Двама от схемата за фалшиви сирийски паспорти остават в ареста 27.08 | 18:06
Останалите четирима са с парични гаранции
Районният съд в Пловдив наложи мярка за неотклонение "задържане под стража" на Георги Иванов и Христо Лозев, които са обвинени във фалшификацията на паспорти на сирийски бежанци. На останалите четирима в схемата - Аспарух Щерев, Танчи Лозева, Цветан Бабаджанов и Пею Марков, съдът наложи мерки парична гаранция от по 3000 лева.
Делото се гледа при закрити врати заради приложените по него специални разузнавателни средства. Поръчител и организатор на канала е 37-годишният Георги Иванов, смята прокуратурата. През 2006 г. той е съден за фалшифициране на монети от 2 евро. За изработването на паспортите той уговаря Христо Лозев и Аспарух Щерев, които имат собствени печатници.
МВР влиза в следите на замесените след получена оперативна информация за подправяне на документи за самоличност. Полицаи под прикритие провеждат две срещи с продавачите на паспортите, уж за да договорят сделка. Така полицията успява да влезе в печатницата в момента, в който са се печатали фалшивите сирийски паспорти. Иззети са плаки, готови образци, заготовки за корици, сито. Качеството на хартията и на самите паспорти е изключително високо, посочи районният прокурор на Пловдив Гергана Мутафова. По думите ѝ, поръчката на документите за самоличност е била за над 50 000 долара.
Паспортите е трябвало да бъдат предадени в Турция и да бъдат използвани от турски граждани да влязат у нас като сирийски бежанци. Нелегалната дейност е била извършвана в две печатници на територията на Пловдив.
Арестуваните са обвинени за изготвяне и укриване на материали за подправяне на документи за самоличност. Определението на съда по мерките им за неотклонение може да се обжалва пред Окръжния съд в Пловдив.
Водещи
-
20 задържани на антиправителствения протест в столицата
Един от тях бил с нож и бокс, а друг - обявен за издирване
10.12 | 21:00
-
Акад. Иван Илчев: Това е протест против морала на българските политици
Той смята, че за управляващите е по-изгодно да представят народното недоволство като като...
10.12 | 20:30
-
И Нинова зове: Протести до оставка на това фалшиво, вредно и опасно за държавата управление
"Аз десет години се боря с този модел, така че тази битка за мен е продължение на досегашната...
10.12 | 20:15
Най-четени
-
Борисов: След 1 януари ще говоря за оставки и протести
"Надявам се на 1 януари всеки българин да може да си изтегли парите от банкомата в евро", каза...
10.12 | 09:45
-
Край на дебатите: Гласуват вота на недоверие към кабинета утре (ОБЗОР)
Вотът е внесен от ПП–ДБ и е подкрепен от депутатите на АПС и МЕЧ, а темата е „Провал в...
10.12 | 14:30
-
Асен Василев към Росен Желязков: Призовавам ви да подадете оставка, за да не се стигне до ексцесии
Тази оставка е необходима, защото това правителство краде бъдещето на българския народ, в т.ч....
10.12 | 13:30