Да си спомним за една от най-големите битки в историята 11.09 | 16:33
137 години от Третия щурм за освобождаването на Плевен

В Плевен отбелязаха 137-годишнината от Третия щурм за освобождаването на града – една от най-големите битки в историята на Руско-турската освободителна война. С панахида беше почетена паметта на загиналите воини.
Ритуалът се състоя близо до Плевенската панорама, съобщи Милко Аспарухов - директор на Военноисторическите музеи в града. В Третия щурм са загинали или изчезнали 6500 бойци от Многонационалната руска имперска армия - от Русия, Украйна, Беларус, Финландия, Армения, Молдова, Прибалтика и Закавказието, а на изток - при Гривица - още 3000 румънски бойци, допълни той.
Историкът припомни, че бащата на един от загиналите - капитан Сергей Матерн от Ревелски полк, е подарил през 1882 г. на църквата "Свети Николай" в Плевен евангелие с молба всяка година на 11 септември да се отслужва панихида в памет на сина му и на всички бойци, отдали живота си в битката. Общината и Военноисторическите музеи спазват традицията до днес, каза Аспарухов.
След като бе отслужена панихида пред Костницата в Скобелевия парк-музей, цветя на признателност поднесоха представители на общинските власти, обществени организации, отделни граждани. Представителна армейска рота на Плевенския гарнизон отдаде военни почести.
Водещи
-
Откриха разчленен труп край гр. Кула
В града веднага се заговори, че това е изчезналият миналата неделя 20-годишен Мариян Пасков
09.03 | 13:55
-
Ян Марсалек планирал частни армии, за да контролира мигрантите в Европа
Подробности за проекта са били разкрити, след като съд в Лондон призна в петък за виновни...
09.03 | 13:20
Най-четени
-
Изповедта на Камелия, която развълнува България
Цветин ме заряза, изнесе се от вкъщи, сподели звездата
09.03 | 10:40
-
С минимална заплата можем да си купим два пъти повече свинско, отколкото преди 20 г.
Това показва изследване на Асоциация „Активни потребители“
09.03 | 10:00
-
Асен Василев: Ако бюджетът е добър за България, ще го подкрепим, но този не е добър
Със сигурност България трябва да стане член на еврозона и това ни поставя в сърцето на Европа,...
09.03 | 13:00