Денят на Милосърдието 06.08 | 09:05
В НМ "Земята и хората" ще бъдат почетени жертвите, загинали от първата атомна бомба
Денят на Милосърдието ще бъде отбелязан в Националния музей "Земята и хората" с поднасяне на цветя пред "Камъка от Хирошима” в памет на жертвите, загинали от първата атомна бомба, съобщиха от музея.
На 6 август 1945 г. преди 66 години, над Хирошима e взривено едно от най-жестоките оръжия - първата в историята на човечеството атомна бомба. Камъкът, изложен в музея, някога е бил част от трамвайната настилка в Хирошима и се е намирал на 200 м встрани от мястото, където е паднала бомбата.
Две седмици след трагичното събитие Рейкийо Умемото, впоследствие основател на Асоциацията "Камък за мир”, посетил Хирошима, за да се увери, че приятелите му там са добре. Повечето от сградите в града били напълно изгорели и представлявали огромни планини от развалини.
Навсякъде бил полепнал ситен прах и дори през деня слънчевата светлина почти не прониквала през сивите облаци. Докато вървял по моста Айой-баши на около 200 м от мястото на експлозията, внезапно духнал силен вятър, който вдигнал във въздуха натрупания прах. Отдолу се показали камъните от трамвайната настилка.
Известно време Умемото стоял, вцепенен от гледката. Върху настилката изплували образите на умиращите и стенещи от болка хора. Тогава Умемото твърдо решил един ден, в памет на всички жертви на атомната бомба, тези камъни да послужат за опазването на мира.
Камъните-очевидци на трагедията, единствени оцелели сред изпепелените от високата температура сгради и загиналите при експлозията хора, щели да продължат да разказват на идните поколения за случилото се. Както се казва: "Когато хората замлъкнат, камъните проговарят”.
Камъните щели да се превърнат в посланици на мира. Приблизително двадесет години по-късно трамвайната настилка в близост до моста Айой-баши трябвало да бъде подменена поради ремонт на релсите. Когато научил за това, Умемото купил камъните от настилката, преживели атомната експлозия.
Той чакал още около 20 години, докато напълно изчезне опасността от остатъчното радиоактивно излъчване от камъка. След това издълбал върху камъните изображението на богинята на милосърдието Каннон и надписа "От Хирошима”.
Инициативата била подкрепена от около 10 хиляди жители на Хирошима, които заедно изразили по този начин своята молитва за един свят без войни.
Новосъздадената асоциация "Камък за мир” напомня и изразява изключителното значение на мира, залегнало като концепция и в основата на японската конституция.
На 20 декември 1991 г. в българското посолство в Токио в присъствието на основателя на асоциацията "Хирошима - камък за мир” Рейкийо Умемото се състоя церемония по дарението на камък за мир, къс от трамвайната настилка в Хирошима. В последствие този камък поема своя път към красивата българска столица София с нова мисия.
Днес в залата на Гигантските кристали се експонира "Камъкът от Хирошима”, който музеят получава през 1997 г. от Президентството на Република България. Гранитният камък е един от общо 188- те къса трамвайна настилка с гравиран лик на богинята на Милосърдието Каннон.
Водещи
-
Боряна Калейн грабна голяма награда
"Липсва ми залата, през всички тези години гимнастическото общество стана моето второ...
17.12 | 15:59
-
Петков: Преговорите за кабинет отвличат вниманието от важните проблеми
Преговорите за кабинет отвличат вниманието от важните проблеми в държавата. Това написа във...
17.12 | 15:40
-
Здравният министър: Ще бъдат удовлетворени всички искания за плащания за асистирана репродукция
"За следващата година са предвидени допълнителни 3 милиона и 600 хиляди лева за това", каза...
17.12 | 15:20
-
Брюксел разследва TikTok за намеса в румънските избори
Какво предизвика разследването?
17.12 | 15:00
Най-четени
-
Полицаите и служителите в затворите отново са в протестна готовност
„Към момента нямаме опасения, че няма да се дадат тези пaри
17.12 | 10:30
-
Йотова е оптимист за съставяне на редовно правителство
"Оптимист съм, вчерашните разговори ме изпълват с надежда, защото самият факт, че днес ще...
17.12 | 11:30
-
Парафиновите свещи отделят токсични вещества при горене
Габриела Руменова от "Ние, потребителите" споделя пред Economic.bg: "Един от рисковете при...
17.12 | 10:59