Деветокласниците ще се явят на тест по природни науки на 14 и 15 октомври 19.09 | 19:00
МОН осигури над 9,5 млн. безплатни учебници, помагала и познавателни книжки в училищата и детските градини
Измерването на умения в областта на природните науки за деветокласниците се планира да се проведе на 14 и 15 октомври и ще се осъществи на електронни устройства. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков пред социалните партньори от Отрасловия съвет по образованието в Просветното министерство.
Това няма да е външно оценяване и, за да не се създава стрес у учениците, резултатите при желание от страна на ученика и по преценка на учителя, ще се вписват вместо текуща оценка от входно ниво, допълни той.
С тестовете, включващи задачи за измерване на умения в областта на природните науки, учителите по съответните предмети ще бъдат подпомогнати в задаването и оценяването на такъв тип задачи. Освен това ще се подбират и различни платформи, които в бъдеще биха могли да подпомагат обучението, подготовката и провеждането на различни видове изпити и изпитвания. Също така ще се постави и фокус върху ключови за международното изследване PISA 2025 теми като Енергия, Зелена енергия, Парников ефект, Озонова дупка, Рециклиране. Учениците ще се доближат до типа задачи и средата, в която част от тях ще работят по време на реалното изследване.
Наред с това Министерството на образованието и науката ще продължи усилията си за въвеждане на повече практически задачи в тестовете на всички предстоящи изпити от националните външни оценявания, каза още министър Цоков.
По време на заседанието на Отрасловия съвет бяха представени данни за началото на новата учебна година. Всички училища и детски градини са подсигурени с учебни комплекти. За началото на учебната 2024/2025 година на образователните институции са доставени над 9 500 000 броя познавателни книжки, учебници, учебни комплекти и учебни помагала, които са безплатни за децата. За тях бяха отпуснати 122 млн. лева, като за първи път бяха включени и над 300 000 ученици от 8-и до 12-и клас.
Беше отчетено също, че към 15 септември 2024 г. системата на предучилищното и училищното образование е обезпечена с педагогически специалисти. Няма постъпила информация за недостиг на учители, като и в момента тече процесът по заемане на работни места.
По данни подадени от регионалните управления на образованието общо за страната свободните места са 0,3% от всички учителски позиции. От общия брой на педагогически специалисти на възраст до 35 години включително е 13 889, което е 15%.
По време на заседанието бяха обсъдени и възможностите за увеличение на работната заплата в системата. Министър Галин Цоков изказа благодарност към социалните партньори за ползотворната съвместна работа и добрия диалог, а те от своя страна изразиха удовлетвореност от спокойствието в системата.
Водещи
-
Борисов се отказа да е премиер, ГЕРБ няма да подкрепи друг мандат (ОБЗОР)
Как реагираха останалите партии
26.11 | 21:00
-
Слави към Борисов: Като не желаеш да се занимаваш с тази "разбита държава", не се явявай на избори
Според Трифонов лидерът на ГЕРБ отдавна се е самозабравил
26.11 | 20:45
-
Румяна Бъчварова: Отиваме на нови избори 100%
От ГЕРБ смятат, че заслужават да управляват, защото могат, но времената са различни, заяви...
26.11 | 20:30
-
ГЕРБ може да работи с ПП-ДБ, когато се отрече от „намагнитизираното момче“
Д-р Мирослав Ненков с коментар на политическата криза у нас
26.11 | 20:15
Най-четени
-
Разследващият журналист на BBC Йордан Цалов разкри нови подробности около местонахождението на издирваната криптокралица Ружа Игнатова
Изчезнал съветник по сигурността
26.11 | 09:45
-
Започнете да спестявате с бюджетното правило 50/30/20
Поставете си конкретни и измерими цели
26.11 | 11:30
-
Сериозен инцидент развълнува жителите на столичния квартал "Надежда"
Реакция на пожарната
26.11 | 09:59
-
Иво Сиромахов: Политиката ни не е политика, а пазарлъци
26.11 | 18:00