Двама лидери на парламентарни партии престъпили изборния закон 13.03 | 20:57
Въпреки това по време на кампания партиите получават и харчат парите си прозрачно
Кои са партийните лидери-нарушители, одиторите отказаха да разкрият. Стана ясно обаче, че глобите, които ще бъдат наложени, са в размер на до 5 000 лв. Общо издадените актове за административни нарушения са 82, но като цяло изводът е, че партиите са получавали и харчили парите си по прозрачен начин.
Разпоредбите на кодекса изискват да се представя информация за дарители, безвъзмездно предоставяне на услуги и вещи, декларации за произход на пари от дарителите и кандидатите. Някои от участниците са закъснявали с информацията, други не са я дали. "Има ги тези нарушения, допускат се, но не бих казал, че са нещо много сериозно. Нямаме съмнения за произхода на средствата", коментира председателят на Сметната палата Валери Димитров.
Стана ясно също, че ръководството на Сметната палата ще се обезщети с по шест брутни заплати в случай на предсрочно прекратяване на мандата му. Решението е взето, докато в парламента предстои окончателното гласуване на закона за институцията, който предвижда промяна на структурата й и вероятно освобождаване на сегашния състав.
Председателят не отрече раздаването на парични добавки на служителите си. "Не става дума за бонуси. Става дума за допълнителни възнаграждения за постигнати резултати. Това е част от работната заплата на всеки, една подвижна част", коментира Валери Димитров. Изчисленията показват, че, ако бъде принуден да напусне поста си предсрочно, Валери Димитров ще получи около 25 000 лв, предаде bTV.
Водещи
-
Явор Дачков: Добро решение на bTV, Цънцарова е партиен журналист на ПП–ДБ
След бурните реакции и подкрепа към журналиста Мария Цънцарова около евентуално нейно...
19.12 | 18:00
-
София пуска "зелен билет" за 1 лев заради мръсния въздух
Мярката влиза в сила за три дни, призовават гражданите да оставят автомобилите си
19.12 | 17:40
-
На директора на 138-о училище му прилоша в съдебната зала
Заседанието започна със закъснение
19.12 | 17:20
-
България се прощава с олимпийския шампион Боян Радев на 22 декември
Боян Радев е обявен за дарител номер 1 на Националния исторически музей, в който има специална...
19.12 | 16:33
Най-четени
-
Идеален фалшификат няма – ето как да разпознаете фалшиво евро в България
От МВР подчертават, че идеален фалшификат не съществува – винаги може да бъде открит елемент,...
19.12 | 10:15
-
Безплатно паркиране в София за празниците – ето кога
Зоните за почасово платено паркиране няма да работят в следните периоди:
19.12 | 14:30
-
Над 55% от българите подкрепят Европейския съюз
Изследването е проведено в периода от 14 до 24 ноември 2025 година сред 1004 пълнолетни...
19.12 | 15:30