Дават „Топлофикация София“ на прокурор 09.02 | 13:00

И в самото дружество не са сигурни дали наистина токовият удар е породил серията аварии

От iNews.bg

Драмата с авариите и липсата на парно в редица столични квартали стигна до полицията и прокуратурата. Те ще разследват причините за серията от аварии, които от неделя насам оставиха десетки хиляди домове без парно и топла вода. Намесата на двете институции е поискана от най-високо ниво в ръководството на столичния град, чиято собственост е "Топлофикация София".

От една страна председателят на Столичния общински съвет (СОС) Елен Герджиков е поискал от полицията да започне разследване за причините за авариите с парното. Паралелно с това кметът на София Йорданка Фандъкова е сезирала прокуратурата. Целта е да се установят безусловно причините за серията от спукани тръби, заради които цели квартали стоят с дни на студено. При това положение в крайна сметка може да се стигне и до обвинения, а евентуално и до присъди.

Междувременно се оказа и че самата компания не е сигурна дали разпространената преди 2 дни информация, че токов удар стои в началото на авариите, е 100% истина. "Не мога да се ангажирам, че токовия удар от ЧЕЗ е единствената или точната причина за аварията. Това е факт, установен по електронен път. Заради токов удар са спрели две помпени станции, които не са изтласкали водата и това е довело до връщане на вода, което е довело до разклащане на цялата система на ТЕЦ "Изток". Става дума за вибриране на тръбите, което е довело до пробиви на множество места по цялото трасе на мрежата, която е 400 км", заяви изпълнителният директор на "Топлофикация" София Георги Беловски на извънредно изслушване пред СОС, предаде БГНЕС.

В същото време обаче той отрече подозренията на омбудсмана Мая Манолова, която вчера обяви, че "Топлофикация София" не си изпълнява ремонтната програма и миналата година вместо 21 км тръби е сменила едва 1.4 км. "Тези пробиви не са резултат само на несменени тръби, а на заварки и колена, които са избили. Този едновременен голям пробив е довел до 12-14 аварии, създаващи предпоставка за трудно идентифициране на аварията и говори за колапс на системата - много пробиви, които са предпоставка за изтичане на огромно количество вода. Ако на час обикновено минава по 150 тона вода, то в тези дни са изтекли 700 - 1000 тона. Системата е станала пробита лейка", обясни Беловски. И допълни, че е било необходимо да бъдат открити първо тези пробиви.

От понеделник Беловски е издал заповед, в която е възложил на работна група от експерти да посочи причините за аварията и да оцени адекватността на персонала за отстраняване на аварията и др. Тази заповед е база за извършване на много действия, но основният фокус е бил отстраняване на аварията. Установяването на точната причина - въпросът за компенсация тепърва ще бъде на дневен ред и ще се докладва пред СОС. Докладът ще бъде даден на общината, който ще даде ясен поглед затова какво е довело до този исторически огромен срив.

Водещи