настабилен парламент с хора със съмнителни прякори, добави Делчев и подчерта, че ДБГ подкрепя въвеждането на смесена избирателна система, подобна на немската.
Водещи
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Японската Ванга със страховито предсказание за 25 юли 2025 г.
В миналото Рио Тацуки е направила няколко точчни пророчества
18.04 | 17:43
-
Рубио: Тръмп ще се откаже да посредничи за мир, ако до дни няма напредък
Държавният секретар на САЩ коментира и въпроса за иранската ядрена програма
18.04 | 17:20
-
Инспекцията по труда е спряла 321 опасни работни места
Установени са забавени трудови възнаграждения в размер на над 1 милион лева
18.04 | 16:40
Най-четени
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии
Това е първият град в света, който събира входни такси от краткосрочните посетители, подобно...
18.04 | 11:20
-
Километрична автоколона на АМ "Хемус" в посока Варна
18.04 | 16:59