Ден по-малко трудов стаж – режат ти пенсията 08.02 | 16:28
Нова наредба облекчава процедурата за отпускане на пари за хора с ТЕЛК
НОИ започва да следи стриктно трудовия стаж при отпускане на пенсии. Вече тежест ще има буквално всеки ден трудов стаж. Това вменяват подготвените от Министерството на труда и социалната политика промени в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, които са предложени за одобрение от Министерски съвет. От така предложените изменения става ясно, че при пенсиониране хората ще трябва да имат пълния трудов стаж, който изисква нормативната уредба, за да могат да разчитат на пълния размер на пенсията, която им се полага. При липса на дори няколко дни това ще води до намаляване на размера на средствата, които хората получават на старини. Причината е, че пенсиите се изчисляват при пълен месец. Така например, ако в месеца преди пенсиониране лицето е работило 20 дни, а не 30, това означава, че то ще получи пенсия, все едно се е пенсионирало месец по-рано, а не 10 дни.
Също така приключилите трудовия си стаж хора ще имат по-кратък срок на разположение, ако нещо в документите, които са подали пред НОИ, липсва или не е наред. Вместо досегашните 2 месеца за отстраняване, пенсиониращите се вече ще имат 1 месец време да отстранят пропуските по подадените документи. Изключение се прави само за отпускането на пенсии по международни договори, при които срокът остава 2 месеца.
Новата Наредба, ако бъде приета в този й вид, ще облекчи до някаква степен хората с увреждания. До момента те трябваше задължително за представят и решението на ТЕЛК пред НОИ, когато подават документи за отпускане на пенсия или за възстановяването и след поредното явяване за преосвидетелстване пред комисията. В масовия случай, ако не става въпрос за възрастни хора, това се случва всяка трета година. Според правилата в новата наредба сега решението на ТЕЛК няма да бъде нужно да се представя пред НОИ, тъй като то ще пристига в Института по служебен път.
Променят се и някои условия във връзка с трудовия стаж. Освен, че се въвежда плавното нарастване на възрастта за пенсиониране на упражняващите трета категория труд, както и на служителите в сектор "Сигурност", се променят и някои условия за хората, които не са работили, защото е трябвало да се грижат за роднина с висока степен на неработоспособност. Така, ако родител се е грижил за дете с 90 или повече процента намалена трудоспособност, което има нужда от постоянен придружител и затова не е имал възможност да работи, периодът на полагане на въпросните грижи ще се зачита за трудов стаж.
Водещи
-
Слънчев петък в цялата страна, довечера нахлува студът
Максималните температури ще са по-високи от вчерашните и ще са между 14-17°С
08.11 | 08:00
-
Реформата в ТЕЛК: Защо хора с увреждания обжалват решенията пред НЕЛК
Продължават сериозните забавяния или получаването на значително намалени проценти инвалидност
07.11 | 21:00
-
Европа навлиза в нов етап на своето развитие, заяви Радев в Будапеща
Президентът участва в срещата на върха на Европейската политическа общност, чийто домакин е...
07.11 | 20:45
-
Какво ще се случи с човешкото тяло, ако живеем на Марс?
07.11 | 20:30
Най-четени
-
Рязко захлаждане през уикенда, студ обхваща страната
За това предупреди синоптикът Петър Янков
07.11 | 15:10
-
Най-големият завод за производство на хартия у нас, този в Стамболийски, приключва дейност
От Нова година обаче заводът ще затвори. Заради обезщетенията, които вече се договарят,...
07.11 | 08:56
-
302 192 935 лв. или 6% повече от бюджета на Столична община за 2024 г. се предвиждат за почистване на София
Предвижда се 8 пъти годишно миене на улиците.
07.11 | 10:30
-
Средната годишна заплата в България остана най-ниската в ЕС през 2023 г.
Това показват данните на официалната европейска статистика Евростат
07.11 | 14:00