Давутоглу: Пропагандата на турски е естествено право! 01.03 | 18:22
Турският език е автентичен за България, както и българският, заяви той

Турският външен министър Ахмет Давутоглу определи като "естествено право" пропагандата на турски език в България. Пред bTV дипломатът заяви, че турският език е автентичен за България, както и българският и даде пример със своята страна, където се говори турски и кюрдски език и те се уважават.
"Религиозните общности трябва да имат право на лингвистична, религиозна и културна свобода. Има новини на турски език, но има и много други неща, които трябва да се направят", категоричен бе той.
Давутоглу на практика защити претенциите на Главното мюфтийство, което води дела за връщането на вакъфски имоти у нас, като подчерта, че неговото правителство е възстановило имоти на българите в Турция. Той също каза, че ислямските фондации, които тук се борят за определени привилегии и права, не са турски, а български.
Давутоглу отрича, че Турция подкрепя български партии. По думите му това са наши вътрешни въпроси. В същото време той подчерта, че политическите партии не трябва да се създават на база религия или етнос.
"Всички политически партии са наш партньор, с изключение на ксенофобските. Който и да дойде на власт в София, ние го приемаме като избор на българския народ", увери той.
Някои наричат турския първи дипломат създател на доктрината за неоосманизма. Той самият отрича, отрича и че неговият премиер е казвал, че Кърджали и Солун са част от Турция. По неговите думи Ердоган просто подчертавал общото минали на Турция с тракийската земя.
Давутоглу бе крайно лаконичен по отношение на скандалите с подслушването в Турция.
"Подобни скандали няма само в Турция. Такива има и в САЩ със NSA... Tехнологиите са като нож. Aко ги използваш за подходящи цели, те са ценна придобивка, но могат да бъдат и оръжие... Но нека не забравяме, че това е престъпление", каза още турският външен министър.
Водещи
-
Захари Бахаров търси гадже онлайн
Хубаво е да е малко по-височка, коментира звездата от „Под прикритие“
05.06 | 15:45
-
ВСС реши: Променят изборните правила за магистрати
05.06 | 15:30
Най-четени
-
Закриват университет, ако 6 месеца не провежда обучение
Нови правила за финансиране на второто висше образование
05.06 | 10:45
-
Българските символи запазват своето място и върху новата валута
Съгласно нормативните изисквания, всяка национална страна на евромонетите включва задължителни...
05.06 | 12:30