Данаил Кирилов се отказа да издига свой кандидат за наследник на Цацаров 16.05 | 14:14
Министърът на правосъдието трябва да се въздържа от такава номинация, казва той

Правосъдният министър Данаил Кирилов няма да се възползва от правото си да номинира следващ главен прокурор, предаде БГНЕС. Според закона предложения за кандидатури за главен прокурор могат да правят не по-малко от трима от членовете на съответната колегия на Висшия съдебен съвет, както и министърът на правосъдието.
"В този момент смятам, че министърът на правосъдието би следвало да се въздържи от такава номинация. Номинациите би следвало да бъдат изцяло от ВСС”. Така Данаил Кирилов отговори на въпроса дали би номинирал кандидат за главен прокурор.
Правосъдният министър се срещна днес с президента Румен Радев. Разговорите са част от поредица срещи, които държавният глава провежда с представители на съдебната и изпълнителната власт и на обществени организации във връзка с критериите за избор и правомощията на следващия главен прокурор.
В четвъртък ще има заседание на работната група по Закона за съдебната власт, на което Кирилов ще представи своето виждане за отговорността на тримата големи. Амбицията е да се следват най-дългата законодателна процедура, за да има достатъчно време и за обществено обсъждане. Според правосъдния министър би било добре, ако действително до края на тази сесия успеят да извървят подготвителната фаза на законодателната процедурата и да стигнат до законопроект, предложен от Министерски съвет.
Водещи
-
Важна новина за пенсионните фондове и еврото
"Ние сме абсолютно готови и решени във всяка една таква ситуация да реагираме и съответно да...
11.09 | 16:30
-
"Енерго-Про": От „Български пощи“ не ни превеждат събраните суми за ток
Най-засегнати са възрастните хора
11.09 | 15:30
-
Млад австриец загина при инцидент в България
"Обичам приключенията“, споделя Мориц в едно от последните си послания, обяснявайки какво го...
11.09 | 14:59
Най-четени
-
ДБ призоваха: Има само една достойна стъпка - моментална оставка на МВР министъра
По думите на Мирчев ресорното министерство се е превърнало в една фасада.
11.09 | 10:15
-
Желязков: Съпротивата срещу еврото е политическа, а не икономическа
Той подчерта, че опонентите на еврото използват темата преди всичко за политически цели, за да...
11.09 | 12:00
-
Седмица след дерайлирането на трамвая в София: Обвиняемият се изправя отново пред съда
Случаят е от 2 септември и се разигра в района на румънското посолство. По чудо няма...
11.09 | 10:30
-
Как се отчита потреблението на топлата вода при профилактика?
"Когато има авария и до апартамента ни не стига топла вода, кранчето на топлата вода трябва да...
11.09 | 12:45